Koncert The Children Sing for World Peace

Chór naszej szkoły serdecznie zaprasza na koncert, który odbędzie się 8.03.2023 r. o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

Koncert ten odbywa się w ramach międzynarodowego projektu THE CHILDREN SING FOR WORLD PEACE, w którym biorą udział muzycy z całego świata: młodzi Artyści ze szkoły Muzycznej w Kiszyniowie (Mołdawia) oraz w Odessie (Ukraina) z towarzyszeniem profesjonalnego zespołu kameralnego instrumentalistów z Serbii, Austrii, Szwajcarii, Niemiec i Białorusi działającego pod nazwą „Mountain Silence”. W roli polskich gospodarzy wystąpi Chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz uczniowie Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

W repertuarze około półtoragodzinnego, wielowątkowego koncertu znajdą się utwory klasyczne, sakralne i rozrywkowe oraz pieśni o tematyce pokojowej w języku bengalskim (język wywodzący się z sanskrytu, który uważany jest za najstarszy język świata) i angielskim autorstwa Śri Chinmoya, pochodzącego z Indii humanisty, ambasadora pokoju działającego przez 37 lat przy ONZ i nominowanego do pokojowej nagrody Nobla. Śri Chinmoy tworzył liczne programy o tematyce pokojowej: koncerty, wystawy, wykłady, konferencje i spotkania członków Sekretariatu ONZ z ambasadorami i delegacjami z całego świata. Na koniec koncertu zabrzmi wykonany wspólnie przez wszystkich uczestników utwór „Modlitwa o pokój” autorstwa Norberta Blachy.

Koncert w Krakowie jest jednym z kilku na trasie tego międzynarodowego zespołu – pozostałe odbędą się na Słowacji, w Warszawie, Gliwicach oraz w Garwolinie.

Autor plakatu: Hanna Żurek kl. 1H

Opieka: prof. Agnieszka Trela-Jochymek

Nagrodzone prace fotograficzne uczennic z naszej szkoły

W XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Zimą malowane spośród 234 prac wyłoniono najbardziej interesujące. 1 marca 2023 roku w Centrum Kultury Podgórza otwarto pokonkursową wystawę prac oraz wręczono dyplomy nagrodzonym uczestnikom. Uczennice z naszej szkoły znalazły się w tym gronie – Julia Piwowarczyk z klasy 4T zajęła II miejsce a Zuzanna Kaczor z klasy 2e miejsce III.
Serdecznie gratulujemy!

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Klub Wyspiańskiego kontynuacja – 100 % Lalki w Lalce – Teatr im. J. Słowackiego

24 lutego b.r. uczniowie z II LO w Krakowie po raz kolejny uczestniczyli w propozycji Klubu Wyspiańskiego oglądając Lalkę w reżyserii Wojciecha Klemma.
Prezentujemy recenzję Julii Tomasikz klasy humanistycznej 2h
Byłam na spektaklu „Lalka” w Teatrze Słowackiego. Jak na ten teatr przystało wystąpili wspaniali aktorzy. Historia bardzo mi się spodobała i pomimo długości przedstawienia nie odczułam nudy. Osobiście z teatru wyszłam bez zarzutów a nawet z zachwytem. Jednak moi rówieśnicy zwrócili uwagę na szczególny problem, który powtarzał się w praktycznie w każdej rozmowie – jeśli nie znasz oryginału ciężko jest załapać niektóre wątki. I chociaż ja sama nie miałam z tym większego problemu to chętnym do obejrzenie spektaklu polecałabym zaznajomić się wcześniej z powieścią Prusa. W dyskusjach przejawiał się również motyw relacji Rzeckiego i Wokulskiego – pojawiły się głosy /po jednej z bardziej intensywnych scen/, że ich relacja została w pewien sposób przerwana. Właśnie ta scena wywołała niemałe pole do polemiki. Pozwolę więc sobie zacytować jedną wypowiedź, która mocno podbiła moje serce. „Ludzie krytykujący emocjonalne zbliżenie pomiędzy dwoma osobami tak naprawdę obnażają to, że nigdy nie doświadczyli ciepła ze strony drugiej osoby”.
To, co połączyło nasze opinie to zachwyt nad muzyką, scenografią i grą aktorską – co do tych punktów nikt nie miał zastrzeżeń!
Według mnie spektakl „Lalka” spełnił swoją rolę – zachęcił do zapoznania się z lekturą, pozwolił na dostrzeżenie złożoności postaci i ich relacji w szerokim kontekście oraz przede wszystkim jest obiektem dyskusji i merytorycznych sporów. Skala opinii jest bardzo szeroka – od osób, którym spektakl nie podobał się i nie zgadzają się z interpretacją twórców do odbiorców pełnych zachwytu – i wydaje mi się, że to właśnie potwierdza, iż spektakl jest prawdziwą sztuką.”
Po spektaklu odbyła się rozmowa reżysera Wojciecha Klemma i aktorów z uczniami dotycząca między innymi sposobów budowania roli teatralnej, motywacji sięgnięcia po klasyczną literaturę, która jest w dalszym ciągu niezwykle aktualna. Oprócz dociekań ściśle technicznych związanych z tworzeniem spektaklu poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące kondycji współczesnego człowieka, co jest niezwykle cenne, budzi świadomość i ostrzega, by nie być lalką w kolejnych spektaklach życia.


Organizacja: opiekun klubu Wyspiańskiego – prof. Anna Czepiec-Mączka
Tekst: Julia Tomasik, klasa 2h
Zdjęcia: Joanna Operacz, klasa 2f i Julia Mostowik, klasa 4T

Instytut Goethego i spotkanie młodzieży z powieścią niemiecką

Tuż przed feriami mieliśmy okazję uczestniczyć w niemieckich Lekcjach Czytania organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Zajęcia literackie prowadził poeta, prozaik i eseista – dr hab. Jerzy Franczak, a dyskutowaliśmy o problemach społecznych lat trzydziestych XX wieku, widocznych w powieści niemieckiego pisarza współczesnego, Hansa Fallady.
Spotkanie rozpoczęliśmy od przybliżenia sylwetki autora, którego życie obfitowało w trudne momenty. Autor bowiem wielokrotnie leczył się w klinikach psychiatrycznych i w sanatoriach z powodu alkoholizmu i morfinizmu. Dwukrotnie odbył też karę więzienia. Niemniej jednak był jednym z najwybitniejszych pisarzy niemieckich XX wieku o niesłabnącej do dziś popularności. Wiele z jego dwudziestu siedmiu powieści doczekało się telewizyjnych adaptacji, zarówno w postaci filmów jak i miniseriali. Nasza klasa wzięła na warsztat prolog powieści Fallady pt. „Co dalej, szary człowieku?”
Wraz z wykładowcą skupiliśmy się na problemie posiadania lub nieposiadania pieniędzy w XX-wiecznych Niemczech. Akcja bowiem powieści rozpoczyna się zaraz po kryzysie ekonomicznym w 1929 roku. Główni bohaterowie nie są bogaci, zastanawiają się, czy w przyszłości będzie ich stać na posiadanie dziecka, czy będą w stanie założyć rodzinę, bezustannie przeliczają wydatki. W taki sposób otrzymujemy obraz życia w kraju objętym kryzysem późnej ery kapitalizmu, a jednocześnie możemy zauważyć, że życie nie zmieniło się wiele od ponad dziewięćdziesięciu lat. Problemy finansowe głównych bohaterów oraz ich rodzin często dotykają wiele rodzin w czasach współczesnych, obecnie. W ten sposób książka pokazuje swoją uniwersalność. Uświadamia czytelnikowi, że świat się zmienia, rozwija, przyspiesza – a problemy i emocje pozostają niezmienne, towarzyszą człowiekowi zawsze i wszędzie. Podsumowując, podkreślę, że ostatnia Lekcja Czytania była niezwykle inspirująca. Dzięki spotkaniu z literaturą niemiecką mogliśmy zobaczyć prawdziwych bohaterów z krwi i kości. Mogliśmy też zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się, czy poruszane problemy dotyczą nas, młodych ludzi XXI wieku. Próbowaliśmy odnaleźć nas samych w niektórych postaciach, ich sposobie myślenia lub czynach. Mieliśmy szansę na refleksję i przekonanie się, czy na pewno postępujemy tak, jakbyśmy tego chcieli.

tekst: Lena Mosio kl.2h

foto: Nadia Nocoń kl.2h
organizacja: prof. Elżbieta Kramarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 95
W tym tygodniu: 2698
W sumie: 5241861

bip