27 marca – Dzień Autorów Europejskich

 

 Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która została zainaugurowana 27 marca, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży.

Działanie to  ma na celu połączenie sektora literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań kulturowych, edukacji i młodzieży, oficjalnie zainaugurowała to przedsięwzięcie w Sofii. Towarzyszył jej Georgi Bardarow, bułgarski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Unii Europejskiej w 2021 r.

Uczniowie z klas II z naszej szkoły /grupa 2D2/ uczestniczyli w akcji czytania na głos. Zaproszony gość, pani Nina Diehl – koordynatorka programu DSD na Polskę południową zaproponowała i odczytała fragmenty powieści dla młodzieży niemieckiego pisarza Wolfganga Herrndorfa Czik. Książka była też pretekstem do rozmowy w języku niemieckim i doskonalenia posiadanych umiejętności. Jednak głównym celem działań promujących literaturę było zwrócenie uwagi na pomocną funkcję książek i czytania w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi.

W akcji uczestniczyło ponad 1 tyś. szkół w Europie i ponad setka szkół średnich w Polsce.

Wykaz szkół biorących udział w wydarzeniu: tutaj

Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka i prof. Ilona Zych-Chodak

 

Dzień geografii pod hasłem: ”Dlaczego ludzie wędrują?”

Zgodnie z tradycją szkoły w okolicach pierwszego dnia wiosny organizujemy corocznie święto geografii. To okazja by spotkać się w większym gronie, posłuchać ciekawych wykładów o świecie w wykonaniu naszych uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, sprawdzić swoją wiedzę geograficzną w quizach, posłuchać muzyki świata oraz skosztować oryginalnych potraw.

Prof. Renata Rettinger z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przekonywała dlaczego kocha podróżować, a prof. Tomasz Padlo wyjaśnił na czym polega kryzys uchodźczy na świecie. Swoje wspomnienia z podróży przedstawili uczniowie: Hanna Nowacka, Jędrzej Ziębicki, Maria Michalik, Filip Zaziąbł, Dominika Pytel, Wiktoria Strużycka, Mikołaj Pietras oraz Weronika Sęk. Uczniowie klas 1g, 1e, 1c i 1b przygotowali potrawy z kuchni świata. Prof. Agata Reichert-Zaczek podzieliła się wrażeniami z licznych podróży w wykładzie pt. „Z Erasmusem przez świat”. Wielką atrakcją okazało się spotkanie z prof. Elżbietą Potępą-Karkoszką ubraną w tradycyjny strój tajski, która opisała swoje przeżycia z pobytu w Tajlandii i Wietnamie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować to wydarzenie. Do zobaczenia za rok!

Organizacja: prof. Urszula Batorska

Sobieski w sporcie

Reprezentacja naszej szkoły w piłce siatkowej dziewcząt uczestniczyła już w dwóch prestiżowych krakowskich imprezach sportowych w bieżącym roku szkolnym i to z niemałym powodzeniem. Nasze wspaniałe Sportsmenki zwyciężyły dwukrotnie – we wrześniu i w lutym – w turniejach organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Najlepszą zawodniczką zawodów wybrana została wówczas Maja Salawa z kl. 4N naszego liceum.
W ostatnich dniach w turnieju międzyszkolnym Krakowskiej Licealiady reprezentantki Sobieskiego zdobyły brąz walcząc w składzie:
Maja Salawa 4N, Wiktoria Wróbel 4N, Hanna Rułka 3d, Magdalena Włodarczyk 3g, Wiktoria Sułowicz 4M, Justyna Sałustowicz 3f, Magdalena Put  4K, Maria Szul 1E, Małgorzata Łopatka 1i, Wiktoria Uzar  4M oraz Zofia Kuc 3g.

A oto Nasze Złotka:

Serdecznie gratulujemy im sukcesów i oczekujemy na następne!

Opieka: prof. Tomasz Kaszyński

Światowy Dzień Poezji 2023 – akcja WIERSZ NA WYNOS


21 marca b.r,, w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji, biblioteka szkolna zorganizowała akcję WIERSZ NA WYNOS. Przygotowano subiektywny wybór wierszy do przeczytania na miejscu lub zabrania. Na zajęciach uczniowie dyskutowali na temat Czy można żyć bez poezji? Udostępniono również darmowe e-booki do pobrania ze strony portalu Lustro Biblioteki https://lustrobiblioteki.pl/2023/03/dzien-poezji-darmowe-e-booki-do-pobrania-pdf-mobi-epub/
Wydarzenie to miało na celu promowanie poezji i zachęcenie do jej czytania dla przyjemności. Sylvia Plath: „Mam wrażenie, że poezja jest tyrańską dyscypliną. Musisz gnać tak szybko i tak daleko na tak małej przestrzeni, i musisz puścić z ogniem wszystko, co ma drugorzędne znaczenie”.
Stanisław Barańczak: „[Poezja] powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy”.
Andrzej Sapkowski: „Na tym polega rola poezji: mówić o tym, o czym inni milczą”.
Wisława Szymborska: „Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy”.

Grafika ze strony Lustro Biblioteki
Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka

Projekt „Kierunek Medycyna”

17 marca b.r. uczniów klas 4M, 4S i 3c odwiedziła absolwentka naszego liceum Weronika Nowak – obecnie studentka kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i wolontariuszka Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Przedstawiła ona uczniom projekt „Kierunek Medycyna” prezentując wiadomości na temat etapów rekrutacji, samej nauki na medycynie i późniejszego zaistnienia na rynku pracy oraz omówiła perspektywy dalszego rozwoju zawodowego. Oprócz informacji o swoim kierunku, przybliżyła jak wygląda życie studenckie i przekazała wskazówki dotyczące odnalezienia się w nowym środowisku oraz na uczelni. Uczniowie mogli zadać pytania na temat wymarzonego kierunku i skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością.


Tekst: Maja Pióro, klasa 4S

Organizacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Agata Patriak. prof. Agata Zegar, prof. Marek Walczyk

Futsal UEK 2023

W dniu 13 marca br.  reprezentacja naszej szkoły brała udział w turnieju futsalu kobiet, organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W składzie znalazły się: Ewa Jurek, Julia Janik, Kamila Chwała (klasa 4M),  Zuzanna Płocka, Miriam Nappa (klasa 3b), Katarzyna Majcher (klasa 2a), Anna Nogaj (klasa 1g), Ala Stopa, Maja Bobek (klasa 3g). Opiekunem drużyny był prof. Maciej Gój, a funkcje kierownika drużyny pełniła Kamila Chwała. Najpierw odbyły się dwa mecze fazy grupowej. Pierwszy, przeciwko XVII LO w Krakowie, zakończył się naszą pewną wygraną, aż 8:1. Następnie zwyciężamy 1:0 z XII Liceum i wychodzimy z grupy z pierwszego miejsca. W półfinale mierzymy się z III LO. Po regulaminowym czasie gry, tablica wyników pokazuje 0:0, jednak w konkursie jedenastek to my jesteśmy górą i przechodzimy do finału. Tam, niestety, lepsze okazują się zawodniczki VIII Liceum i po emocjonującym meczu przegrywamy 1:2. Ostatecznie zajmujemy drugie miejsce, a ponadto nasza zawodniczka Miriam zostaje wybrana najlepszą bramkarką całego turnieju. Całej drużynie serdecznie gratulujemy!

Tekst: Kamila Chwała kl. 4M
Opieka: prof. Maciej Gój

Sukcesy Dominiki Kmiecik w karate tradycyjnym

Z radością informujemy, że w VIII Międzynarodowym Pucharze Krakowa w karate tradycyjnym uczennica klasy 3h Dominika Kmiecik zajęła 2 miejsce w kata indywidualnym oraz 3 miejsce w kumite indywidualnym.

Przypominamy, że w tym roku szkolnym Dominika zajęła również 2 miejsce w kategorii kata indywidualne kobiet oraz
3 miejsce w kategorii fukugo kobiet w Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym.

Serdecznie gratulujemy!

Bilety na 53. FMFT

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków FMFT do wspierania utalentowanej młodzieży podczas 53. edycja Festiwalu Małych Form Teatralnych w Teatrze Groteska.
Od tego roku mogą Państwo rezerwować wybrane miejsca w Teatrze na wszystkie dni festiwalowe korzystając z systemu elektronicznej rezerwacji biletów dostępnego w zakładce BILETY pod adresem fmft.art.pl.

Koszt biletu na Galę wynosi 10zł, a na pozostałe dni 5zł. Pieniądze zebrane w ten sposób pomogą nam pokryć koszty organizacji Festiwalu. Jedna osoba może zarezerwować w systemie max. 5 biletów, które należy okazać Organizatorom FMFT (w formie elektronicznej lub papierowej) przy wejściu do Teatru.

Bilety na Galę Festiwalową będzie można nabyć od 30 marca.

Przypominamy harmonogram 53. edycji FMFT
20 marca 2023r. (poniedziałek) Dzień Poezji Śpiewanej i Recytowanej, miejsce: Teatr Groteska godz. 16:30
27 marca 2023r. (poniedziałek) Dzień Sztuk i Tańca, miejsce: Teatr Groteska g.17:00
28 marca 2023r. (wtorek) Dzień Sztuk i Filmu, miejsce: Teatr Groteska g.17:00
24 kwietnia 2023r. (poniedziałek) Gala Festiwalowa, miejsce: Teatr Groteska g.17:00
Bardzo prosimy o punktualność i przybycie do Teatru trochę wcześniej.

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z Państwem w Teatrze Groteska!

Przypominamy również o innej możliwości wsparcia FMFT: https://zrzutka.pl/uhjh6z

Z wyrazami szacunku, Organizatorzy 53. FMFT

Spotkanie literackie z powieścią Waltera Deana Myers’a „Potwór”

Za nami kolejne warsztaty organizowane w ramach projektu „Tygodnika Powszechnego” Lekcje Czytania z… Tym razem uczniowie klasy 1d omawiali powieść, której główny bohater sądzony jest za współudział w zabójstwie. Zajęcia prowadził pan Grzegorz Jankowicz – doktor nauk humanistycznych, dyrektor literacki Festiwalu Conrada. Wspólnie z nim poruszyliśmy wiele ważnych tematów wiążących się z powieścią, takich jak dyskryminacja, rasizm, przemoc, przyjaźń czy empatia. Prowadzący zwrócił nam też uwagę na potrzebę walki z uprzedzeniami i stereotypami. W trakcie dyskusji odpowiedź na podstawowe pytania: czy główny bohater jest winny i kim tak naprawdę jest „Potwór”- stała się trudna.
Każdy z nas mógł się wcielić w postać sędziego, tworzyliśmy własne wyroki, które przedstawialiśmy na forum klasy. Było to niesamowite przeżycie, a najbardziej intrygującym był fakt, że na jedną książkę, każdy z nas patrzył z innej perspektywy!”.
To, co na początku wydawało się oczywiste i zrozumiałe, stało się bardziej skomplikowane i wymagało zastanowienia się nad tym. Ponieważ zakończenie tej książki nie było oczywiste, podobało mi się dokładne pochylenie nad tym tematem”.
Uważam, że zajęcia były bardzo dobrze zorganizowane i przeprowadzone. Pozwoliły nam one na zagłębienie się w problematykę książki oraz zachęciły do głębszej analizy czytanych w przyszłości tekstów”.


Foto: Antonina Raś klasa 1d
Organizacja: prof. E. Kramarz

Program profilaktyczny

Od roku nasza szkoła uczestniczy w unijnym projekcie „Go to Dent- profilaktyka próchnicy”. Głównym celem projektu jest edukacja zdrowotna, a przede wszystkim uświadamianie, jak istotne dla zdrowia ogólnego i wysokiej  jakości życia jest dbanie o zęby i zdrowie jamy ustnej. Przedstawiciele firmy Luxmed – doświadczeni trenerzy – lekarze stomatolodzy i edukatorzy zdrowotni, po raz kolejny przeprowadzili warsztaty z młodzieżą  zakresie profilaktyki oraz stylu życia sprzyjającego zdrowiu. Uczniowie mieli okazję  poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Projekt realizowany jest w ramach programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia pn. Profilaktyka próchnicy zębów  dla młodzieży.

Koordynacja projektu prof. Anna Perzyńska-Biskup

Współpraca z Okręgową Izbą Radców Prawnych

W ramach współpracy naszej szkoły z Okręgową Izbą Radców Prawnych w lutym i marcu krakowscy radcowie prawni przeprowadzili cykl wykładów dla klas menedżersko – ekonomicznych (2d, 3d, 4N). W wybranych wykładach uczestniczyły również klasy 3e oraz 1c.

Tematy zajęć:

Odpowiedzialność cywilna, karna i administracyjna – radca prawny Bartosz Włodarczyk

Prawo spadkowe. Dziedziczenie ustawowe i testamentowe – radca prawny Damian Nartowski

Prawo  cywilne i konsumenckie. Zakupy i reklamacje w sieci (np. na Allegro). E-umowy, klauzule niedozwolone – radca prawny Magdalena Romanowska

Prawo podatkowe: podatki w życiu codziennym. Problematyka prawna pożyczek „chwilówek” – radca prawny Justyna Zając – Wysocka


Okręgowa izba radców prawnych jest obok Krajowej Izby Radców Prawnych jednostką organizacyjną działającego w Polsce samorządu radców prawnych. Posiada osobowość prawną. Tworzą ją radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie danego okręgu, wyznaczonego uchwałą Krajowej Rady Radców Prawnych. Obecnie utworzonych jest 19 okręgowych izb radców prawnych. Do zadań okręgowych izb radców prawnych należy m.in. organizacja aplikacji radcowskiej.

Organizacja:
OIRP: Kierownik Działu Prawno-Organizacyjnego Biura OIRP w Krakowie dr Małgorzata Grelewicz – La Mela
II LO: dr Wioletta Nogaj

Udział w Dniach Orientacji Zawodowej

W dniu 10 marca Sobieszczcy wzięli udział w XVII edycji Dnia Orientacji Zawodowej, który odbył się w SP nr 12 w Krakowie. Szkołę reprezentowali członkowie Samorządu Uczniowskiego w składzie: Wiktoria Strużycka, Małgorzata Wilk i Jakub Jagiełłowicz z kl. 2e. Stoisko szkoły cieszyło się ogromnym zainteresowaniem przyszłych absolwentów klas ósmych szkół podstawowych. Ósmoklasiści pytali najczęściej o atmosferę panującą w szkole oraz wymagania edukacyjne.

Dni Otwarte w naszym liceum odbędą się w dniu 12 kwietnia.
Opieka prof. Anna Bęben i prof. Katarzyna Pysz

Wernisaż prof. Marka Batorskiego

W dniu 3 marca br. w Klubie Kultury „Kuźnia” odbył się niecodzienny wernisaż prac plastycznych. „Wokół polskiego koloryzmu” to wystawa prac min. uczniów naszej szkoły, zorganizowana przez prof. Marka Batorskiego oraz panią Joannę Kornas.

Wystawa związana jest z polskim koloryzmem rozwijającym się w Paryżu w okresie międzywojennym. Ekspozycja przedstawia obrazy inspirowane twórczością Józefa Czapskiego, Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Piotra Potworowskiego oraz Jana Szancenbacha.

Tematyka wernisażu bardzo różnorodna: pejzaż, scena rodzajowa, portret, martwa natura. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyczny naszych uczniów Leny Bawoł oraz Zofii Lisińskiej.Wykonawczynie zaprezentowały bardzo wszechstronny repertuar z muzyki klasycznej a także rozrywkowej.

Wystawa czynna do 15 kwietnia.
Zapraszamy do obejrzenia.

„Dwójka Kujka Krew Dla Wujka” – podsumowanie zbiórki krwi zorganizowanej przez uczniów kl. 2d

W lutym br. dziesięciu uczniów z klasy 2d o profilu menedżersko – ekonomicznym zorganizowało na terenie szkoły zbiórkę krwi. Projekt odbył się w ramach olimpiady ‘’Zwolnieni z Teorii”.  Do oddania krwi zgłosiło się 38 osób, a 22 zostały dopuszczone. Łącznie uzbierano ok. 10500 ml krwi.  

Uczniowie pozyskali partnerów i patronów medialnych. W ramach promocji stworzono profil wydarzenia na Instagramie oraz rozwieszono plakaty i ulotki na terenie szkoły i miasta Krakowa. Przed wydarzeniem, w ramach projektu pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Krakowie  w kilku klasach na terenie szkoły informowali dlaczego warto oddać krew. Zbiórka odbyła się w szkolnej auli w dniu 15 lutego.

Obecni byli również redaktorzy stacji telewizyjnej TVN 24.  Wywiadu udzielili Mikołaj Trzaska – lider projektu oraz jeden z dawców – pracownik ochotniczej straży pożarnej. Relacja z wydarzenia została opublikowana na portalu https://wiadomosci.onet.pl/krakow. Wywiadu portalowi udzieliła Kinga Kowalska.

 


 
Opieka: dyr. Wioletta Nogaj

Relacja z wyjazdu do Austrii w ramach projektu Erasmus

W lutym br. grupa uczniów wraz z opiekunami prof. Agatą Reichert-Zaczek oraz prof. Magdaleną Zawodnik w ramach programu Erasmus “Behind the walls” zwiedzała Austrię.

Relacja z wyjazdu przygotowana przez ucznia kl. 2e Andrzeja Ossowskiego dostępna tutaj
Organizacja: prof. Agata Reichert-Zaczek

Koncert The Children Sing for World Peace

Chór naszej szkoły serdecznie zaprasza na koncert, który odbędzie się 8.03.2023 r. o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

Koncert ten odbywa się w ramach międzynarodowego projektu THE CHILDREN SING FOR WORLD PEACE, w którym biorą udział muzycy z całego świata: młodzi Artyści ze szkoły Muzycznej w Kiszyniowie (Mołdawia) oraz w Odessie (Ukraina) z towarzyszeniem profesjonalnego zespołu kameralnego instrumentalistów z Serbii, Austrii, Szwajcarii, Niemiec i Białorusi działającego pod nazwą „Mountain Silence”. W roli polskich gospodarzy wystąpi Chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz uczniowie Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

W repertuarze około półtoragodzinnego, wielowątkowego koncertu znajdą się utwory klasyczne, sakralne i rozrywkowe oraz pieśni o tematyce pokojowej w języku bengalskim (język wywodzący się z sanskrytu, który uważany jest za najstarszy język świata) i angielskim autorstwa Śri Chinmoya, pochodzącego z Indii humanisty, ambasadora pokoju działającego przez 37 lat przy ONZ i nominowanego do pokojowej nagrody Nobla. Śri Chinmoy tworzył liczne programy o tematyce pokojowej: koncerty, wystawy, wykłady, konferencje i spotkania członków Sekretariatu ONZ z ambasadorami i delegacjami z całego świata. Na koniec koncertu zabrzmi wykonany wspólnie przez wszystkich uczestników utwór „Modlitwa o pokój” autorstwa Norberta Blachy.

Koncert w Krakowie jest jednym z kilku na trasie tego międzynarodowego zespołu – pozostałe odbędą się na Słowacji, w Warszawie, Gliwicach oraz w Garwolinie.

Autor plakatu: Hanna Żurek kl. 1H

Opieka: prof. Agnieszka Trela-Jochymek

Nagrodzone prace fotograficzne uczennic z naszej szkoły

W XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Zimą malowane spośród 234 prac wyłoniono najbardziej interesujące. 1 marca 2023 roku w Centrum Kultury Podgórza otwarto pokonkursową wystawę prac oraz wręczono dyplomy nagrodzonym uczestnikom. Uczennice z naszej szkoły znalazły się w tym gronie – Julia Piwowarczyk z klasy 4T zajęła II miejsce a Zuzanna Kaczor z klasy 2e miejsce III.
Serdecznie gratulujemy!

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Klub Wyspiańskiego kontynuacja – 100 % Lalki w Lalce – Teatr im. J. Słowackiego

24 lutego b.r. uczniowie z II LO w Krakowie po raz kolejny uczestniczyli w propozycji Klubu Wyspiańskiego oglądając Lalkę w reżyserii Wojciecha Klemma.
Prezentujemy recenzję Julii Tomasikz klasy humanistycznej 2h
Byłam na spektaklu „Lalka” w Teatrze Słowackiego. Jak na ten teatr przystało wystąpili wspaniali aktorzy. Historia bardzo mi się spodobała i pomimo długości przedstawienia nie odczułam nudy. Osobiście z teatru wyszłam bez zarzutów a nawet z zachwytem. Jednak moi rówieśnicy zwrócili uwagę na szczególny problem, który powtarzał się w praktycznie w każdej rozmowie – jeśli nie znasz oryginału ciężko jest załapać niektóre wątki. I chociaż ja sama nie miałam z tym większego problemu to chętnym do obejrzenie spektaklu polecałabym zaznajomić się wcześniej z powieścią Prusa. W dyskusjach przejawiał się również motyw relacji Rzeckiego i Wokulskiego – pojawiły się głosy /po jednej z bardziej intensywnych scen/, że ich relacja została w pewien sposób przerwana. Właśnie ta scena wywołała niemałe pole do polemiki. Pozwolę więc sobie zacytować jedną wypowiedź, która mocno podbiła moje serce. „Ludzie krytykujący emocjonalne zbliżenie pomiędzy dwoma osobami tak naprawdę obnażają to, że nigdy nie doświadczyli ciepła ze strony drugiej osoby”.
To, co połączyło nasze opinie to zachwyt nad muzyką, scenografią i grą aktorską – co do tych punktów nikt nie miał zastrzeżeń!
Według mnie spektakl „Lalka” spełnił swoją rolę – zachęcił do zapoznania się z lekturą, pozwolił na dostrzeżenie złożoności postaci i ich relacji w szerokim kontekście oraz przede wszystkim jest obiektem dyskusji i merytorycznych sporów. Skala opinii jest bardzo szeroka – od osób, którym spektakl nie podobał się i nie zgadzają się z interpretacją twórców do odbiorców pełnych zachwytu – i wydaje mi się, że to właśnie potwierdza, iż spektakl jest prawdziwą sztuką.”
Po spektaklu odbyła się rozmowa reżysera Wojciecha Klemma i aktorów z uczniami dotycząca między innymi sposobów budowania roli teatralnej, motywacji sięgnięcia po klasyczną literaturę, która jest w dalszym ciągu niezwykle aktualna. Oprócz dociekań ściśle technicznych związanych z tworzeniem spektaklu poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące kondycji współczesnego człowieka, co jest niezwykle cenne, budzi świadomość i ostrzega, by nie być lalką w kolejnych spektaklach życia.


Organizacja: opiekun klubu Wyspiańskiego – prof. Anna Czepiec-Mączka
Tekst: Julia Tomasik, klasa 2h
Zdjęcia: Joanna Operacz, klasa 2f i Julia Mostowik, klasa 4T

Instytut Goethego i spotkanie młodzieży z powieścią niemiecką

Tuż przed feriami mieliśmy okazję uczestniczyć w niemieckich Lekcjach Czytania organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Zajęcia literackie prowadził poeta, prozaik i eseista – dr hab. Jerzy Franczak, a dyskutowaliśmy o problemach społecznych lat trzydziestych XX wieku, widocznych w powieści niemieckiego pisarza współczesnego, Hansa Fallady.
Spotkanie rozpoczęliśmy od przybliżenia sylwetki autora, którego życie obfitowało w trudne momenty. Autor bowiem wielokrotnie leczył się w klinikach psychiatrycznych i w sanatoriach z powodu alkoholizmu i morfinizmu. Dwukrotnie odbył też karę więzienia. Niemniej jednak był jednym z najwybitniejszych pisarzy niemieckich XX wieku o niesłabnącej do dziś popularności. Wiele z jego dwudziestu siedmiu powieści doczekało się telewizyjnych adaptacji, zarówno w postaci filmów jak i miniseriali. Nasza klasa wzięła na warsztat prolog powieści Fallady pt. „Co dalej, szary człowieku?”
Wraz z wykładowcą skupiliśmy się na problemie posiadania lub nieposiadania pieniędzy w XX-wiecznych Niemczech. Akcja bowiem powieści rozpoczyna się zaraz po kryzysie ekonomicznym w 1929 roku. Główni bohaterowie nie są bogaci, zastanawiają się, czy w przyszłości będzie ich stać na posiadanie dziecka, czy będą w stanie założyć rodzinę, bezustannie przeliczają wydatki. W taki sposób otrzymujemy obraz życia w kraju objętym kryzysem późnej ery kapitalizmu, a jednocześnie możemy zauważyć, że życie nie zmieniło się wiele od ponad dziewięćdziesięciu lat. Problemy finansowe głównych bohaterów oraz ich rodzin często dotykają wiele rodzin w czasach współczesnych, obecnie. W ten sposób książka pokazuje swoją uniwersalność. Uświadamia czytelnikowi, że świat się zmienia, rozwija, przyspiesza – a problemy i emocje pozostają niezmienne, towarzyszą człowiekowi zawsze i wszędzie. Podsumowując, podkreślę, że ostatnia Lekcja Czytania była niezwykle inspirująca. Dzięki spotkaniu z literaturą niemiecką mogliśmy zobaczyć prawdziwych bohaterów z krwi i kości. Mogliśmy też zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się, czy poruszane problemy dotyczą nas, młodych ludzi XXI wieku. Próbowaliśmy odnaleźć nas samych w niektórych postaciach, ich sposobie myślenia lub czynach. Mieliśmy szansę na refleksję i przekonanie się, czy na pewno postępujemy tak, jakbyśmy tego chcieli.

tekst: Lena Mosio kl.2h

foto: Nadia Nocoń kl.2h
organizacja: prof. Elżbieta Kramarz

Spotkanie ze studentami IV roku kierunku lekarskiego UJ

W dniu 23  lutego br. uczniowie grup 1b2 i 1c2 uczestniczyli w spotkaniu ze studentami IV roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Podstawowym celem spotkania było przekazanie wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna dla naszego bezpieczeństwa jest znajomość podstaw resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz jak udzielić pierwszej pomocy osobie dorosłej i dziecku. Podczas zajęć wykonywali ćwiczenia dotyczące pierwszej pomocy na manekinie osoby dorosłej, manekinie niemowlęcia oraz dowiedzieli się jak działa defibrylator AED.

Organizacja: prof. Liliana Kalisz

Bezpieczeństwo korzystania z usług finansowych

W dniu 24 lutego uczniowie klas 2b i 2d uczestniczyli w wykładzie: „Bezpieczeństwo korzystania z usług finansowych” realizowanym w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP. W pierwszej części prezentacji pracownik NBP omówił podstawowe zabezpieczenia banknotów polskich. W drugiej części inspektor z Komendy Miejskiej Policji przedstawił zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa płatności w Internecie i związane z nimi zagrożenia. W konkursie kahoot dotyczącym omawianych zagadnień najlepsi okazali się Bruno Socha (kl. 2d) oraz Nina Gąsienica (kl. 2b).

Banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł zostały wprowadzone do obiegu przez Narodowy Bank Polski w 1995 r. W roku 2017 wprowadzono banknot o nominale 500 zł. W latach 2014–2016 NBP przeprowadził proces modernizacji banknotów i choć główne elementy szaty graficznej banknotów nie uległy zmianie, to obecne w obiegu banknoty różnią się między sobą w zauważalny sposób. Poniżej wybrane zabezpieczenia banknotu 50 zł.

Opieka: prof. Monika Madej
Zdjęcia: Kamil Świątek kl. 2d
Organizacja: dyr. Wioletta Nogaj

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 201
W tym tygodniu: 5818
W sumie: 5225654

bip