„SZKOŁA Z ŻYCIEM” I miejsce w Małopolsce w konkursie #KOMÓRKOMANIA organizowanym przez fundację DKMS

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 14 lat Fundacja DKMS zarejestrowała ponad 1 800 000 potencjalnych Dawców.

Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku a także wspieranie osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny. Fundacja zajmuje się również promowaniem nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych szpiku oraz promocji zdrowia publicznego.

W dniach od 17.10 do 27.10 na terenie naszej szkoły przeprowadzono akcję informacyjno-edukacyjną #KOMÓRKOMANIA. Inicjatywa skierowana była do wszystkich pełnoletnich uczniów, grona pedagogicznego oraz rodzin.

W pierwszym tygodniu w klasach czwartych na godzinach wychowawczych uczennice z klasy 2G i 4S przedstawiły prezentacje , mające na celu przybliżenia działalności fundacji DKMS. Działania edukacyjne były wprowadzeniem do akcji rejestracji potencjalnych dawców .

Przeprowadzono również konkurs plastyczny na wykonanie plakatu pt. ZOSTAŃ DAWCĄ.

Wyróżniono prace Aleksandry Miękus, Martyny Szafrańskiej, Matyldy Wrony z kl. 1e oraz Wiktorii Strużyckiej i Andrzeja Ossowskiego z kl.2e

W dniu 24.10 w auli szkolnej zorganizowano kiermasz ciast i tostów przygotowany przez uczniów klas 2F, 2G, 4S, 3C. Dochód ze sprzedaży w kwocie 892zł.81 gr został przekazany na wsparcie działalności fundacji DKMS.

W dniach 25.10 oraz 27.10 przeprowadzono rejestrację dawców szpiku kostnego. Zarejestrowano 31 osób .

Po zakończeniu rejestracji przesłaliśmy sprawozdanie z akcji do fundacji DKMS, co pozwoliło szkole wziąć również udział w konkursie # KOMÓRKOMANIA, gdzie główną nagrodą było zdobycie tarczy SZKOŁA Z ŻYCIEM.

Zdobyliśmy I miejsce w Małopolsce i tarczę.

WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY – DOBRO POWRACA

Organizacja akcji : prof. Renata Bielecka

Pomoc w organizacji kiermaszu i konkursu plastycznego: prof. Justyna Grzegorzyca oraz prof. Agata Reichert – Zaczek

Jesienna szkoła czytania 2022 – czytamy między wersami „Każdy śni to, czym jest w życiu, choć nikt tego nie rozumie.”

W wyjątkowej przestrzeni Pałacu Potockich uznani pisarze i pisarki, wybitni tłumacze i tłumaczki, popularni dziennikarze i dziennikarki oraz literaturoznawcy i literaturoznawczynie po raz kolejny poprowadzili nieszablonowe warsztaty literackie dla uczniów szkół średnich. Bogaty program współtworzony przez doborowe grono prowadzących gwarantował szerokie spojrzenie na prezentowane tematy oraz wysoki poziom merytoryczny zajęć.

10 listopada uczennice i uczniowie z klasy II e o profilu artystyczno – architektonicznym uczestniczyli w zajęciach podczas kolejnej odsłony projektu Szkoła czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zajęcia poprowadziła Pani dr hab. prof. UP Marta Eloy Cichockapoetka i fotografka, badaczka literatury, tłumaczka m.in. Calderóna i Racine’a, Juarroza i Tkaczyszyna-Dyckiego. Opublikowała sześć książek poetyckich i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce współczesnej powieści historycznej. Na koncie ma również współpracę dramaturgiczną i translatorską z Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem i Ignacio Garcíą. Laureatka m.in. I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2004), I Beca-Residencia Poética Internacional SxS Antonio Machado (2016) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021).

Przedstawiamy impresje po Lekcji Czytania „Kiedy Krakowskie Biuro Festiwalowe zwróciło się do mnie z prośbą o poprowadzenie stacjonarnej Lekcji Czytania dla młodzieży licealnej w ramach jesiennej edycji Szkoły Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO, długo zastanawiałam się nad wyborem tekstu literackiego. Co jest w stanie zaciekawić i poruszyć współczesnych licealistów: proza, poezja, a może tekst dramatyczny? Jak „odczarować” literaturę i zdjąć z niej odium szkolnego „przerabiania”, a odbiorcy tekstu przywrócić faktyczną sprawczość i odpowiedzialność za kanon literacki?… To problemy, z którymi mierzymy się również na zajęciach literatury ze studentami filologii. Po namyśle postawiłam na teatr Złotego Wieku, który ówcześnie pełnił społeczną rolę podobną do tej, jaką dziś ma Netflix czy HBO; a gościom Pałacu Potockich zaproponowałam czytanie sceniczne fragmentów dramatu „Życie to sen” Pedro Calderona de la Barca w nowym przekładzie mojego autorstwa, zrealizowanym początkowo na potrzeby realizacji tego dramatu w reżyserii Wojtka Klemma w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Roboczy tytuł naszej Lekcji Czytania brzmiał: „Każdy śni to, czym jest w życiu, choć nikt tego nie rozumie.” – przeznaczenie czy iluzja?, chociaż większą część lekcji zajęło nam czytanie z podziałem na role, a refleksje i wnioski każdy z uczestników mógł wyciągnąć samodzielnie. To była pierwsza stacjonarna lekcja, którą prowadziłam – i mam nadzieję, że nie ostatnia, bo uczniowie II LO im. Króla Jana III Sobieskiego ujęli mnie swoim entuzjazmem i energią wkładaną w interpretowane przez siebie role. Dzięki nim w Pałacu Potockich ożyła barokowa hiszpańska sztuka Calderona, uwielbianego przez Juliusza Słowackiego, osadzona w Polsce, której bohaterem jest Zygmunt, następca tronu uwięziony przez przezornego ojca na podstawie fatalnych przepowiedni wyczytanych z gwiazd – w trosce o to, by nie został tyranem swego kraju. Ostatecznie jednak wolna wola i rozum Zygmunta są w stanie zatriumfować nad determinującymi go okolicznościami, czy to astrologicznymi, czy też polityczno-społecznymi, że o rodzinnych nie wspomnę, co niech nam będzie inspiracją również w naszych czasach. Serdecznie dziękuję za tę Lekcję Czytania, a księciu Zygmuntowi, Rosaurze, Klarinowi, Astolfowi, Estrelli, królowi Bazylemu, Klotaldowi i wyrzuconemu przez okno Dworzaninowi gratuluję fantastycznej interpretacji spontanicznie zaproponowanych ról!

Marta Eloy Cichocka”

Dziękujemy po raz kolejny KBF za możliwość poznawania i doświadczania delikatności i siły literatury.

Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka

Let`s jazz the world – wolontariat uczniów z II LO podczas Krakowskich Zaduszek Jazowych

67. Krakowskie Zaduszki Jazzowe za nami. Podczas czterech dni święta jazzu, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w Nowohuckim Centrum Kultury, w Klubie Studio, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego 32 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w przygotowaniu imprez artystycznych. Do zadań wolontariuszy należały: obsługa widowni podczas koncertów festiwalowych, prowadzenie biura festiwalowego, prace przy produkcji głównych koncertów festiwalowych oraz jam session, prace administracyjne podczas trwania festiwalu. Część uczniów była wolontariuszami po raz kolejny, jednak większość pomagała przy organizacji Zaduszek Jazzowych po raz pierwszy, nabywając szereg umiejętności. Uczniowie wykazali się zdolnościami interpersonalnymi i organizacyjnymi. W tym roku niezwykle zaangażowanymi, twórczymi i solidnymi wolontariuszami Krakowskich Zaduszek Jazzowych byli: Karol Rysz 1a, Blanka Milewska 1c, Hanna Pilch 1c, Maria Bogdał 1e, Agnieszka Gnela 1e, Inka Metelska 1h, Zofia Lisińska 1h, Jędrzej Ziębicki 2e, Aleksandra Gurba 2f, Aleksandra Mierzejewska 2f, Joanna Operacz 2f, Dalia Szczurek 2f, Marlena Walczyk 2f, Marika Zuchara 2f, Julia Dąbroś 3c, Barbara Filipowska 3c, Marta Grzegorzyca 3c, Maria Iwan 3c, Julia Tomczak 3g, Martyna Bińczyńska 3h, Julia Brzykcy 3h, Zofia Cichocka 3h, Nikola Górecka 3h, Weronika Kozłowska 3h, Weronika Książek 3h, Mikołaj Pietras 3h, Miriam Szafraniec 3h, Patrycja Zachara 4M, Łukasz Gałaś 4R, Franciszek Tralewski 4R, Maja Pióro 4S, Matylda Strama 4T. W działania wolontariatu włączyli się także Rodzice uczniów: Panie Anna Czachor i Magdalena Zaręba-Draguła.

8 listopada b.r. na ręce dyrektora szkoły Pana Marka Stępskiego rzecznik prasowy Festiwalu Krakowskich Zaduszek Jazzowych Pan Marcin Bzyk-Bąk wręczył podziękowania dla koordynatorów i wolontariuszy za kolejny już rok współtworzenia festiwalu.

Koordynacja: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Justyna Grzegorzyca

Zdjęcia: Joanna Operacz klasa 2f, Anna Czepiec-Mączka, Piotr Gajewski FKZJ

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 272
W tym tygodniu: 2598
W sumie: 5260389

bip