Uczniowskim piórem o „Lekcji czytania” Gombrowicza

Czytając prozaiczne utwory, nieczęsto zastanawiamy się “co artysta miał na myśli?”. Przecież to nie poezja! Wydawałoby się, że nie warto tracić czasu na rozmyślanie.

Pan dr hab. Błażej Warkocki udowodnił, że jest zupełnie inaczej, wybierając do rozmowy Tancerza mecenasa Kraykowskiego – pierwszą nowelę w debiutanckim zbiorze Witolda Gombrowicza. Analizując utwór wraz z uczniami kl. 3D, pobudził wyobraźnię uczestników spotkania, pokazując schematy zachowań ludzkich opisanych w nieoczywisty sposób. Zwrócił też uwagę na sylwetkę samego Gombrowicza jako pisarza kanoniczego, a równocześnie jakby „odmieńca”, bowiem autor opowiadania znanego też jako Pamiętnik z okresu dojrzewania” jest powodem ciągłej analizy i niesłabnącej dyskusji o jego miejscu w kanonie literatury polskiej.

Na pierwszy rzut oka zdawałoby się, że jest to krótkie opowiadanie o miłości lub zauroczeniu, które staje się wręcz obsesyjne, opowieścią o wstydzie, który raz zadany – naznacza na całe życie, interpeluje tożsamość.

Półtoragodzinna dyskusja na temat tego opowiadania zaowocowała jednak innymi refleksjami. Było ono zabawne, zaskakujące, miejscami śmieszne. Nie nudziło, tylko zachęcało do dalszego czytania. Ale pokazało też, do czego może człowieka doprowadzić zawstydzenie go i upokorzenie. Uświadomiło nam, że wstyd nie powoduje wyobcowania, alienacji, lecz wręcz przeciwnie – napędza do działania, natrętnej aktywności.

Spotkanie to zdecydowanie należało do tych wyjątkowych. Nauczyliśmy się patrzyć głębiej. Zgodnie z zamiarem tytułu – „Lekcja czytania”- nauczyliśmy się czytać. Tym razem – naprawdę.

Tekst: Urszula Nowak 3D

Organizacja: prof. E.Kramarz

Opieka: prof. O.Błyskal

„Lekcji czytania” odsłona druga

To już drugie spotkanie młodzieży naszego liceum ze współczesną prozą i niepowtarzalna okazja do zmierzenia się z różnymi poglądami na temat kondycji współczesnego człowieka w innej, czasem traumatycznej rzeczywistości.

Tym razem 26 października klasa 3E wzięła udział w „Lekcji czytania” prowadzonej przez prof. nadzw. dr. hab. Remigiusza Ryzińskiego z okazji trwającego w Krakowie Festiwalu Conrada.

Podczas wydarzenia analizowaliśmy opowiadanie „Bar Ganimed” autorstwa Michała Głowińskiego. Spotkanie zaczęliśmy krótką rozmową o życiu autora oraz genezie utworu. Poruszyliśmy problem osamotnienia, klaustrofobii, traumy, ksenofobii a także prześladowania Żydów podczas II wojny światowej. Rozmawialiśmy również, w nawiązaniu do tekstu, o filozofii Michela Foucaulta – scienta sexualis – oraz dociekaliśmy, czym jest szczególnego rodzaju doświadczenie, w którym rozpoznajemy samych siebie jako podmiot.

Lekcja czytania” była świetną okazją, aby skonfrontować poglądy nastolatków na temat otaczającego nas świata z poglądami autorytetu, osoby doświadczonej i uznanej przez środowisko.

Wiele omawianych problemów dotyczyło problemów ludzi takich jak my – młodych, ciekawych życia, otwartych. Prowadzący miał doskonały kontakt z młodzieżą. Patrząc z perspektywą spotkań w ramach „Lekcji czytania” na przestrzeni tego roku, chcemy serdecznie zachęcić innych uczniów do zainteresowania się tym wydarzeniem.

Jakie wymierne korzyści z nich wynieśliśmy? Zapewne lepsze zrozumienie własnych przeżyć, zrozumienie dla osób, które nie wpasowują się w schematy i ramy. Każdy mógł sobie sam odpowiedzieć, czy da się oswoić traumy i lęki. Myślimy, że te spotkania pozwoliły na upowszechnianie tolerancji w szeroko pojętym znaczeniu.

Tekst: Gabriela Pyka i Natasza Wieczorek 3e

Organizacja: prof. E. Kramarz

Opieka: prof. K. Miko

Klimatyczne ABC

Wielki Test Wiedzy o Klimacie to akcja edukacyjna, w ramach której uczniowie szkół ponadpodstawowych z pięciu polskich miast sprawdzali swoją wiedzę z dziedziny ekologii i wiedzy o klimacie. 3 listopada w Krakowie do testu przystąpiło 114 uczniów z dziewięciu szkół, wśród nich 4 uczennice z klasy 3g: Natalia Charzewska, Alicja Pawlęga, Aleksandra Pocztorenko i Julia Urbaniak. Dziewczyny doskonale opanowały wiedzę dotyczącą klimatologii – nauki o klimacie, który obecnie pozostaje pod wpływem silnej antropopresji. Laureatką II miejsca w konkursie została Natalia Charzewska, zaś w klasyfikacji generalnej szkół dziewczyny zdobyły I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Opieka: Eliza Wojtasik, Anna Czepiec-Mączka

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 351
W tym tygodniu: 3759
W sumie: 5191815

bip