Ogólnopolskie warsztaty w Filharmonii Krakowskiej z udziałem chóru II LO

22.10.2022 r. w Filharmonii Krakowskiej odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Chórmistrzowskie dla dyrygentów projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Chór II LO był chórem pokazowym warsztatów. Swoje metody pracy w niezwykle inspirujący sposób przekazywała chórzystom i dyrygentom obserwującym warsztaty prof. dr hab. Anna Olszewska – profesor sztuki, dyrygent, chórmistrz, pedagog, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców (2010) oraz dla Twórców Profesjonalnych (2012), uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2011), Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2019), Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2019), laureatka Nagrody I stopnia Rektora UMFC (2013, 2018), Wyróżniona za całokształt dotychczasowej działalności – Nagroda Rady Miasta Białystok „Kulturalne Gryfy” w kategorii Animator (2016).

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w klasie dyrygowania prof. dr hab. Bożenny Sawickiej i emisji głosu prof. dr hab. Cezarego Szyfmana, Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także studiów I i II stopnia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie gitary.

Anna Olszewska prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą (Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy, Belgia, Litwa, Białoruś, Austria, Włochy, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Węgry, Serbia, Macedonia Północna). Wraz ze swoimi chórami zarejestrowała 8 płyt CD, dokonała prawykonań ponad 30 kompozycji a cappella i wokalno-instrumentalnych, kompozytorzy polscy chętnie dedykują jej i zespołom przez nią prowadzonym swoje utwory. Jest zapraszana do jury konkursów i festiwali chóralnych.

Współpracowała z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi, poprowadziła szereg koncertów wokalno-instrumentalnych.

Od 2015 roku jest także kuratorem ogólnopolskiego programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będącego pod opieką merytoryczną Narodowego Forum Muzyki.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie.

Chórzyści wspaniale reagowali na wszystkie uwagi Pani Profesor i bardzo skorzystali z jej cennych uwag. Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu!

Przygotowanie chóru: prof. Agnieszka Trela-Jochymek

Wyjazd integracyjny chóru

W dniach 8-10 października chór II LO pod opieką prof. Agnieszki Treli-Jochymek wyjechał Białego Dunajca, miejscowości położonej pod Zakopanem, na wyjazd integracyjny i przygotowujący do zbliżających się występów chóru.

Pierwszego dnia chórzyści poznawali się nawzajem kreując przy tym pozytywną i miłą atmosferę, która była obecna przez cały wyjazd. Uczniowie pracowali nad swoimi głosami, poznawali nowe ćwiczenia ułatwiające współpracę w grupie i prawidłowy śpiew oraz uczyli się nowych utworów. Tego dnia odwiedziła nas p. Ksenia Miśkiewicz, kuratorka projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska, w którym chór bierze udział i poprowadziła warsztaty wokalne.

Następnego dnia pieśni wyuczone przez uczniów zostały zaprezentowane w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Parafianie, ksiądz proboszcz oraz siostra organistka byli pod wielkim wrażeniem i nie szczędzili chórzystom komplementów. Udany dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek oraz śpiewaniem kultowych polskich piosenek.

W ostatnim dniu grupa wybrała się na spacer po górach, by podziwiać piękno Tatr. Pomimo trudności w postaci błotnistych kałuży i stromych odcinków piękno przyrody oraz cudowne widoki wynagrodziły trud wędrówki. Wyprawa było świetnym podsumowaniem całej wycieczki, gdyż kilka godzin później grupa była spakowana i gotowa, by powrócić do Krakowa.

Wyjazd był bardzo udany, chórzyści oraz Pani prof. Agnieszka będą na pewno wspominać go jeszcze przez lata, a Biały Dunajec na długo zapamięta występ chóru.

Opieka: prof. Agnieszka Trela-Jochymek, autor tekstu: Hanna Żurek, klasa 1H

Festiwal Conrada i nieszablonowe „lekcje czytania”

W dniach od 24 do 30 października trwa w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Literacki – Conrad Festival 2022. Od pierwszej edycji FC organizowane są warsztaty literackie dla młodzieży, tzw. „lekcje czytania”. Jest to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu rozbudzanie zainteresowań literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z wybitnymi pisarzami, krytykami literackimi, profesorami. W ten sposób profesjonaliści próbują pokazać młodzieży, jak czytać ważne teksty i jak o nich dyskutować.

19 października w Instytucie Cervantesa uczniowie z grup 4H12 i 4H13 wzięli udział w pierwszym z cyklu spotkań pt. „Literatura latynoamerykańska jest kobietą”, które toczyło się wokół postaci i opowiadań argentyńskiej pisarki i dziennikarki Mariany Enriquez. Jest ona uznawana za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek, której tom opowiadań „To, co utraciłyśmy w ogniu” znalazł się na liście bestsellerów w Argentynie i Hiszpanii, a zbiór opowiadań „Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2021 r.

Spotkanie poprowadził pan Michał Sowiński, redaktor literacki Festiwalu Conrada i krytyk literacki, z którym uczniowie dyskutowali na temat opowiadania „Pajęcza sieć”. Na zakończenie słusznie zauważyli, że w tekstach Enriquez „to, co realne, płynnie przechodzi w to, co magiczne, fantastyczne”. Przekonali się też, że styl autorki jest pełen dwuznaczności i metafor.

O niezaprzeczalnych korzyściach płynących ze spotkania dla młodych odbiorców światowej literatury niech świadczy recenzja napisana „na gorąco” przez uczennicę klasy 4M: „Redaktor pomagał nam zinterpretować tekst. Starał się naprowadzić nas na prawdziwy sens czytanej historii. Zrozumieliśmy, że nie jest to tylko relacja z podróży wraz z kuzynką i mężem, lecz rozważania na temat patriarchatu, wolności, przemocy psychicznej czy spełnienia w życiu. Naraz stało się jasne, że jest to bardzo wyraziste opowiadanie przede wszystkim o roli kobiet w społeczeństwie. Mimo, że do niektórych wniosków nie było trudno dojść samemu, pan redaktor naprowadził nas też na wiele ciekawych szczegółów czy dwuznaczności, na które przeciętny odbiorca tekstu wcześniej nie zwrócił uwagi. Uważam, że było to niezwykle interesujące spotkanie, które zachęciło mnie do zapoznania się z twórczością autorki. Odkrycie drugiego dna utworu, poznanie środowiska czy zauważenie rzeczy nie do końca oczywistych przy pobieżnym czytaniu – dało mi sporo satysfakcji.”

Organizacja: prof. E. Kramarz, opieka: prof. A. Władyka, tekst: K. Kozińska 4M

 

Wernisaż i wystawa prac fotograficznych uczniów z naszej szkoły

12 października b.r. w Ogrodzie Tadeusza Kościuszki na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej odbył się wernisaż i wystawa nagrodzonych prac w konkursie fotograficznym FotoKrajObraz 2022 Zielone enklawy miasta. Wręczeniu nagród towarzyszył pokaz zdjęć uczestników konkursu, wykonanych na terenie zabytkowych krakowskich ogrodów Starego Miasta podczas warsztatów fotograficznych.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom z naszej szkoły:

Hannie Kwapień z klasy 2e /I miejsce/,

Julii Dąbroś z klasy 3c /wyróżnienie/,

i Aleksandrze Szot z klasy 4N /wyróżnienie/.

Koordynacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Zdjęcia: Jan Zych

Organizacja: Wydział Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej

Spotkanie z aktorką teatralną panią Marią Maj

W dniu 7 października br.  w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Marią Maj, wybitną aktorką teatralną (będącą od wielu w zespole aktorskim TR Warszawa) i filmową. W spotkaniu brały udział klasa 1h  oraz grupy 2n2 i 2D1. Rozmowę poprowadzili Jakub Rydiger z kl. 1i, Urszula Grodzka i  Zofia Lisińska z kl. 1h.

Podczas rozmowy poruszono tematy szeroko pojętej sztuki, o której rozumieniu opowiadała pani Maria Maj. Uczniowie pytali o różnice pomiędzy pracą w filmie i  teatrze  oraz o ciemne  strony aktorstwa. Rozmawiali na temat  najnowszej  produkcji Netflixa z jej udziałem pt. „Wielka woda”. Pani Maj podzieliła się kilkoma anegdotami z planów filmowych i scen teatrów. Odczytała również fragment Znaku wodnego Josifa Brodskiego poświęcony Wenecji.  Fascynacja literaturą, obok życia rodzinnego, jest dla aktorki obszarem czerpania inspiracji i fascynacji oraz sposobem na odpoczynek po odgrywaniu ról wymagających dużego zaangażowania. Wiele cennych słów padło podczas tego spotkania, z którego naprawdę można było wynieść dużo wartościowych informacji. Było to już 10. spotkanie z wybitnymi aktorkami / aktorami i reżyserami przygotowane przez prof. Pawła Szuleckiego przy współpracy prof.  Anny Czepiec – Mączki.
Tekst: Urszula Grodzka, klasa 1h; zdjęcia Joanna Operacz, klasa 2f

Warsztaty integracyjne w klasach I

W pierwszych tygodniach roku szkolnego 2022/2023 odbyły się w naszej szkole warsztaty integracyjne dla klas pierwszych prowadzone przez psycholog szkolną prof. Ewę Adamus. Uczniowie klas 1a, 1c, 1g i 1i mieli okazję zaangażować się w ćwiczenia i zabawy mające na celu lepsze poznanie się, ustalenie reguł grupowych i wsparcie młodzieży w budowaniu zespołu klasowego.

Organizacja: prof. Ewa Adamus

Międzynarodowa konferencja naukowa

Uroczystość w Porębie Żegoty, gmina Alwernia k. Krakowa rozpoczęła się 7 września od Mszy św. w intencji dwóch braci z rodu Szembeków – ks. Włodzimierza (w 80. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu) i Jana, wiceministra spraw zagranicznych II RP. Następnie uczestnicy udali się na obrady do Restauracji „Stary Dwór”. Uroczystego otwarcia sesji naukowej dokonali prezes zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie Władysław Ryszard Szeląg, Senator RP Andrzej Pająk oraz burmistrz gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila. Podczas konferencji można było usłyszeć referaty m.in. prof. Wiesława Wysockiego z UKSW w Warszawie, Rafała Ochęduszko z Zamku Królewskiego na Wawelu, Władysława Garbińskiego z TH im. Szembeków, ks. Roberta Wróblewskiego z krakowskiej inspektorii salezjańskiej, dr. Wojciecha Płosa z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Eweliny Dziewońskiej-Chudy z częstochowskiego Oddziału Towarzystwa. W wydarzeniu wzięła udział młodzież z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Chór II LO oprawił muzycznie Mszę św., a podczas konferencji dał koncert pieśni patriotycznych. Emil Maćkowiak z klasy 2a przedstawił krótką prezentację nt. związków hr. Szembeków z II LO. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Opieka: prof. Anna Mrugalska (klasa 1f), prof. Agnieszka Trela-Jochymek (chór)

Sobieski czyta przedszkolakom

Po raz siódmy uczennice z naszego liceum brały udział w akcji promującej czytelnictwo Sobieski czyta przedszkolakom. Tym razem, trzylatkom z Przedszkola nr 55 w Krakowie, przeczytały opowiadanie Marcina Mortki Tappi i awantura z olbrzymem. Ta pięknie zilustrowana książka była też okazją do rozmowy z przedszkolakami o awanturach, kłótniach oraz towarzyszących im emocjach. Maluchy dopiero uczą się jak radzić sobie w takich sytuacjach a świadomość sposobów ich rozwiązywania jest podstawowa i pomocna. Jest to nauka na całe życie i przez całe życie

Podziękowanie za odczytanie tekstu z zaangażowaniem i sercem – dla Emilii Hundli, Martyny Klimek i Zofii Piotrowskiej z klasy 4P.

Koordynacja: prof. Anna Czepiec-Mączka

Zawody lekkoatletyczne chłopców

W dniu 5 października na Stadionie Lekkoatletycznym MOS KRAKÓW-WSCHÓD odbyła się szkolna liga atletyczna. Naszą szkołę reprezentowali: Bielecki Dymitr, Bucki Michał, Chmiel Michał, Kędzior Krzysztof, Rams Franciszek, Soja Kacper, Witek Igor, Ziębicki Jędrzej. Panowie dzielnie walczyli w takich konkurencjach jak bieg na 100m, 400m, 1500m, skok w dal, sztafeta i pchnięcie kulą. Szczególne gratulacje należą się Krzysztofowi Kędziorowi, który zajął drugie miejsce w biegu na 1500m.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Opieka: prof. Krzysztof Bielawski

Zawody lekkoatletyczne dziewcząt


W dniu 4 października na Stadionie Lekkoatletycznym MOS KRAKÓW-WSCHÓD odbyła się szkolna liga atletyczna. Naszą szkołę reprezentowały: Dąbrowska Maja, Detka Natalia, Grzegorzyca Magda, Krawiec Maria, Kurek Alicja, Lukoschek Karolina, Mikołajczak Zofia, Nappa Miriam, Nogaj Anna, Pędziwiatr Hanna, Płocka Zuzanna, Polak Antonina, Raś Antonina, Rozkrut Łucja, Wójtowicz Julia. Dziewczęta dzielnie walczyły w takich konkurencjach jak bieg na 100m, 400m, 800m, skok w dal, sztafeta i pchnięcie kulą. Szczególne gratulacje należą się Karolinie Lukoschek, której udało się wywalczyć drugie miejsce w skoku w dal osiągając wynik 5,07m.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodniczkom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Opieka: prof. Anna Mrugalska

Sobieski w Słowackim. Klub Wyspiańskiego – kontynuacja

W dniu 11 października br. klasa 1e artystyczno-architektoniczna obejrzała na scenie  Domu Machin Teatru J. Słowackiego spektakl w reżyserii Anny Gryszkówny Simona K. Wołająca na puszczy. Monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej to intrygujący portret charyzmatycznej kobiety – biolożki, zoopsycholożki, dziewczyny ze słynnego rodu artystów malarzy. Punktem wyjścia sztuki była książka „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydana przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.

Monodram Przepiórskiej to manifest w obronie przyrody, Puszczy Białowieskiej oraz popis umiejętności aktorskich. Po spektaklu młodzież uczestniczyła w rozmowie z aktorką. Członkowie Klubu Wyspiańskiego mieli okazję zadać pytania dotyczące pracy nad rolą, doskonalenia warsztatu aktorskiego w tak wymagającej formie jaką jest monodram. By uzmysłowić sobie i poczuć, w jak ważnych sprawach Simona uczestniczyła i jakie towarzyszyły temu emocje, chętni uczniowie wzięli udział w działaniach performatywnych na scenie teatru.

Organizacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Anna Mazan-Stachura

 

Wizyta kl. 1b na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

We wtorek 27 września br. klasa 1b wraz z wychowawczynią prof. Anną Sroką i nauczycielką fizyki prof. Marią Szafraniec odwiedziła Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieści się na terenie III Kampusu Uniwersytetu. Klasa została zaproszona na Wydział przez pana dr. hab. Tomasza Kawalca, specjalistę z zakresu fizyki atomowej i fotoniki.

Sprawozdanie z wydarzenia dostępne tutaj

Erasmus + Behind the Walls. Wizyta Hiszpanów w Sobieskim.

 

W dniach 24 września – 1 października br. gościliśmy w Krakowie rówieśników z Madrytu. Projekt Erasmus + Behind the Walls, w którym bierzemy udział jest nie tylko okazją do integracji z nowymi kolegami, ale także inspiracją do poznania dziedzictwa kulturowego i historii. W związku z tym zaproponowaliśmy gościom z Hiszpanii zwiedzanie Krakowa, Wieliczki, Nowej Huty i Oświęcimia. Mieliśmy okazję wziąć udział w dwóch grach miejskich (Stare Miasto i Kazimierz), zwiedzaliśmy komnaty królewskie na Wawelu oraz m.in. nowohuckie schrony. Wizyta w obozie koncentracyjnym w Auschwitz i Birkenau, która z pewnością zostanie w pamięci z uwagi na charakter miejsca, uświadomiła nam po raz kolejny okrucieństwo i błędy nie historii lecz ludzi. Ponadto uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Centrum Kultury w wykładzie i warsztatach na temat różnych aspektów dziedzictwa kulturowego. Wymiana to jednak nie tylko zwiedzanie, ale także wspólne spędzanie czasu, który upływał w niezwykle przyjemnej atmosferze sprzyjającej wzajemnemu poznawaniu i rozmowom. Nasi goście byli bardzo zadowoleni z pobytu w Polsce. Nie straszny był Hiszpanom nasz tegoroczny październikowy chłód i deszcz. Z polskich specjałów kulinarnych odkryli, dobrze nam znany, smak kompotu. Za najciekawsze miejsce nasi rówieśnicy uznali Nową Hutę z uwagi na jej unikatowość. W grudniu udamy się z rewizytą, więc

Do zobaczenia w Madrycie! 

See you in Madrid! 

¡Nos vemos en Madrid! 

 


Tekst: Karol Graff, klasa 4R

Film: Marta Grzegorzyca, klasa 3c; Michał Popczyk, klasa 3c

Koordynacja projektu: prof. Agata Reichert-Zaczek

Zaangażowanie w działania, opiekę: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Alicja Figiel, prof. Dorota Loos, prof. Agata Reichert-Zaczek

Zwolnieni z Teorii

Ogólnopolska Olimpiada Zwolnieni z Teorii, to olimpiada, w ramach której uczniowie sami organizują projekty społeczne. Uczniów w realizacji własnej inicjatywy wspiera innowacyjna platforma edukacyjna. Dzięki niej wiedzą jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób.


Z inicjatywy prof. Katarzyny Pysz ambasadorzy projektu po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę i zachęcali uczniów do realizacji koncepcji. Na zdjęciu spotkanie z uczniami klasy 2d podczas lekcji przedsiębiorczości.

Relacja z pobytu w Grecji

W dniach 23-30 września br. odbyła się wycieczka szkolna do Grecji klas: 2h, 3f i 4P, której celem było podążanie śladami mitologii greckiej na terenach starożytnych miast-państw.

Sprawozdanie z wyjazdu przygotowane przez Emilię Kugiel i Antoninę Sikorę z kl. 2h dostępne tutaj

Opieka: prof. Bogdan Kozak, prof. Beata Łojczyk oraz prof. Katarzyna Miko.

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 253
W tym tygodniu: 2579
W sumie: 5260370

bip