Europejska Odznaka Jakości za zrealizowany projekt eTwinning

Uczniowie grupy 3A5: Julia Bożek, Julia Gorczowska, Aleksandra Graca, Jan Kwiatkowski, Marcin Nogaj, Hanna Nowarska, Zuzanna Skuza, Jakub Suder, Franciszek Urbański, Jan Wiercioch, Tomasz Więcek oraz Julia Włodarczyk otrzymali Europejską Odznakę Jakości za zrealizowany projekt eTwinning, opracowany przez profesor Justynę Grzegorzycę, ambasador programu eTwinning w Małopolsce. Projekt dotyczył bardzo aktualnych problemów w społeczności uczących się, związanych z obywatelstwem cyfrowym, ze szczególnym uwzględnieniem świadomego i bezpiecznego korzystania z sieci.

Projekt „Digital EU – and YOU?! Moje wybory medialne – moja równowaga życiowa” skupiał się na analizie cyfrowych wyborów nastolatków, takich jak nienawiść w Internecie, cyberprzemoc, phubbing, netykieta i manifest komunikacji. Wszystkie działania były dobrze zintegrowane z krajowym programem nauczania i promowały przyswajanie treści dyscyplinarne i interdyscyplinarne w środowisku międzynarodowym, dzięki współpracy ze studentami niemieckimi, greckimi, włoskimi i hiszpańskimi. Projekt ten znalazł się również wśród zwycięzców 68. Międzynarodowego Konkursu w zakresie równowagi cyfrowej dla eTwinningu w Niemczech.

Koordynator: prof. Justyna Grzegorzyca

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

8 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (inicjatywa Komisji Europejskiej z 2004 roku). Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Organizatorem wydarzenia w Polsce jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Wśród działań PCPSI na rzecz popularyzacji bezpieczeństwa w sieci są cykliczne konferencje, odbywające się z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, adresowane do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tegorocznej Konferencji DBI 2022

Nasza szkoła już kolejny rok z rzędu dołączyła do programu inicjatyw Polskiego Centrum Programu Safer Internet. W tym roku w kilkunastu klasach wychowawcy przeprowadzili Quiz Internetowy. Zawierał on pytania z zakresu historii Internetu, zasad cyberbezpieczeństwa oraz aktualnych danych dotyczących użytkowania Internetu. Quiz miał na celu poszerzenie wiedzy na temat wyżej wymienionych zagadnień, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

Rodzice otrzymali natomiast aktualne raporty z badań dotyczących korzystania z Internetu przez młodzież. Poniżej przedstawiamy linki do najważniejszych z nich:

RAPORT NASTOLATKI 3.0 (2021) wyniki ogólnopolskiego badania społecznego, dotyczącego korzystania z Internetu przez młodzież.

RAPORT RODZICE NASTOLATKÓW 3.0 (2021) – raport z ogólnopolskiego badania społecznego rodziców nastolatków.

Opracowanie: pedagog Magdalena Czaderska

 

 

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 374
W tym tygodniu: 5212
W sumie: 5225048

bip