Organizatorzy 52. FMFT w Radio Kraków

Po raz 52. II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie organizuje Festiwal Małych Form Teatralnych. Impreza początkowo wewnątrzszkolna, od wielu lat skupia uczniów krakowskich szkół średnich i nie tylko, dając im szansę na zaprezentowanie swoich talentów.

W dniu 26 lutego w Radio Kraków w spotkaniu z panią redaktor Marzeną Florkowską uczestniczyli: prof. Anna Szefer-Kłęk, uczennice Kaja Pigulak (od tego roku prezydentka szkoły) i Aleksandra Jasek oraz absolwent szkoły Mikołaj Marcinowski (były przewodniczący Samorządu Uczniowskiego).

Wywiad można odsłuchać tutaj

95. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym

26 lutego będziemy obchodzić 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego – autora słów hymnu.

Hymn Polski towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach, dlatego warto pamiętać o jego historii. Ta pieśń łączy nas także niezależnie od miejsca pobytu, gdy z okazji święta 11 listopada i kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o 12:00 stajemy razem w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Więcej informacji i ciekawostek o historii polskiego hymnu i jego autorze tutaj

XII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny 'Zimą malowane’ – wyniki


23 lutego br. w Centrum Kultury Podgórza odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród osobom, których prace zostały uznane za interesujące w XII edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Zimą malowane.
Wystawę nagrodzonych prac można oglądać w CK Podgórze do 30 marca br.
Na konkurs wpłynęło 112 prac. Jury nagrodziło cztery uczennice z naszej szkoły.

I miejsce – Gabriela Wortmann, klasa 2c.
II miejsce – Emilia Makowska, klasa 1e.
III miejsce – Kinga Lewińska, klasa 3P.
Wyróżnienie – Julia Piwowarczyk, klasa 3T.

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.
Serdecznie gratulujemy!

Europejska Odznaka Jakości za zrealizowany projekt eTwinning

Uczniowie grupy 3A5: Julia Bożek, Julia Gorczowska, Aleksandra Graca, Jan Kwiatkowski, Marcin Nogaj, Hanna Nowarska, Zuzanna Skuza, Jakub Suder, Franciszek Urbański, Jan Wiercioch, Tomasz Więcek oraz Julia Włodarczyk otrzymali Europejską Odznakę Jakości za zrealizowany projekt eTwinning, opracowany przez profesor Justynę Grzegorzycę, ambasador programu eTwinning w Małopolsce. Projekt dotyczył bardzo aktualnych problemów w społeczności uczących się, związanych z obywatelstwem cyfrowym, ze szczególnym uwzględnieniem świadomego i bezpiecznego korzystania z sieci.

Projekt „Digital EU – and YOU?! Moje wybory medialne – moja równowaga życiowa” skupiał się na analizie cyfrowych wyborów nastolatków, takich jak nienawiść w Internecie, cyberprzemoc, phubbing, netykieta i manifest komunikacji. Wszystkie działania były dobrze zintegrowane z krajowym programem nauczania i promowały przyswajanie treści dyscyplinarne i interdyscyplinarne w środowisku międzynarodowym, dzięki współpracy ze studentami niemieckimi, greckimi, włoskimi i hiszpańskimi. Projekt ten znalazł się również wśród zwycięzców 68. Międzynarodowego Konkursu w zakresie równowagi cyfrowej dla eTwinningu w Niemczech.

Koordynator: prof. Justyna Grzegorzyca

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

8 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (inicjatywa Komisji Europejskiej z 2004 roku). Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Organizatorem wydarzenia w Polsce jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Wśród działań PCPSI na rzecz popularyzacji bezpieczeństwa w sieci są cykliczne konferencje, odbywające się z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, adresowane do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tegorocznej Konferencji DBI 2022

Nasza szkoła już kolejny rok z rzędu dołączyła do programu inicjatyw Polskiego Centrum Programu Safer Internet. W tym roku w kilkunastu klasach wychowawcy przeprowadzili Quiz Internetowy. Zawierał on pytania z zakresu historii Internetu, zasad cyberbezpieczeństwa oraz aktualnych danych dotyczących użytkowania Internetu. Quiz miał na celu poszerzenie wiedzy na temat wyżej wymienionych zagadnień, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

Rodzice otrzymali natomiast aktualne raporty z badań dotyczących korzystania z Internetu przez młodzież. Poniżej przedstawiamy linki do najważniejszych z nich:

RAPORT NASTOLATKI 3.0 (2021) wyniki ogólnopolskiego badania społecznego, dotyczącego korzystania z Internetu przez młodzież.

RAPORT RODZICE NASTOLATKÓW 3.0 (2021) – raport z ogólnopolskiego badania społecznego rodziców nastolatków.

Opracowanie: pedagog Magdalena Czaderska

 

 

Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Miłość niejedno ma imię” Zielona Góra 2022 rozstrzygnięty!

nadinterpretacja 

 

ten jeden tydzień wyrwany z życia

przespany na jawie szerokimi oczami 

dalej przez głowę śmiechem przemyka

i cuci co rano wstrzymanymi łzami (…)

Magdalena Koral

 

„Jakie przyjąć kryterium, by odpowiedzialnie, a zatem sprawiedliwie, dokonać wyboru najwartościowszych spośród wierszy, zgłoszonych do konkursu przez bardzo młodych autorów? (…) Czy to, co wydarza się między słowami w wierszu sprawi, że po raz kolejny zechcemy doń wejść przez jego uchylone drzwi? Autorzy, którzy spełnili takie oczekiwania, tworzą listę nagrodzonych i wyróżnionych tego konkursu”.
Maria Dokowicz – juror

14.02.2022 r. w Zielonogórskim Ośrodku Kultury Rada Artystyczna po przeczytaniu 316 wierszy od 112 autorów,  przyznała 3 nagrody i 10 wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim.

Wyróżnienie I stopnia otrzymała nasza uczennica Magdalena Koral z klasy 3h za piękne i osobiste wiersze „nadinterpretacja”  i  „deszczowe noce”.

Magdalenie składamy serdeczne gratulacje! Opieka: prof. Elżbieta Kramarz.

Wernisaż i pokonkursowa wystawa prac fotograficznych – FotoKrajObraz 2021 #połączenia

14 stycznia 2021 r. w Galerii Sztuki A1 przy ulicy Kanoniczej w Krakowie odbył się wernisaż prac nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie fotograficznym dla uczniów szkół średnich i studentów FotoKrajObraz 2021 #połączenia.
Konkurs zorganizowany został przez Wydział Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zachęcał do poszukiwań połączeń formalnych, ideowych, funkcjonalnych i estetycznych zarówno w krajobrazie jak i w architekturze.

I miejsce w konkursie  – praca Trwałe więzi   oraz wyróżnienie – seria Pomiędzy kable i seria Wspólna przestrzeń – zdobyła uczennica z naszej szkoły Kinga Lewińska z klasy 3 P artystyczno-architektonicznej.

Podczas wystawy zaprezentowano także zdjęcia powstałe podczas warsztatów z fotografem Janem Zychem, które były jedną z nagród w konkursie.

Wystawę można było oglądać w krakowskiej galerii do końca stycznia 2022. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.

Serdecznie gratulujemy!

Sukcesy uczniów w prestiżowych zawodach międzynarodowych w narciarstwie alpejskim

Miło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły Stanisław Sarzyński (kl. 1a) i Jakub Kolegowicz (kl. 1d) reprezentowało Polskę, jako kadra Juniora Młodszego PZN w prestiżowych zawodach międzynarodowych w narciarstwie alpejskim, w kategorii U16 w Czechach i we Włoszech.

W dniach 21-22 stycznia 2022 roku Stanisław Sarzyński dwukrotnie sięgnął po złoto w kategorii U16 (w slalomie i gigancie) podczas 60. Edycji FIS Children RICKY w Czechach, gdzie na starcie stanęło 136 zawodników z 15 krajów. Stanisław Sarzyński wywalczył tytuł lidera zawodów FIS Children Ricky. Jakub Kolegowicz po doskonałym drugim przejeździe w slalomie (drugi czas) zajął ostatecznie 6 miejsce.

Kolejnym doświadczeniem na międzynarodowych zawodach był start naszych uczniów w nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Alpecimbra FIS Children Cup w Folgarii we Włoszech w dniach 28-29 stycznia 2022 roku. Na starcie zawodów stawiło się ponad 200 zawodników z 25 krajów świata. Stanisław Sarzyński wywalczył w tych zawodach 10 miejsce w slalomie gigancie. Sam udział w takim wydarzeniu jest wielkim wyróżnieniem.

Serdecznie gratulujemy!

Kolejne sukcesy uczniów w Młodzieżowym Pucharze Polski w narciarstwie alpejskim

II edycja Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP) w narciarstwie alpejskim miała miejsce w ośrodku PKL na Jaworzynie Krynickiej w dniach 18-19 stycznia 2022 roku. Na trasie slalomu giganta rywalizowało 160 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Uczniowie naszego Liceum ponownie stawali na podium. Stanisław Sarzyński (kl. 1a) zdobył kolejne 2 złote medale w kategorii Juniora Młodszego. Jakub Kolegowicz (kl. 1d) pierwszego dnia zawodów został nagrodzony srebrem, a kolejnego dnia uplasował się na miejscu 6.

Kolejna III edycja Młodzieżowego Pucharu Polski miała miejsce w dniach 2-3 lutego 2022 roku. Tym razem 135 zawodniczek i zawodników miało wyjątkową okazję zmierzyć się na trasie supergiganta w ośrodku Laworta Ski w Ustrzykach Dolnych.

W konkurencji szybkościowej w kategorii Juniora Młodszego Staszek Sarzyński (kl. 1a) pierwszego dnia zajął 10 miejsce, a kolejnego wywalczył brązowy medal. Jakub Kolegowicz (kl. 1d) w pierwszym dniu ścigania w supergigancie zajął 4 miejsce, a w kolejnym dniu miejsce 10.

Po jednym dniu przerwy po rywalizacji w Ustrzykach Dolnych nasi uczniowie mieli kolejną okazję powalczyć w zawodach MPP. W dniach 5-6 lutego 2022 odbyła się IV edycja Młodzieżowego Pucharu Polski. Na trudnej i technicznej trasie slalomu Palenica 1 w Szczawnicy Staszek Sarzyński (kl. 1a) nie miał sobie równych i dwukrotnie zdobył złoto. Jakub Kolegowicz (kl. 1d) zajął w tej konkurencji 6 miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Laureatka VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Społeczeństwo w obiektywie”

Do tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Społeczeństwo w obiektywie, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne i Instytut Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego zgłoszono 670 interesujących zdjęć. Tym samym pobity został rekord ilości prac zgłaszanych do konkursu. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży tematyką życia społecznego. Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną podczas wystawy pokonkursowej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Miło nam poinformować, że miejsce III w konkursie zajęła praca Anny Witek z klasy 3e – artystyczno-architektonicznej. Opieka prof. Anna Czepiec-Mączka.

Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty dla konferansjerów 52. FMFT

31 stycznia odbyły się warsztaty dla konferansjerów tegorocznej 52 edycji Festiwalu Małych Form Teatralnych. Poprowadziła je absolwentka naszego liceum Adrianna Kućmierz. Ta niezwykle charyzmatyczna wokalistka oraz aktorka teatralna i filmowa ukończyła wydział aktorski AST w Krakowie na specjalności wokalno – aktorskiej i zgodziła się podzielić z nami swoim doświadczeniem. Warsztaty rozpoczęliśmy od…lekcji prawidłowego oddechu, który jak się okazało, wcale nie jest prosty, za to bardzo istotny. Gdy na nowo nauczyliśmy się oddychać, przyszedł czas na prawidłowe sterowanie swoim ciałem. Ku naszemu zdziwieniu, najważniejsze było to, by się rozluźnić i nie blokować naturalnych odruchów. Kiedy umieliśmy już dobrze prezentować się wizualnie, przyszedł czas na poprawę dykcji. Pomogły nam w tym łamańce językowe i ćwiczenia z emisji głosu, a było przy tym niemało śmiechu. Kiedy przeszliśmy do wykorzystania nowych umiejętności w praktyce, mogliśmy przy okazji poznać siebie nawzajem. Każdy z nas miał możliwość przedstawienia się i opowiedzenia o sobie, co pokazało, że chociaż wiele nas łączy, to jednak bardzo się od siebie różnimy, każdy ma własne zainteresowania, a także unikalny sposób wyrażania siebie. Na koniec przyszedł czas na ćwiczenia na scenie i improwizację, które dały nam namiastkę tego, co czeka nas podczas festiwalu. Pani Adrianna przekazała nam wiele cennych  wskazówek i z niezwykłą dbałością o szczegóły odpowiedziała na wszystkie pytania, które nasunęły nam się podczas zajęć. Profesjonalne podejście specjalistki zrobiło na nas ogromne wrażenie i jesteśmy pewni, że warsztaty pozwolą nam lepiej przygotować się do poprowadzenia FMFT. Dzięki niezwykłej atmosferze zapamiętamy te zajęcia na długo, a umiejętności, które zdobyliśmy, przydadzą się również w innych przyszłych wystąpieniach.

Autor tekstu: Julia Dąbroś
Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Iuvenartes.

1,5 % dla Sobieskiego

Serdecznie dziękujemy za przekazanie w ubiegłych latach 1% podatku na rzecz naszej Szkoły!

 W roku 2022 zbieraliśmy środki na zakup monitora interaktywnego do pracowni języka angielskiego (W2).

W roku 2021 zbieraliśmy fundusze na zakup sprzętu do pracowni języka angielskiego (K2).

W roku 2020 zbieraliśmy środki na rozbudowę sieci monitoringu wizyjnego. Zakupione kamery zostały  zamontowane przed wejściem do budynku szkoły oraz hali sportowej

W roku 2019 zbieraliśmy na pomoce do pracowni języka angielskiego oraz dokonaliśmy zakupów do pracowni geograficznej z wpłat w roku 2018.

W 2023 roku zbieramy fundusze na zakup sprzętu do kolejnej pracowni języka angielskiego.

Aby przekazać środki na rzecz naszej szkoły wystarczy w formularzu PIT-37 w polu: cel szczegółowy umieścić dopisek

„II LO – Kraków 256”

Nr KRS: 0000270261

Dziękujemy!

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 265
W tym tygodniu: 2591
W sumie: 5260382

bip