Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Dawida Krzykawskiego

Z przyjemnością informujemy o przyznaniu stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021 dla Dawida Krzykawskiego, ucznia klasy 3d o profilu ekonomiczno-menedżerskim.

Osiągnięcia Dawida z ostatnich 12 miesięcy:

  1. 5 miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (Czechy)
  2. srebrny medal w Międzynarodowej Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (Łotwa)
  3. laureat XVI Olimpiady Przedsiębiorczości
  4. laureat III miejsca XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
  5. laureat IX edycji Konkursu na pracę pisemną Narodowego Banku Polskiego

W województwie małopolskim stypendium otrzymało w sumie 42 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dawid otrzymał w tym roku również Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wyniki projektu #FacesOfClimateChange

Uczennice i uczniowie z klasy 1 d uczestniczyli w projekcie #FacesOfClimateChange. Realizatorem  przedsięwzięcia był Małopolski Oddział Okręgowy PCK.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów gry ekologicznej oraz wybrała najlepsze fotografie związane z prowadzonymi przez młodzież działaniami ekologicznymi.

Głównymi celami Gry było zwrócenie uwagi uczestników na problem postępujących zmian klimatycznych i podejmowanie działań związanych z przeciwdziałaniem tym zmianom. Celem dodatkowym Gry była promocja zmian własnej postawy mieszkańców Małopolski wobec postępujących zmian klimatycznych oraz zwrócenie uwagi na rzeczywisty wpływ drobnych czynności w skali globalnego kryzysu ekologicznego – małymi krokami do wielkiej zmiany. Zarówno gra, jak i konkurs ekologiczny realizowane były w ramach projektu „Zielona rEwolucja – przez proste działania do dużej zmiany” finansowanego przez Województwo Małopolskie.

Laureaci GRY EKOLOGICZNEJ – kategoria szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Krakowie

Laureaci KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

I miejsce: Aniela Zając, II LO Kraków  – „Zasadzę drzewko lub roślinkę”

II miejsce: Emilia Wietrzny, II LO Kraków – „Podróżuję rowerem, hulajnogą…”

III miejsce: Barbara Kowalczy, II LO Kraków – „Ograniczam spożycie mięsa”

Gratulujemy laureatom.

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Eliza Wojtasik.

Klub Wyspiańskiego – Akt Finałowy 2021

13 grudnia 2021r. na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki Teatru im. Juliusza Słowackiego odbył się kolejny Akt Finałowy Klubu Wyspiańskiego. Widzowie mieli okazję zobaczyć 8 różnorodnych, interesujących etiud teatralnych inspirowanych Dziadami Adama Mickiewicza, przygotowywanych przez młodzież podczas warsztatów aktorskich od października do grudnia.

Opiekunem artystycznym grupy z II LO była aktorka Agnieszka Kościelniak.

Wystąpili:

Kacper Pikulski 1c, Zofia Wojdała 1e, Anna Wąs 1g, Julita Banaś 1h, Martyna Dębowska 2g, Hanna Flajszer 3f, Michał Salamon 3f, Maria Janik 3h, Magdalena Dźwigoń 3T,  Daniel Koprowski 3T, Julia Mostowik 3T, Julia Spisak 3T, Matylda Strama 3T, Kajetan Styczeń 3T

Opinie uczniów:

„Wspaniałe warsztaty, dużo zabawy i idealna okazja do nawiązania nowych znajomości. Dla mnie dodatkowo odskocznia od wyczerpującej nauki w klasie maturalnej. Prowadząca Agnieszka – wybitnie utalentowana i pomysłowa. Dla nas wszystkich była dobrą koleżanką, nie tylko zwykłą „panią od aktorskich”. Każdemu z nas dała okazję wyżyć się aktorsko, stawiała bardziej na improwizację niż na oklepany scenariusz, co osobiście uwielbiam. Mimo, że z powodu kwarantanny nie wystąpiłem, była to dla mnie niebanalna podróż i miło spędzony czas. Bez zastanowienia oceniam  11/10 J. ” Eryk

„Dzięki warsztatom mieliśmy możliwość „nowego” i świeżego spojrzenia na tak wielkie dzieło jakim są Dziady. Pracując z Agnieszką, wspólnie próbowaliśmy znaleźć w nich coś współczesnego. I udało się. Występ był świetną okazją do pokazania swoich umiejętności, zabawy na scenie i spotkania z innymi interpretacjami.” Magda

Zdjęcia: Grzegorz Mart

Opiekun Szkolnego Klubu Wyspiańskiego: prof. Anna Czepiec-Mączka

Dziękujemy Absolwentom za „Wspomnienia” z okazji zbliżającego się 140 -lecia Szkoły

Z inicjatywy zespołu redakcyjnego publikacji przygotowywanej z okazji 140-lecia Szkoły pt. „Wspomnienia Absolwentów” zostały wykonane przez uczniów klasy 1e II kartki świąteczne, które następnie wraz z życzeniami świątecznymi przesłano naszym Absolwentom biorącym udział w tworzeniu Wspomnień.

Z ogromną radością prezentujemy efekty uczniowskich inspiracji i zapraszamy do oglądania ich prac.

Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom II LO za otwartość na naszą inicjatywę. Szczególne podziękowania kierujemy do prof. Agaty Reichert-Zaczek za koordynowanie akcji, inspirowanie uczniów oraz opracowanie technicznej strony prezentacji prac uczniowskich.

Dorota Kasprzyk
Katarzyna Pysz
Anna Sroka
Zespół redakcyjny publikacji „Wspomnienia Absolwentów”

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii – współpraca z Wydziałem Chemii UJ

W grudniu zakończył się cykl zajęć laboratoryjnych z chemii, które odbywały się w salach ćwiczeniowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były prowadzone jako element współpracy naszego Liceum z Wydziałem Chemii UJ. W tym roku prowadzili je dr Beata Kultys (UJ), dr Mirosława Kot (UJ) oraz dr Barbara Pac (II LO) i mgr Agata Zegar (II LO).


W zajęciach brali udział uczniowie klas 3a i 3c realizujący naukę chemii w zakresie rozszerzonym: Aleksandra Capiga (3c), Julianna Chmiel (3c), Tomasz Cichocki (3c), Piotr Gas (3a), Patrycja Gniady (3c), Laura Gryboś (3c), Martyna Klasa (3c), Emilia Michalska (3c), Karolina Nowakowska (3c), Paweł Paryła (3c), Wiktoria Przyjemska (3c), Maja Romanowska (3a), Krzysztof Rzucidło (3a), Maciej Słomka (3c), Maciej Stanek (3a), Aleksandra Stolarz (3c).
Uczestnicy zajęć laboratoryjnych analizowali ilościowo i jakościowo skład badanych próbek – miareczkowali, identyfikowali aniony i kationy w roztworach, przeprowadzali reakcje utleniania-redukcji, otrzymywali i badali związki kompleksowe… Załączone zdjęcia świadczą o tym, że nie tylko sporo się nauczyli, ale także świetnie bawili, mimo reżimu sanitarnego obowiązującego na zajęciach…

Wyniki szkolnego turnieju w siatkówce

W grudniu odbył się szkolny mikołajkowy turniej siatkówki. Wzięło w nim udział 14 klas.
Wyniki:
1 miejsce — klasa 3N
2 miejsce — klasa 3a
3 miejsce — klasa 3M
Gratulujemy!
Samorząd uczniowski dziękuje zawodnikom i kibicom za niesamowite zaangażowanie

Sukces Staszka Sarzyńskiego i Kuby Kolegowicza w MPP w narciarstwie alpejskim

Spieszymy podzielić się pierwszymi w tym sezonie narciarskim osiągnięciami uczniów naszego Liceum.
W dniach 18-19 grudnia odbyła się pierwsza edycja Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP) w narciarstwie alpejskim. Na starcie w miejscowości Suche koło Zakopanego stanęło ponad 170 zawodniczek i zawodników z klubów z całego kraju.
Staszek Sarzyński – uczeń klasy 1a – dwukrotnie sięgnął po złoto w kategorii Juniora Młodszego. Z kolei Kuba Kolegowicz – uczeń klasy 1d – w drugim dniu zawodów Juniora Młodszego również potwierdził wysoką formę i ściganie ukończył na 4-tym miejscu.
Staszek Sarzyński i Kuba Kolegowicz są zawodnikami krakowskiego klubu Sport Up.

Obszerna relacja zamieszczona jest na stronie internetowej Polskiego Mistrza
Kolejne starty w nowym roku. Prosimy o trzymanie kciuków za zawodników.
Serdecznie gratulujemy!

Kalendarz adwentowy z matematyką

Zgodnie z ideą kalendarza adwentowego prof. Piotr Bury, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotował wersję matematyczną kalendarza. Codziennie, przez 24 dni, począwszy od 1 grudnia,  zamieszczał jedną ciekawostkę związaną z matematyką. Celem projektu było pokazanie, że matematyka nie kończy się w szkole, a w  szczególności, że taka prawdziwa, ciekawa matematyka istnieje i jest zupełnie inna niż ta, której uczymy się na lekcjach matematyki. Prof. Piotr Bury dołożył wszelkich starań, aby nie były to nudne informacje przepisane z pierwszej lepszej strony z ciekawostkami. Wszelkie informacje bazowały głównie na własnej wiedzy prof. Piotra Burego, którą zdobywał samodzielnie studiując liczne książki i opracowania.

Więcej informacji tutaj

Kalendarz ubiegłoroczny dostępny tutaj

Życzenia dla pacjentów Instytutu Onkologii w Krakowie

W dniu 16 grudnia uczniowie klasy 1d wykonali kartki świąteczne dla pacjentów Instytutu Onkologii w Krakowie.

Organizator: prof. Liliana Kalisz
Inicjatywa: s. Karolina Dobosz

Z serca do serca – Wolontariat klas 1d i 1f

Idea wolontariatu nie jest obca Sobieszczakom. Dlatego uczniowie klasy 1d i 1f z radością włączyli się do działań realizowanych w ramach projektu eTwinning „Z serca do serca”. Wraz z koleżankami i kolegami z 38 szkół z całej Polski podjęli się wspólnego wykonania zaplanowanych w projekcie aktywności.

Jeden z nich polegał na znalezieniu Domu Pomocy Społecznej, który objęli swoim wolontariackim działaniem. Adres placówki został umieszczony we wspólnym dokumencie chmurowym. Każdej szkole, w drodze losowania, przydzielona została jedna palcówka, dla której podopiecznych przygotowaliśmy świąteczne kartki z życzeniami. Sobieszczacy wysłali większości własnoręcznie zrobione kartki do Domu Pomocy Społecznej w Siedlcach. Zadbaliśmy, by każdy mieszkaniec tego domu dostał od nas kartkę. Dlatego przygotowaliśmy ich ponad 90.

Działania młodych eTwinnerów mają promować takie idee jak bezinteresowność, otwartość oraz pomoc starszym ludziom. Wierzymy, że zasiane ziarno wrażliwości z pewnością zaowocuje.

Opiekunowie akcji: prof. Justyna Grzegorzyca oraz prof. Magdalena Mulawka – Bury

Życzenia świąteczne

Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru wniesie w nasze serca spokój i radość, a Nowy Rok przyniesie nowe nadzieje, marzenia i szansę na ich spełnienie. Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i pogody ducha w każdym dniu nadchodzącego Roku
życzą
dyrekcja, nauczyciele oraz administracja
II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Wyróżnienie w konkursie wokalnym


Miło nam poinformować, że wyróżnienie w wojewódzkim konkursie wokalnym z cyklu My Music – Mój Głos: „Piosenka w prezencie” w kategorii wiekowej 14 – 19 lat, otrzymała Julia Piwowarczyk z klasy humanistycznej 3T. Serdeczne gratulacje! Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.
Zdjęcie: organizator – Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Sobieski na „5”!

W rozegranych w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży (Licealiada) zawodach pływackich, drużyna naszego liceum spisała się na piątkę. Reprezentanci szkoły to: Jagoda Kolegowicz, Zofia Pilch, Maja Walecka, Anna Wąs, Zuzanna Płocka, Natalia Parzych, Bartosz Dziedzic, Mikołaj Dziedzic, Andrzej Bistroń, Michał Bucki, Mateusz Różkowski, Jan Górski, Bartosz Baniowski, Dymitr Bielecki, Mateusz Badura i Aleksander Młynarski. Najlepiej zaprezentowali się Bartosz Dziedzic i Mikołaj Dziedzic, którzy w swoich konkurencjach zajęli 5 miejsce. W klasyfikacji drużynowej męska drużyna również była piąta, a dziewczęta uplasowały się na dziesiątym miejscu. W rywalizacji brało udział ponad 30 szkół ponadpodstawowych.
Opiekun drużyn dr Anna Perzyńska-Biskup.

Ostatnie pożegnanie Absolwenta Arcybiskupa Stanisława Nowaka


W niedzielę 12 grudnia br. zmarł nasz wybitny Absolwent Arcybiskup Stanisław Nowak. Urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym. Ponad 35 lat przewodniczył Archidiecezji częstochowskiej. Więcej: tutaj

Abp Stanisław Nowak zostanie pochowany w najbliższą sobotę w Krypcie Biskupów Częstochowskich w podziemiach miejscowej archikatedry.

Sobieski Dzień Życzliwości

W dniu 22 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Wydarzenie miało na celu uwrażliwienie innych na drugiego człowieka, promowanie postaw życzliwości, uprzejmości oraz wdzięczności.

Uczniowie klasy 3h zorganizowali Kiermasz Ciast Pozytywnej Myśli. Młodzież oraz nauczyciele mieli okazję skosztować pysznych wypieków, które zawierały pozytywną sentencję. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup produktów dla podopiecznych Hospicjum Alma Spei. Zebraliśmy kwotę 322,10 zł, z którą wydano na zakup produktów chemicznych oraz środków czyszczących. Za dar serca każdemu ofiarodawcy serdecznie dziękujemy!

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Poczta Życzliwości. Uczniowie oraz nauczyciele mogli wysłać wiadomość osobie, której chcieli przekazać dobre słowo, wyrazić swoją wdzięczność.

 W imieniu wszystkich obdarowanych nauczycieli, dziękujemy Wam Drodzy Uczniowie, za każde miłe i ciepłe słowo skierowane do Nas!

W ramach Dnia Życzliwości przeprowadzony został również Plebiscyt na Najbardziej Życzliwego Nauczyciela w II LO. Głosami uczniów wybrana została prof. Agata Zegar. Serdecznie gratulujemy!

Uczniowie mogli również głosować na najbardziej życzliwego ucznia na poziomie swoich klas.

Organizacja: Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny

Koordynacja w dniu wydarzenia: prof. Magdalena Czaderska oraz uczniowie klasy 3h

Klub Wyspiańskiego – warsztaty aktorskie

Od października do grudnia 2021 roku  uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w propozycji Klubu Wyspiańskiego – warsztatach aktorskich. Zajęcia prowadziła aktorka z Teatru im. J. Słowackiego pani Agnieszka Kościelniak, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Program zajęć przewidywał pracę nad dykcją, mimiką, techniki oddechowe, naukę pracy w grupie i świadomości własnego ciała. Uczestnicy zajęć przygotowali spektakl na podstawie Dziadów Adama Mickiewicza. Prezentacja odbyła się 13 grudnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki podczas Międzyszkolnej Gali Finałowej. Ze względu na covid-19 i nieprzewidywalną kwarantannę uczniów wystąpiły duże trudności dotyczące obsady – tym bardziej gratulujemy występu i żelaznych nerwów! Relacja niebawem.

Uczestnicy warsztatów aktorskich: Anna Lenart 1c, Kacper Pikulski 1c, Zofia Wojdała1e, Anna Wąs 1g, Julita Banaś 1h, Julia Tomasik 1h, Martyna Dębowska 2g, Eryk Dziewoński 3a, Patrycja Gniady 3c, Hanna Flajszer 3f, Michał Salamon 3f, Maria Janik 3h, Magdalena Dźwigoń 3T, Barbara Geisler 3T, Daniel Koprowski 3T, Julia Mostowik 3T, Julia Spisak 3T, Matylda Strama 3T, Kajetan Styczeń 3T

Zdjęcia: Julia Mostowik klasa 3T.

Opiekun szkolnego Klubu Wyspiańskiego: prof. Anna Czepiec-Mączka.

Pierwsza kwalifikacja do etapu centralnego – XXVI Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Z przyjemnością informujemy, że do etapu centralnego XXVI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności zakwalifikowali się Maciej Słomka z klasy 3c pod opieką prof. Renaty Bieleckiej i Franciszek Zagórski z klasy 1c pod opieką prof. Edyty Heizy. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych olimpijskich zmaganiach!
Zawody finałowe odbędą się 17-19 marca 2022 r. Finaliści i laureaci olimpiad korzystają z ulg podczas rekrutacji na studia wyższe. Uniwersytet Jagielloński przypisuje do tej olimpiady przedmiot biologia. Laureaci otrzymują maksymalny wynik kwalifikacji – pierwsze miejsce na liście rankingowej, a finaliści otrzymują 100% punktów z przedmiotu przypisanego do tej olimpiady.

Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”

Dnia 6.12.2021 r. uczniowie klasy 2H uczestniczyli w warsztatach literackich organizowanych w ramach projektu „Lekcje czytania z Tygodnikiem  Powszechnym”.

Zajęcia prowadziła absolwentka filmoznawstwa UJ i dziennikarka Tygodnika Powszechnego, pani Katarzyna Kubisiowska, mająca w swoim dorobku literackim książki biograficzne jak i wywiady książkowe. Spod jej pióra wyszła m.in. biografia Danuty Szaflarskiej czy Jerzego Pilcha. Dziennikarka wydała też cykle wywiadów z kluczowymi postaciami polskiej kultury, w tym z Olgą Tokarczuk, Agnieszką Holland czy Wojciechem Mannem.

Uczniowie zapoznali się z trzema konkretnymi felietonami Jerzego Pilcha: „Stary Kubica i ciemność”, „Buty wypastowane” oraz „Uwagi o samotności”. Wspólnie
z prowadzącą analizowali i interpretowali teksty, aby ostatecznie zdefiniować, czym jest felieton dziennikarski, jakie elementy różnią go od reportażu, artykułu czy wywiadu.  Każdy
z uczniów miał też okazję wykazać się nie lada odwagą  i pomysłem, bowiem musiał  napisać autocharakterystykę zamkniętą w pięciu zdaniach. Wiadomo, że najtrudniej jest sądzić samego siebie, a i prezentować siebie na forum nie jest prosto – tym większe brawa dla uczennic, które zyskały uznanie i szczerą pochwałę z ust dziennikarki za swoje charakterystyki.

W czasie zajęć z Katarzyną Kubisiowską uczniowie dowiedzieli się również ciekawych informacji o tym, jak wygląda praca pisarza, jak powstaje książka, co składa się na proces twórczy. Natomiast pytanie, czy  pierwsze, czy  ostatnie zdanie jest dla autora najtrudniejsze – pozostało nadal otwarte.

Warsztaty pokazały też uczniom, że pisarz
w swoich książkach używa czasem języka, który niekoniecznie podoba się większości społeczeństwa. Ale jeśli chce być dobrym dziennikarzem, dobrym pisarzem, musi wychodzić poza reguły, poza schematy i mieć odwagę pisarską.

Organizacja: prof. Elżbieta Kramarz.

Projekt „Zielona rEwolucja-przez proste działania do dużej zmiany”


Gra ekologiczna i konkurs fotograficzny

W dniu 8 grudnia 2021r. klasa ekonomiczno-menedżerska 1d, która realizuje projekt #FacesOfClimateChange, uczestniczyła w warsztatach szycia ekotoreb.

Zajęcia były niezwykle twórcze a efekty można było zobaczyć podczas sprzedaży toreb w dniu 9 grudnia. Niestety kwarantanna, na którą musiała udać się klasa, uniemożliwiła sprzedaż wszystkich prac. Klasa 1d zaprasza do zakupu ekologicznych wyrobów w styczniu 2022.

Z zarobionych funduszy zostaną zakupione rośliny do naszej szkoły.

Wykonanie toreb to jedno z zadań, które zostało zrealizowane podczas podjętych wyzwań, którymi były:

Wybieram opakowania ekologiczne.

Ograniczam spożycie mięsa.

Na zakupy zabieram własną torbę.

Podróżuję rowerem, hulajnogą lub komunikacją miejską.

Kupuję produkty z recyklingu.

Oszczędzam wodę.

Zasadzę własne drzewko lub roślinkę.

Czy małymi krokami można doprowadzić do wielkiej zmiany?

Uczniowie z klasy 1d wierzą, że tak i dlatego podjęli wyzwanie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Wzięli udział w grze ekologicznej #FacesOfClimateChange oraz konkursie fotograficznym związanym z grą.

Chcą zwrócić uwagę na ten problem – uważają, że każdy z nas może mieć wpływ na zmianę poprzez wykonywanie drobnych czynności, nabieranie właściwych nawyków, które w rezultacie mogą doprowadzić do ochrony naszej planety.

– ZMIANA ZALEŻY TEŻ OD CIEBIE –

Uczniowie stworzyli filmy, prezentacje, przykładowy jadłospis, zasadzili rośliny, wymyślili hasła promocyjne, przeprowadzili wywiady a nawet nakręcili teledysk do własnego „eko-rapu”.

Organizatorem projektu „Zielona rEwolucja-przez proste działania do dużej zmiany” jest Małopolski Oddział Okręgowy PCK.

Projekt finansowany jest przez Województwo Małopolskie.

Organizacja warsztatów, koordynacja projektu: prof. Eliza Wojtasik, prof. Anna Czepiec-Mączka.

Z potrzeby serca


Uczennice i uczniowie z klasy 3c pod opieką prof. Anny Czepiec-Maczki postanowili spełnić mikołajkowe marzenie Julci – podopiecznej Hospicjum dla Dzieci Alma Spei.

Ogłoszenie Konkursu Fotograficznego dla Uczennic i Uczniów „Sobek oczami uczniów”


Z pewnością nieraz przechodząc korytarzami II LO Waszą uwagę zwróciło coś interesującego. Teraz macie szansę, aby uwiecznić to w Waszych fotografiach i wziąć udział w konkursie „Sobek oczami uczniów”. Szczegóły konkursu znajdują się na załączonym plakacie.
Serdecznie zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie już dziś!
Ogromnie liczymy na Wasze pomysły i kreatywność!
Dorota Kasprzyk
Katarzyna Pysz
Anna Sroka
opiekunki Konkursu Fotograficznego „Sobek oczami uczniów”.

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 253
W tym tygodniu: 2579
W sumie: 5260370

bip