VI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Piskurz

Już po raz szósty młodzi adepci sztuki pisarskiej z całego kraju stanęli przed wyzwaniem napisania opowiadania. Nagroda im. Anny Piskurz przyznawana jest w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego i honoruje młodych, debiutujących pisarzy i pisarki, którzy jeszcze są uczniami szkół średnich. Obecnie to jedno z ważniejszych wyróżnień w Polsce, a młodzi twórcy mają szansę zaistnieć w profesjonalnym środowisku literackim oraz debiutować swoją prozą w poważnych pismach kulturalnych.
Tym razem mottem konkursu był cytat z pisarki: „Abyśmy byli, jak ta walizka, ciągle gotowi do podróży w siebie”. Młodzież miała za zadanie w krótkim opowiadaniu wspomnieć swoją najwspanialszą podróż do innego regionu, kontynentu, a może w głąb samego siebie.
Jury w składzie: Dawid Jung (redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich), Łucja Dudzińska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich) oraz dr Wojciech Grupiński (Gnieźnieński Klub Literacki) wyróżniło do publikacji pracę uczennicy z klasy 3h  Magdaleny Koral.
Serdecznie gratulujemy! Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.

Charytatywny kiermasz ciast w szczytnym celu


W dniu 15 października br. w auli odbył się charytatywny kiermasz ciast organizowany przez obecny Samorząd Szkolny. Na przerwach uczniowie pierwszych klas w ramach rywalizacji o zebranie jak największej sumy pieniędzy sprzedawali smakołyki. Wygrała klasa 1 D, której udało się uzbierać aż 425 złotych! Całkowita kwota uzyskana podczas kiermaszu, czyli aż 2500 złotych, została przekazana na zbiórkę na dożywianie dzieci w Tanzanii prowadzoną przez organizację LESCOTA. Opieka prof. Agnieszka Werkowicz. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom!

4. miejsce w XIX Matematycznym Biegu na Orientację

Miło nam poinformować o sukcesie uczniów: Konrada Ciborowskiego, Marcina Dworaka i Krzysztofa Kozika z klasy 3a, którzy w XIX Matematycznym Biegu na Orientację zajęli  4. miejsce.

Zawody odbyły się w dniu 2 października br. w Lubiążu (woj. dolnośląskie). Wzięło w nich udział ponad 160 drużyn z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły w składach:

klasa 1d:  Magdalena Salawa, Wiktoria Dudzińska, Emilia Wietrzny

klasa 1d:  Blanka Lasek, Filip Łyczko, Bruno Socha

klasa 3a:  Konrad Ciborowski, Marcin Dworak, Krzysztof Kozik

Zadaniem uczniów było zdobycie możliwie największej ilości punktów poprzez nawigację w terenie i równoczesne rozwiązywanie zadań matematycznych różnego stopnia złożoności.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekunem reprezentacji szkolnej była prof. Magdalena Mulawka-Bury.

Futsal 2021

W tegorocznym szkolnym turnieju halowej piłki nożnej, który odbył się w pierwszej połowie października, udział wzięły klasy: 1b, 2a, 2c, 2d, 2f, 3a, 3b, 3d, 3f, 3K, 3N, 3R oraz drużyna nauczycieli.  Do finału awansowały oddziały:  2a, 2d, 3d i 3f.

Ostateczna klasyfikacja:

1 m. – klasa 3f

2 m. – klasa 2d

3 m. – klasa 2a

Organizacja: prof. Zbigniew Merynda oraz Samorząd Uczniowski

IX Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

29 IX 2021 r. odbył się szkolny etap IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 26 X 2021 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zakwalifikowali się: Franciszek Dynda kl. 1d (opieka prof. Katarzyna Wilkosz), Jan Rusnak kl. 3N (opieka prof. Katarzyna Kamizela), Marcin Strugalski kl. 3S (opieka prof. Katarzyna Kamizela) i Magdalena Węglarz kl. 2c (opieka prof. Małgorzata Ścibior- Szeremeta). Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

10 zasad prowadzenia biznesu Stefana Życzkowskiego

W dniu 20 października uczniowie klasy 3N wysłuchali wykładu prezesa firmy Astor Stefana Życzkowskiego, absolwenta naszego Liceum.
Treścią wykładu była prezentacja autorskich 10 zasad prowadzenia biznesu.


Firma ASTOR z pasją unowocześnia przemysł, wspiera w rozwoju ludzi w zakresie: automatyka, systemy sterowania, robotyka, oprogramowanie SCADA, HMI, MES, PLC.
Spotkanie zorganizowała prof. Anna Sroka.

Wolontariusze z II LO podczas Biegu Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego


Zarząd Infrastruktury Sportowej jest miejską jednostką rokrocznie organizującą szereg imprez sportowych na rzecz Gminy Miejskiej Kraków. Wiele z tych imprez stanowi wizytówkę miasta i prezentuje różne oblicza krakowskiego sportu. Najbardziej masową dyscypliną są biegi na różnych dystansach, a ich zwieńczeniem rokroczny Cracovia Maraton.

Wszystkie wydarzenia wymagają dużego zaangażowania służb, instytucji i wolontariuszy, którzy bezinteresownie wspierają pomocą medyczną, zabezpieczeniem tras, obsługą punktów odżywczych, depozytu czy biura zawodów. Większość imprez nie mogłaby zostać zorganizowana gdyby nie pomoc niezastąpionych Wolontariuszy, wśród których od lat nie brakuje naszych uczniów.

I tak dniu 3 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką prof. Sławomira Bieleckiego z wielkim zaangażowaniem pomagali w czasie imprezy sportowej – Bieg Trzech Kopców.

Uczniów z II LO nie zabrakło również podczas 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego w dniu 17 października 2021 r.
Dodatkowo nasi wolontariusze wraz z prof. Anną Mrugalską kibicowali prof. Sławomirowi Bieleckiemu, który brał w tym biegu czynny udział.

Dwadzieścia kroków wszerz i wzdłuż – uczniowie klasy 2h w Teatrze im. Juliusza Słowackiego


20 września br. klasa humanistyczna 2h zwiedziła Teatr im. Juliusza Słowackiego, zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Teatr ten, zwany wcześniej Teatrem Miejskim, działa nieprzerwanie od roku 1893 i jest jedną z najsłynniejszych scen polskich. Uczniowie mieli okazję poznać historię teatru i osób z nim związanych. Odkryli sekrety sceny, na której w XIX i XX wieku kształtowała się współczesna dramaturgia, nowoczesna inscenizacja i aktorstwo.
Zainteresowanie uczniów wzbudziły: jaskółka, loża cesarska, miejsce dla inspicjenta, historyczna już garderoba Józefa Solskiego, scena – jak określił ją Stanisław Wyspiański – „dwadzieścia kroków wszerz i wzdłuż”, a także wspaniały, ważący 800 kilogramów żyrandol, kurtyna Henryka Siemiradzkiego i nowa kurtyna (2018 r.) wg projektu Stanisława Wyspiańskiego.
Aktualnie spektakle prezentowane są na scenach: Duża Scena, MOS, Dom Machin (Scena Miniatura), a przedstawienia tworzą reżyserzy – m.in. Anna Augustynowicz, Remigiusz Brzyk, Agata Duda-Gracz, Agnieszka Glińska, Iwona Kempa, Maja Kleczewska, Wojtek Klemm i Cezary Tomaszewski. Oprócz spektakli teatr realizuje wiele projektów artystycznych, np. Myślnik – spotkania filozoficzne oraz edukacyjne Klub Wyspiańskiego zrzeszający uczniów z wybranych krakowskich szkół średnich. Duchowym patronem teatru jest Stanisław Wyspiański, a jego słowa z Wyzwolenia stanowią motto działań artystycznych:
Musimy coś zrobić, co by od nas zależało,
zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo.

Warte przypomnienia jest wspomnienie ucznia III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie (poprzedzającego II Liceum Ogólnokształcące) krytyka teatralnego Stefana Papee zamieszczone w Księdze Pamiątkowej Szkoły z lat 1883 – 1983.
„… Na premierach aż się roiło od „Sobka”… Do dobrego tonu należało w czasie dużej przerwy zbiec z galerii na dół, przedefilować beztrosko na parterze, przywitać się z kolegami i co chwila szurnąć z uszanowaniem przed belfrem, który wspaniałomyślnie zawsze zapominał, że właściwie powinien nas wyprosić z teatru. „Sobek” miał w tych ostatnich latach przed pierwszą wojną światową pewne przywileje w Teatrze Słowackiego. Stale współpracowały z nami na dorocznych wieczorach teatralnych klas VII takie tuzy teatru, jak np. Stanisław Stanisławski… Z wdzięcznością wspominam te bujne czasy licznych, pięknych premier w Teatrze Słowackiego, które uczyły młodzież miłości do literatury.”
Organizacja, zdjęcia, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.

Tytuł Mistrzyni Polski Młodzików w strzelectwie sportowym

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie sportowca z II Liceum. Anna Pośpiech z klasy 1c trenuje strzelectwo sportowe i jest aktualną Mistrzynią Polski Młodzików w strzelectwie sportowym. Zawody odbyły się dwa tygodnie temu. Ania trenuje w klubie sportowym TKKF DELFIN w Tarnowie pod okiem trener Barbary Brożek. Serdecznie gratulujemy!

Sukcesy uczniów II LO na XXXIV Mistrzostwach Polski Młodzieży Szkolnej w brydżu sportowym


Z radością informujemy, że reprezentacja naszej szkoły w składzie Agata Warunek kl. 3d, Patrycja Kulma kl. 3d, Anna Basiura kl. 3e, Kaja Kowal kl. 2c, Julia Chrabąszcz kl. 3K, Michał Stasik kl. 3K, Franciszek Kurlit kl. 3N, Konrad Ciborowski kl. 3a i absolwent Aron Shindler wywalczyła cztery medale i czwarte miejsce w Polsce w klasyfikacji szkół średnich.
Medale zdobyli:
Agata Warunek złoty medal par dziewcząt.
Franciszek Kurlit brązowy medal par open i srebrny par mixt.
Franciszek Kurlit, Michał Stasik, Aron Shindler srebro w turnieju drużynowym.
Serdecznie gratulujemy!

Wizyta klasy 3L w Astor Robotics Center

Dzięki uprzejmości pana Stefana Życzkowskiego – prezesa Astor Robotics Center (i absolwenta Sobieskiego) klasa 3L miała okazję zobaczyć wnętrze hali produkcyjnej tej firmy i sporo dowiedzieć się o procesach automatyzacji i robotyzacji.

Najczęściej robotyzowanym procesem w zakładach przemysłowych świata i Polski jest paletyzacja. Nic dziwnego – paletyzacja wykonywana przez ludzi jest bardzo monotonnym i obciążającym fizycznie zajęciem.  A robot wykonuje tę pracę z niezwykła precyzją i może pracować 24 godziny na dobę…

Tam, gdzie potrzebne jest szybkie przekładanie, przemieszczanie czy  pakowanie małych elementów sprawdzają się aplikacje pick&place. Robot szybko pobierze i odłoży przedmiot w odpowiednim miejscu i z odpowiednią orientacją.


Wizytę zorganizowała prof. Anna Sroka, która także, wraz z wychowawcą klasy 3L prof. Barbarą Pac, opiekowała się grupą w trakcie wyjścia.

Relacja z obozu naukowego nad morzem

Nasza klasa (3S) wraz z prof. Agatą Patriak, prof. Katarzyną Pysz oraz prof. Renatą Bielecką w dniach 4-8 października wyjechała na obóz naukowy do Kątów Rybackich. Po długiej drodze pierwszego dnia, zakwaterowaliśmy się i po wyczekiwanym obiedzie poszliśmy na spacer nad morze. Październikowe słońce szybko zaszło i spacerując po lesie mogliśmy zaobserwować nietoperze i sarny, które zaczęły wychodzić na leśne drogi pod przykryciem nocy. Nad samym morzem zażyliśmy świeżego powietrza i wróciliśmy do ośrodka.
Następny dzień zaczęliśmy lekcjami z przedmiotów rozszerzonych – biologii oraz chemii. Po obiedzie czekały nas zajęcia z botaniki, na których między wieloma ciekawymi faktami i ciekawostkami z życia drzew i roślin nauczyliśmy się stwierdzać wiek drzew jedynie przy użyciu metra.
Nie tracąc czasu po zajęciach z botaniki wyruszyliśmy w poszukiwaniu owadów na zajęciach z entomologii – nauki zajmującej się badaniem owadów. Każdy uczestnik miał zebrać trzy okazy stawonogów, a następnie po wnikliwych obserwacjach dopasować ich cechy do odpowiednich rodzin oraz zidentyfikować gatunek.
Po godzinie siedemnastej, kiedy zjedliśmy już kolację, przyszła pora na jeden z bardziej wyczekiwanych punktów obozu – nietoperze. Mimo pewnych obaw z powodu niesprzyjającej pogody w postaci deszczu i wiatru, udało się nam zaobserwować kilka okazów.
W środę z samego raną poszliśmy na plażę, na której (tym razem za dnia) graliśmy w różne gry zespołowe. Sprzyjające morskie powietrze i doskonała atmosfera sprawiły, że zostaliśmy tam aż do obiadu. Po posiłku organizatorzy zajęć zapewnili nam dużą dawkę wysiłku fizycznego oraz rywalizacji. Przypisani do dwu-trzyosobowych grup braliśmy udział w biegu na orientację. Każda z grup dostała mapę oraz pulę punktów do zebrania w wyznaczonym czasie. Wygrać mogła tylko jedna drużyna, jednak finalnie każdy z uczestników ukończył bieg i na własnej skórze poznał ukształtowanie terenu mierzei. Po emocjach towarzyszących wcześniejszym zajęciom poszliśmy do portu w Kątach Rybackich gdzie obserwowaliśmy ptaki oraz morską faunę i florę. Wieczorne zajęcia były półtoragodzinną lekcją historii wypełnioną geograficznymi i architektonicznymi ciekawostkami z życia Żuław Wiślanych. Tak zakończył się dzień trzeci.
Głównym punktem czwartego dnia wycieczki był wyjazd do Gdyni. Spędziliśmy w mieście prawie pięć godzin, pierwsze zwiedzając Gdyńskie Akwarium, aby później zadowolić się pyszną pizzą. Kiedy wróciliśmy do ośrodka czekały nas zajęcia z chemii, były to jednak nietypowe zajęcia. Każdy uczeń dostał do dyspozycji kilka kawałków suchego lodu, na którym przez około dwie godziny przeprowadzał doświadczenia badając jego widowiskowe właściwości. Po zajęciach, po raz ostatni wyszliśmy na plażę, na której zorganizowaliśmy bałtyckie urodziny i z piasku ulepiliśmy tort dla naszego kolegi. W piątek wróciliśmy do Krakowa. W drodze myśleliśmy o następnych okazjach do poszerzenia wiedzy w tak nietypowy sposób.

Autor tekstu: Maja Pióro
Autorzy zdjęć: Karolina Napieracz, prof. Agata Patriak, prof. Katarzyna Pysz, prof. Renata Bielecka

Cisco Networking Academy w Sobieskim

Miło nam poinformować, że do szkoły zostały dostarczone certyfikaty potwierdzające, że uczniowie: Andrzej Szablewski, Patryk Wyleżoł oraz Marcin Nogaj ukończyli kurs/y „PCAP: Programming Essentials In Python” / „CPA: Programming Essentials In C++” w ramach Cisco Networking Academy i otrzymali certyfikaty potwierdzające opanowanie umiejętności w zakresie programowania w tych językach.

Certyfikaty nabyte przez uczestników są uznawane i respektowane na całym świecie. Kursy odbywały się w języku angielskim.

Serdecznie gratulujemy!
Opieka: prof. Marek Lach

#CodeWeek2021 w Sobieskim

W dniach 9 – 24 października 2021 r. obchodzimy Europejski Tydzień Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

Nasza szkoła oferuje wiele ciekawych narzędzi do nauki kodowania

1) Uzyskaj dostęp do profesjonalnych zasobów i zdobądź branżowy certyfikat CPA  (C++ Institute) oraz PCAP (Python Institute)

2) Zdobywaj nagrody i rozwijaj swoje zainteresowania w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego

3) Rozwiązuj zadania algorytmiczne na platformie szkopul.edu.pl

Uczniów Liceum zainteresowanych szczegółowymi informacjami o naszych aktywnościach zapraszamy w dniu 22 października o godzinie 15.50 do sali druku 3D.

Szukasz dodatkowego wyzwania?

Przypominamy…  Olimpiada Informatyczna startuje już 18 października br.

Przyjemnego kodowania !

Organizacja: prof. Marek Lach

Dominik Górny medalistą Mistrzostw Polski

Z przyjemnością informujemy, że Dominik Górny, uczeń klasy 3d, wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski w układaniu Kostki Rubika na czas w konkurencji Pyraminx (kostka w kształcie piramidy) i tym samym potwierdził swoją przynależność do czołówki polskiego (a biorąc pod uwagę uzyskane wyniki także światowego) speedcubingu.

Zawody rozegrano w Gdańsku w dniach 1-3 października i wzięło w nich udział 130 zawodników. Mistrzostwa stały na niesamowicie wysokim poziomie a pełne wyniki są dostępne tutaj

Przypomnijmy, że Dominik to aktualny wicemistrz świata i rekordzista świata w pojedynczym ułożeniu właśnie piramidki (relacja tutaj).

Sukcesy Mateusza w konkurencji Inline Alpine

Mateusz Bucki kl. 3k jest utytułowanym zawodnikiem i reprezentantem Polski w konkurencji Inline Alpine.
Mistrzostwa Polski Inline Alpine, Polska, Skawina 25-26.09.2021:
W konkurencji kombinacja 1 miejsce.
W konkurencji slalom gigant 2 miejsce.

Mistrzostwa Europy Inline Alpine, Hiszpania, Gijon, 18-19.09.2021 Reprezentacja Polski:
W konkurencji slalom 8 miejsce.
W konkurencji slalom gigant 7 miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dlaszych sukcesów!

Wycieczka klas 2b i 3T


Klasy 2b oraz 3T wróciły z trzydniowej wycieczki śladem tradycji, zabytków kultury, historii i środowiska przyrodniczego Polski.
W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Roztocze i rezerwat ”Szumy nad Tanwią”. Następnie pojechaliśmy do Zamościa. Wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy Rynek Wielki z kamieniczkami ormiańskimi, Ratusz, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, dawny pałac Zamoyskich, mury obronne, Bramę Lwowską i Bramę Lubelską. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed pomnikiem hetmana Jana Zamojskiego.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Lublina, jednego z trzech miast Polski, w którym jeżdżą trolejbusy. Podzieleni na dwie grupy spacerowaliśmy po Starym Mieście, zwiedziliśmy wystawy stałe w Muzeum Narodowym oraz Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku, z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę miasta, by następnie udać się pod Bramę Grodzką, do Bazyliki o.o. Dominikanów, na Rynek, do Archikatedry Lubelskiej i przejść przez Bramę Krakowską. Chwilę zatrzymaliśmy się przed pomnikiem, który znajduje się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Po powrocie do ośrodka nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku.

Trzeci dzień był poświęcony na spacer po Roztoczańskim Parku Narodowym. Przejechaliśmy do Zwierzyńca – miasta nazywanego Perłą Roztocza, gdzie zwiedziliśmy Kościół na Wodzie Św. J. Nepomucena, pozostałości zabudowań ordynacji Zamoyskich, odbyliśmy spacer nad urocze stawy Echo i na Bukową Górę. Chwilą zadumy na cmentarzu parafialnym uczciliśmy pamięć mieszkańców wsi Sochy zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku.
Opieka prof. Ewa Wach-Czubińska (kl. 3T), prof. Małgorzata Sobolewska (kl. 2b) i prof. Maria Szafraniec.

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 497
W tym tygodniu: 3905
W sumie: 5191961

bip