Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu w Sobieskim

23 lutego br. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach wydarzenia został zorganizowana akcja pod nazwą SOBIESKI DAY OF UNPLUGGING. Miała ona celu sprawdzenie jak długo uczestnik jest w stanie funkcjonować bez telefonu. Pod pokojem nauczycielskim znajdowało się stanowisko, przy którym można było oddać swój telefon na okres 5 godzin lekcyjnych. Uczestnicy akcji otrzymywali kartki, na których zaznaczali częstotliwość chęci sięgnięcia po telefon w trakcie każdej lekcji. Okazało się, że nie tak łatwo podjąć tego typu wyzwanie, dlatego tym bardziej gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym udział w wydarzeniu. Przedstawiciel sekcji kulturalnej Samorządu Uczniowskiego Jan Klein z kl. 2h przeprowadził wywiad z chętnymi uczestnikami akcji. Wywiad można przeczytać tutaj.

W szkole widniały również w tym czasie infografiki i plakaty przedstawiające zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, mediów społecznościowych oraz ciekawostki dotyczące ich użytkowania przez młodzież.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu został również przeprowadzony konkurs pt. „Inna rzeczywistość”. Zadaniem uczniów było stworzenie fotografii lub opowiadania odpowiadającego na filozoficzne i nieoczywiste pytania. Laureatami pierwszego miejsca ex aequo zostali: Aleksandra Łopata z kl. 1s oraz Patryk Blak z kl. 3i. Ich opowiadania wyróżniała refleksyjność oraz niebanalne i kreatywne podejście do tematu. Wyróżnienie za zdjęcia otrzymała natomiast Julia Kowina z kl. 1h. Nagrody wręczył osobiście dyr. Marek Stępski.

Również w tym dniu grupa pod opieką prof. Justyny Grzegorzycy uczestniczyła w wyjątkowym ogólnopolskim wydarzeniu online. Szkolne webinarium skierowane było do uczniów i organizowane właśnie w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2020. W czasie webinarium nauczyciele i uczniowie dowiedzieli się, jakie wyzwania dotyczące prywatności generuje Internet. Poznali niebezpieczeństwa związane z codziennym korzystaniem z sieci i nauczyli się, jak bardziej świadomie dbać o swoje dane.

Prelegentką podczas spotkania online była Izabela Meyza  –  autorka materiałów edukacyjnych dotyczących edukacji cyfrowej (Cyfrowa Wyprawka, Fundacja Panoptykon). Jako trenerka wspiera szkoły, organizacje i innych trenerów w efektywnym komunikowaniu się i rozwiązywaniu konfliktów oraz rozwoju kompetencji cyfrowych. Wierzy, że kluczowy w przygotowaniu do życia w cyfrowym świecie jest rozwój umiejętności komunikacji, współpracy, empatii i odporności na manipulację.

Organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu: Zespół psychologiczno – pedagogiczny

marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 442
W tym tygodniu: 3850
W sumie: 5191906

bip