Oferta edukacyjna Liceum na rok szkolny 2020/2021

Drodzy Uczniowie Szkół Podstawowych,

Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszego Liceum na rok szkolny 2020/2021.

Szczegółowe opisy klas dostępne tutaj

Wszystkie ważne informacje dotyczące rekrutacji będziemy dla Was publikować na naszej stronie internetowej w zakładce Rekrutacja.

Życzymy Wam wszystkim powodzenia podczas egzaminów ósmoklasisty!

Do zobaczenia!

Sobieski został wyróżniony Odznaką Szkoły eTwinning!

Z radością pragniemy pochwalić się, że po dwuetapowym procesie weryfikacyjnym jesteśmy jedną z 85 polskich placówek w Polsce, która otrzymała Odznakę Szkoła eTwinning na lata 2020-2021. Zostaliśmy uznani za pionierów i liderów w takich dziedzinach jak:
* Praktyka cyfrowa
* Praktyka w zakresie eBezpieczeństwa
* Twórcze i innowacyjne podejścia do nauczania
* Promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry
* Promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy wśród nauczycieli i uczniów
Jest to uznanie nie tylko osobistego sukcesu prof. Justyny Grzegorzycy i prof. Agaty Reichert Zaczek, ale także uznanie ogromnego zaangażowania całego zespołu uczniów eTwinning działającego w naszej szkole.

Sukces w XLVI Olimpiadzie Geograficznej

Z radością informujemy, że Julia Sałaja kl. 3a zdobyła tytuł Finalistki XLVI Olimpiady Geograficznej. Julia uzyskała dzięki temu wynik 100% z matury rozszerzonej z geografii oraz indeksy na wiele kierunków studiów lub  ułatwienia w rekrutacji na wybrane kierunki studiów. Opieka prof. Eliza Wojtasik. Serdecznie gratulujemy!

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z wytycznym Ministerstwa Edukacji Narodowej z dn. 16 marca 2020 r., zawody finałowe nie odbędą się. Wszyscy uczniowie zakwalifikowani do finału decyzją Komitetu Głównego uzyskali tytuł finalisty XLVI Olimpiady Geograficznej.

Sukcesy uczniów w XV Olimpiadzie Przedsiębiorczości

Z radością informujemy, że finalistami XV Olimpiady Przedsiębiorczości zostali:

Dawid Krzykawski – kl. 1d

Dorotka Jach – kl. 2d

Franciszek Hodor – kl. 2a

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi organizacji trzeciego etapu olimpiad i turniejów w obliczu zagrożenia epidemiologicznego, eliminacje centralne XV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zostały odwołane, wszystkie osoby zakwalifikowane do eliminacji centralnych zyskały tytuł finalisty i właściwe finalistom uprawnienia, zgodnie z Regulaminem Olimpiady. W tym roku nie przyznano tytułu laureata.

Serdecznie gratulujemy!

Opieka: prof. Urszula Batorska oraz dr Wioletta Nogaj

Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu w Sobieskim

23 lutego br. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach wydarzenia został zorganizowana akcja pod nazwą SOBIESKI DAY OF UNPLUGGING. Miała ona celu sprawdzenie jak długo uczestnik jest w stanie funkcjonować bez telefonu. Pod pokojem nauczycielskim znajdowało się stanowisko, przy którym można było oddać swój telefon na okres 5 godzin lekcyjnych. Uczestnicy akcji otrzymywali kartki, na których zaznaczali częstotliwość chęci sięgnięcia po telefon w trakcie każdej lekcji. Okazało się, że nie tak łatwo podjąć tego typu wyzwanie, dlatego tym bardziej gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym udział w wydarzeniu. Przedstawiciel sekcji kulturalnej Samorządu Uczniowskiego Jan Klein z kl. 2h przeprowadził wywiad z chętnymi uczestnikami akcji. Wywiad można przeczytać tutaj.

W szkole widniały również w tym czasie infografiki i plakaty przedstawiające zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, mediów społecznościowych oraz ciekawostki dotyczące ich użytkowania przez młodzież.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu został również przeprowadzony konkurs pt. „Inna rzeczywistość”. Zadaniem uczniów było stworzenie fotografii lub opowiadania odpowiadającego na filozoficzne i nieoczywiste pytania. Laureatami pierwszego miejsca ex aequo zostali: Aleksandra Łopata z kl. 1s oraz Patryk Blak z kl. 3i. Ich opowiadania wyróżniała refleksyjność oraz niebanalne i kreatywne podejście do tematu. Wyróżnienie za zdjęcia otrzymała natomiast Julia Kowina z kl. 1h. Nagrody wręczył osobiście dyr. Marek Stępski.

Również w tym dniu grupa pod opieką prof. Justyny Grzegorzycy uczestniczyła w wyjątkowym ogólnopolskim wydarzeniu online. Szkolne webinarium skierowane było do uczniów i organizowane właśnie w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2020. W czasie webinarium nauczyciele i uczniowie dowiedzieli się, jakie wyzwania dotyczące prywatności generuje Internet. Poznali niebezpieczeństwa związane z codziennym korzystaniem z sieci i nauczyli się, jak bardziej świadomie dbać o swoje dane.

Prelegentką podczas spotkania online była Izabela Meyza  –  autorka materiałów edukacyjnych dotyczących edukacji cyfrowej (Cyfrowa Wyprawka, Fundacja Panoptykon). Jako trenerka wspiera szkoły, organizacje i innych trenerów w efektywnym komunikowaniu się i rozwiązywaniu konfliktów oraz rozwoju kompetencji cyfrowych. Wierzy, że kluczowy w przygotowaniu do życia w cyfrowym świecie jest rozwój umiejętności komunikacji, współpracy, empatii i odporności na manipulację.

Organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu: Zespół psychologiczno – pedagogiczny

Sztuka ma człowieka ciągnąć w górę – spotkanie z aktorką Panią Agnieszką Mandat


W środę 11 marca 2020 w auli II LO odbyło się spotkanie uczniów II LO z aktorką Starego Teatru – Panią Agnieszką Mandat. Była to niecodzienna okazja do rozmowy o sztuce i życiu.
Zaproszona przez prof. Pawła Szuleckiego znakomita aktorka podzieliła się z publicznością interesującymi opowieściami o początkach swojej kariery, opowiadała o wyzwaniach związanych z wykonywaną pracą, o specyfice aktorstwa filmowego i teatralnego.
Udzieliła kilku cennych rad dla przygotowujących się do zawodu aktora, a szczególnie dla osób aplikujących na Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Rozmowa dotyczyła też roli aktorki w filmie „Pokot” w reż. Agnieszki Holland z 2016 roku, który powstał na kanwie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
Interesująco opowiedziała między innymi o współpracy z czworonogami na potrzeby planu filmowego, a także o tym jak film zaistniał w odbiorze społecznym.
Zapytana o ważną w Jej życiu książkę, zarekomendowała Biblię, której fragment odczytała. Według Niej jest to źródło uniwersalnych dla człowieka wartości, takich jak wierność, godność czy pokora. Biblia jest odwiecznym skarbcem natchnienia dla artystów.
Spotkanie z Panią Agnieszką Mandat, człowiekiem sceny i ekranu, które zgromadziło wielu miłośników teatru i filmu z „Sobieskiego”, było bardzo inspirujące.
Słusznym wydaje się stwierdzenie wypowiedziane przez aktorkę, że „Sztuka powinna człowieka ciągnąć w górę”.
Tekst: Wiktor Klamra (klasa 2d)
Prowadzenie: Anna Suruło kl. 3h, Mikołaj Marcinowski kl. 3h i Andrzej Szablewski kl. 3a.
Zdjęcia: Sara Zawadzka kl. 3h i Marika Żak kl. 1N.
Organizacja: prof. Paweł Szulecki i prof. Anna Czepiec-Mączka.

1. miejsce dziewcząt w Małopolskiej Licealiadzie w narciarstwie alpejskim

W dniu 11 marca br. w Kluszkowcach odbyły się zawody wojewódzkie w narciarstwie alpejskim. Reprezentantki naszego Liceum:
Natalia Jacyno – kl. 1R
Jagoda Kolegowicz – kl. 1S
Julia Artwik – kl. 1P
wywalczyły 1. miejsce w Małopolskiej Licealiadzie w narciarstwie alpejskim, reprezentując Miasto Kraków.
Ponadto Natalia Jacyno wywalczyła 4. miejsce w konkurencji indywidualnej.
Gratulujemy!

Opieka: Barbara Skawińska

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca br. młodzież naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się mszą świętą na Wawelu, następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Krakowa do Parku im. Henryka Jordana, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Opieka: prof. Barbara Skawińska

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.Więcej tutaj

Sztuka pozwala nam znaleźć się i zatracić w tym samym czasie

„Sztuka pozwala nam znaleźć się i zatracić w tym samym czasie” to nazwa konkursu plastycznego, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności, jednocześnie poszerzając swoje horyzonty. Startowaliśmy w kategorii wiekowej seniorów i mierzyliśmy się z tematem „Las”, „Flora i Fauna”, „Dzika przyroda i zwierzęta”. W tegorocznej edycji konkurowaliśmy z 125 pracami z 8 krajów. Zgłoszenia oceniane i doceniane były przez pana Ananda Moy Banerji oraz ponad 1600 uczniów i nauczycieli z różnych szkół w New Delhi. Prace, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu, oceniane były przez pana Surender K. Mishra i panią Priyanka Batra – wybitnych artystów indyjskich. Wyróżnione prace uznano za niezwykle wyraziste i głęboko stymulujące.

Serdecznie gratulujemy 2 uczennicom naszego Liceum, które w konkursie zajęły bardzo wysokie lokaty!


Opieka: prof. Justyna Grzegorzyca

Dni Orientacji Zawodowej z udziałem II LO

W dniu 28 lutego br. roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krakowie odbyła się 13 edycja Dnia Orientacji Zawodowej. Nasze Liceum reprezentowali przedstawiciele klasy 1N oraz Samorządu Uczniowskiego pod opieką prof. Katarzyny Pysz oraz prof. Anny Wierzbickiej.

Wyniki XIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

Organizatorami Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie. Przesłuchania zwycięzców eliminacji szkolnych odbyły się 4 marca 2020 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wyróżnienie w konkursie zdobył Mateusz Stożek z klasy 1R. Opieka prof. Anna Czepiec-Mączka i prof. Elżbieta Kramarz.
Serdecznie gratulujemy!

Spotkanie z dr Ellen Frank


Klasa 1P (profil artystyczno-architektoniczny) pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek uczestniczyła w spotkaniu z amerykańską artystką i pisarką dr Ellen Frank. Kuratorskie zwiedzanie wystawy „CITIES OF PEACE ILLUMINATED” zostało zorganizowane z inicjatywy szkoły w ramach promowania wartości etycznych i pokojowych w życiu młodych ludzi. Spotkanie odbyło się w języku angielskim i związane było z międzynarodowym projektem dr Ellen Frank.
„The Cities of Peace Illuminated” to wystawa, którą można podziwiać w Żydowskim Centrum Kultury Galicja. Jest to jedenaście monumentalnych dzieł, tworzonych przy wykorzystaniu złota płatkowego. Obrazy upamiętniają osiągnięcia i kulturę różnych miast z całego świata, których historia naznaczona została przez poważne konflikty i traumy. The Cities of Peace to miejsca takie, jak: Bagdad, Pekin, Hiroszima, Kabul, Nowy Jork czy Sarajewo. W Krakowie został zrealizowany kolejny etap projektu. Kolekcję uzupełniło dzieło upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dzieło to powstało z inicjatywy dr Ellen Frank, dzięki zaangażowaniu polskich i zagranicznych artystów, a także we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja, JCC Krakow oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z Artystką i równoczesnie uczestniczyć w poruszającej lekcji historii. Artystka wyraziła zgodę na publikację fotografii dzieł na stronie internetowej naszej szkoły.

„Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza.”- wystawa w Muzeum Archeologicznym


W Muzeum Archeologicznym w Krakowie do 22 marca br. prezentowana jest niezwykła wystawa przedstawiająca spektakularny materiał wykopaliskowy, związany z największym dramatem czasów rzymskich – tragedią w Pompejach. Po raz pierwszy w Polsce udostępnione są oryginalne eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Zabytki, będące niemymi świadkami katastrofy, opowiadają widzom o tajemnicach ówczesnych Pompejów i Cesarstwa Rzymskiego oraz o codziennym życiu jego mieszkańców. Wystawę zwiedziły niedawno dwie klasy artystyczno-architektoniczne 2e i 1P pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek. Uczennice i uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej prowadzonej przez pracowników muzeum.

Projekt 100naSTART w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii

Grupa uczniów z klasy 1d realizuje projekt społeczny 100naSTART, by wesprzeć osoby niewidome i niedowidzące. Zbierają pieniądze na pierwszą na świecie masową produkcję książek dotykowych dla dzieci z dysfunkcją wzroku. Książeczki te, wyróżniają się tym, że obok pisma Braillowskiego i czarnodruku, zawierają przestrzenne i kolorowe ilustracje, pomagające dzieciom niewidomym i niedowidzącym rozwijać wyobraźnię, kreatywność czy orientację w przestrzeni. Licealiści po zebraniu funduszy i wydrukowaniu egzemplarzy zamierzają przekazać je 10 ośrodkom pomocy osobom z dysfunkcjami wzroku.


O swoim projekcie mieli już okazję opowiedzieć między innymi w Dzień Dobry TVN.

Zespół z II LO w Konkursie CanSat Europejskiej Agencji Kosmicznej


Europejska Agencja Kosmiczna European Space Agency od lat wspiera młodych ludzi w rozwijaniu wiedzy z zakresu STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) i kształtowaniu kompetencji przydatnych w przyszłej karierze, zwłaszcza w sektorze kosmicznym. Jedną z flagowych aktywności ESA w tym kierunku są zawody CanSat.
Sześciosobowy zespół uczniów naszej szkoły Sobieski Sat w składzie (od lewej) Andrzej Szablewski kl. 3a, Maciej Gamrot kl. 3a, Piotr Niziołek kl. 1f, , Jakub Skupień kl. 2a, Damian Legutko kl. 3j i Jakub Czarny kl. 3j bierze udział w zawodach polegających na zaprojektowaniu i zbudowaniu minisatelity CanSat, czyli modelu prawdziwego satelity, ale o wielkości i kształcie puszki po napoju. Artykuł o młodych konstruktorach zamieściła Gazeta Wyborcza, a wywiad z przedstawicielem zespołu przeprowadził dziennikarz Polskiego Radia Opieka prof. Krzysztof Cichoń. Serdecznie gratulujemy!

marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 438
W tym tygodniu: 3846
W sumie: 5191902

bip