Pozdrowienia z Pilska w Beskidzie Żywieckim


Zdobyliśmy Pilsko!
Członkowie szkolnego koła górskiego PTT „Sobieski Sunrise Team” zdobyli 26 października Pilsko w Beskidzie Żywieckim.
Pogoda dopisała, widoki również. Gratulujemy wytrwałości i zapraszamy na szlak!
Opieka: prof. Katarzyna Miko i prof. Ilona Zych – Chodak

Europejska Odznaka Jakości eTwinning 2019 dla naszej szkoły za projekt „STREET ART AROUND EUROPE”


Nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za pracę uczniów z obecnej klasy 3e o profilu artystyczno-architektonicznym w projekcie eTwinning „STREET ART AROUND EUROPE”. Uczniowie pracowali przez cały ubiegły rok szkolny pod kierunkiem prof. Agaty Reichert-Zaczek nad międzynarodowym projektem artystycznym. Uczniowie współpracowali z młodzieżą z Francji, Czech i Turcji, a efektem ich pracy jest multimedialny słownik pojęć związanych ze Street Artem oraz książeczka zawierająca opowiadania w języku angielskim ilustrowane przykładami graffiti z partnerskich krajów. Nasza praca została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.W związku z tym otrzymaliśmy certyfikat, a nasz projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu www.etwinning.net Serdecznie gratulujemy!

Przyznane Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Miło nam poinformować, że tegorocznym stypendystą Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce został Andrzej Pietraszkiewicz kl. 3a. Opieka wychowawcza prof. Katarzyna Kamizela. Serdecznie gratulujemy!

Koncert chóru II LO

10 listopada br. chór II LO wraz z innymi zespołami weźmie udział w Koncercie Cecyliańskim, który poprowadzi Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński. Serdecznie zapraszamy!

Plener malarski Koninki 2019


Na przełomie września i października klasa 2e o profilu artystyczno-architektonicznym brała udział w plenerze malarskim zorganizowanym w Koninkach. Poza zajęciami artystycznymi prowadzonymi przez profesjonalną malarkę, panią Annę Grochowską, młodzież spędzała również aktywnie czas na wędrówkach górskich – dotarliśmy m. in. na Turbacz oraz zwiedziliśmy Muzeum Władysława Orkana. Nie zabrakło też czasu na lekcje matematyki. Wkrótce na korytarzach szkolnych pojawi się wystawa poplenerowa. Opieka: prof. Agata Reichert-Zaczek, prof. Urszula Batorska, prof. Marek Walczyk i prof. Tomasz Podgórski.

Sobieski w Słowackim – kontynuacja. Spektakl „Lalka”


Trzeci rok działalności Klubu Wyspiańskiego rozpoczęty!
17-10-2019 Dziś uczniowie klas III obejrzeli spektakl „Lalka” w reż. Wojciecha Klemma. Przedstawieniu towarzyszyła dyskusja, którą poprowadził dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski, wspierany przez asystentkę reżysera Małgorzatę Jakubowską oraz aktorki Karolinę Kazoń /Izabela Łęcką/ i Natalię Strzelecką /Helena Stawska/. Rozmowa po spektaklu stała się okazją do odpowiedzi na pytania: Czy Lalka Prusa jest aktualna we współczesnym świecie? Kim współcześnie są Izabele Łęckie, Wokulscy? Kim jest człowiek i co go tworzy? Jak oddziałuje na niego środowisko? Czy Lalka kocha Wokulskiego?
Bez wątpienia spektakl wywołał dyskusję, co widoczne było w wymianie zdań, w próbie wyrażania emocji, poglądów.
Uczniowie w trakcie wymiany opinii o obejrzanej scenicznej realizacji powieści Bolesława Prusa odkryli zamysł reżysera … każda z postaci prezentowanych w spektaklu była marionetką, a sam Wokulski okazał się tytułową Lalką. Przedstawienie teatralne mówiło m.in. o nieporadności człowieka, o niemożności porozumienia się z innymi ludźmi, o trudności w okazywaniu miłości.
Każde słowo, które padło ze sceny, było tekstem Bolesława Prusa – 100 % Prusa w Prusie – jak określił dyrektor teatru, podsumowując trafność spostrzeżenia, że dziewiętnastowieczna powieść jest wciąż aktualna, a przedstawienie pokazuje powiązania między przeszłością a współczesnością.
Opinie uczniów o spektaklu: „Świetnie było. Sztuka fenomenalna! Scenografia, kostiumy, cały pomysł … Przepięknie!
To jeden z najlepszych spektakli, jakie widziałem, a na pewno najlepiej się na nim bawiłem. Było super.”
Uczniowie pokazali, że znają tekst Lalki, że chcą wypowiadać się publicznie, że potrafią bronić swego zdania.
Dyskusje w ramach Klubu Wyspiańskiego są dobrą okazją do spotkania młodych widzów z twórcami i aktorami, zachęcają do aktywnego kontaktu ze światem sztuki i myśli, do wysłuchania opinii innych. Zdjęcia Andrzej Szablewski kl. 3a.

Dominik Górny z klasy 1d Mistrzem Polski

Z przyjemnością informujemy, że Dominik Górny, uczeń klasy Id, wywalczył tytuł Mistrza Polski w układaniu Kostki Rubika na czas w konkurencji Pyraminx (kostka w kształcie piramidy).

Mistrzostwa Polski odbyły się w dniach 11-13 października w Gdańsku, w historycznej Sali BHP. W zawodach wzięło udział sumarycznie ponad 100 czołowych polskich zawodników, w tym byli i aktualni Mistrzowie i Rekordziści Świata. Dla Dominika, po srebrze i brązie Mistrzostw Polski w poprzednich latach, to pierwszy mistrzowski tytuł w karierze.

Przypominamy, że w lipcu br. Dominik wywalczył tytuł wicemistrza świata w układaniu Kostki Rubika w tej samej kategorii.  Serdecznie gratulujemy!

Misje w Peru

W związku z ogłoszonym przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, w dniu 11 października br. gościliśmy w murach naszej szkoły panią Katarzynę Jawor – świecką misjonarkę, która od 9 lat przebywa na misjach w stolicy Peru – Limie. Uczniowie wysłuchali  ciekawostek geograficznych na temat klimatu Peru,  trudach przebywania w zachodniej części Ameryki Południowej oraz o służbie misjonarzy wśród ubogiego społeczeństwa.

Organizatorem spotkania był o. Marcin Siemek O. Carm. – proboszcz Bazyliki NMP w Krakowie.

Małopolska Chmura Edukacyjna

 

 

Beneficjent: Gmina Miejska Kraków

Prowadzi projekt: „Małopolska Chmura Edukacyjna IV w Gminie Miejskiej Kraków” numer RPMP.10.01.04-12-0129/19

Celem projektu jest organizacja zajęć on-line oraz kół naukowych przy współpracy krakowskich wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza,  Uniwersytet Ekonomiczny) oraz liceów i techników, których planowanym efektem będzie podniesienie  kompetencji kluczowych  u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z krakowskich szkół, w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych, przedsiębiorczości oraz języków obcych.

Wartość projektu:  419 075,18 zł

Kwota dofinasowania:  398 121,42  zł (trzysta dziewięćdziesiąt osiem tysięcy sto dwadzieścia jeden zł i 41/100)

Realizatorzy projektu:

  1. Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie, 31-450 Kraków ul. Ułanów 9a, Biuro ds. Realizacji Projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna IV w Gminie Miejskiej Kraków”.
  2. I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, ul. Plac na  Groblach 9.
  3. II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana II Sobieskiego w Krakowie, ul. Sobieskiego 9.
  4. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, os. Wysokie 6.
  5. IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki  w Krakowie, ul. Krzemionki 11
  6. V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, ul. Studencka 12.
  7. VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, ul. Wąska 7.
  8. VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, ul. Skarbińskiego 5.
  9. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, ul. Grzegórzecka 24.
  10. X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Wróblewskiego 8.
  11. XX Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Staffa w Krakowie, ul. Szlak 5.
  12.  XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie, os. Teatralne 33.
  13. Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, ul. Krupnicza 44.
  14. Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, ul. Monte Casino 31.
  15. Zespół Szkół Gastronomicznych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Krakowie, os. Złotej Jesieni 16.
  16. Zespół Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej  im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, ul. Lea 235.
  17. Zespół Szkół Mechanicznych im. Szczepana Humberta w Krakowie, al. Mickiewicza 5.
  18. Zespół Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego im. Walerego Goetla w Krakowie, ul. Brzozowa 5

Rekrutacja trwa. Szkoły prowadzą rekrutację wśród swoich uczniów. W projekcie udział może wziąć uczeń szkoły, która jest jednym z realizatorów

Projekt przewiduje stosowanie mechanizmu racjonalnych usprawnień to znaczy, że każdy uczestnik ze specjalnymi potrzebami może liczyć na dostosowanie warunków specjalnie dla niego.

Beneficjent przewiduje m.in. możliwość   korzystania z projektu przez osoby niepełnosprawne ruchowo poprzez realizację projektu w  budynkach ze zniesioną  barierą architektoniczną.

W załączeniu regulamin konkursu,  zawierający  katalog usług, które mogą być świadczone na rzecz osób ze względu na określony rodzaj niepełnosprawności (str. 39-44).

Rekrutacja może odbywać się również drogą elektroniczną. Dokumenty rekrutacyjne zostaną przesłane na wskazany w zgłoszeniu adres email, Zgłoszeń należy dokonywać na adres email Szkoły podany na jej stronie internetowej.

Regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne dostępne na stronach www oraz w biurze projektu MCOO ul. Ułanów 9a Kraków

Wpis noblistki Olgi Tokarczuk w zbiorach biblioteki II LO

W latach 1901–2019 w dziedzinie literatury nagrodę Nobla odebrało 116 osób, w tym 5 Polaków. Jako pierwszy nagrodę Szwedzkiej Akademii zdobył w 1905 roku Henryk Sienkiewicz, w 1924 roku wyróżnienie odebrał Władysław Reymont. W 1980 roku nagroda trafiła do Czesława Miłosza, w 1996 roku literackiego Nobla odebrała Wisława Szymborska. Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla „za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że prezentuje, że przekraczanie granic jest formą życia” – uzasadniała Akademia Szwedzka. W maju w naszej szkole gościła pani Danuta Stenka, która  odczytała fragment książki Olgi Tokarczuk Bieguni.

Laureat I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Eleni „Po słonecznej stronie życia”


W dniach 11-13 października b.r. w Bielawie odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenek Eleni „Po słonecznej stronie życia”. W konkursie uczestniczyli zarówno najmłodsi adepci sztuki wokalnej, jak i dorośli artyści. Przewodniczącą jury była Eleni. Uczestników oceniali ponadto: Joanna Horodko – sopranistka, laureatka licznych konkursów krajowych i zagranicznych, Jarosław Wasik piosenkarz, autor tekstów i kompozytor wykonujący utwory z nurtu piosenki literackiej i Artur Orzech – dziennikarz muzyczny, konferansjer oraz prezenter radiowy i telewizyjny.
Na trzydniową imprezę do Bielawy przyjechało 79 uczestników wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach.
Festiwal zorganizował Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie przy współpracy z Bielawską Agencją Rozwoju Lokalnego. Laureatem konkursu i zwycięzcą I miejsca w kategorii wiekowej 16-17 lat został Alexander Spisak z klasy 2c. Opieka prof. Anna Czepiec-Mączka. Serdecznie gratulujemy! Podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za pomoc w dofinansowaniu opłaty akredytacyjnej.

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce” 2019


11-10-2019 W Kopalni Soli „Bochnia” odbyła się uroczysta gala konkursu fotograficznego Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce. Organizator Konkursu to Małopolska Organizacja Turystyczna zarządzająca Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na konkurs nadesłano ponad 200 prac. W kategorii Szkoły Ponadpodstawowe wyróżnienie otrzymało II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie – zdjęcie Emilii Pasich z klasy 1p o profilu architektoniczno-artystycznym przedstawiające Dworek Zacisze w Miechowie. Nagroda to wycieczka dla wszystkich uczniów z klasy 1p do Kopalni Soli „Bochnia”. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka. Serdecznie gratulujemy!

Uroczystość ślubowania uczniów klas I

Jest już tradycją naszego Liceum, że świętowanie rocznicy największego zwycięstwa naszego patrona, czyli Victorii Wiedeńskiej, zbiega się ze ślubowaniem, które składają uczniowie klas pierwszych. Nie inaczej było w tym roku.

Uroczystość poprzedziły  złożenie wieńca przy grobie króla Jana III Sobieskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu przez kilkuosobową delegację pod opieką dr. M. Spórny oraz  msza święta celebrowana w Kościele Ojców Bernardynów przez ks. dr. prałata Władysława Pietrzyka z udziałem licznie zgromadzonych gości i społeczności szkolnej.   Szczególny charakter mszy podkreślony został poprzez obecność pocztów sztandarowych i asystę wojskową wystawioną przez 6. Brygadę Powietrznodesantową z Krakowa.

Po zakończeniu mszy świętej jej uczestnicy uformowali orszak, który przemaszerował na Rynek Główny. W jego trakcie złożono wiązankę kwiatów pod Krzyżem Katyńskim upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej, w tym 0koło 70 absolwentów naszej szkoły. Na Rynku Głównym, przy tablicy upamiętniającej Victorię Wiedeńską, została zaciągnięta warta honorowa. Po oficjalnych przemówieniach nadszedł kulminacyjny moment uroczystości czyli ślubowanie, które złożyli wszyscy uczniowie klas pierwszych. Moment ślubowania to symboliczna chwila. Od tej pory pierwszoklasiści oficjalnie dołączają do wielkiej społeczności Sobieszczaków. To wielki zaszczyt, ale także ogromne zobowiązanie.

Na zakończenie uroczystości odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, a kompania honorowa WP oddała salwę honorową.

Organizacja: dr Marcin Spórna, dyr. Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego pan Gniewomir Rokosz – Kuczyński.

Zdjęcia: Sara Zawadzka kl. 3h.

Klasa artystyczno-architektoniczna była na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2019


08-10-2019 W Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpoczęło się dziś Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019. Tytułem tegorocznej edycji jest „POŁĄCZENIA — miasto i rzeka”. Klasa 3e o profilu artystyczno-architektonicznym wzięła udział w wykładach i prezentacji konkursowych prac architektonicznych i fotograficznych. Opieka prof. Małgorzata Sobolewska.

Klasy 1L i 1M pozdrawiają z Pienin

30 września i 1 października 2019 r. uczniowie klas 1L i 1M spędzili na wycieczce integracyjnej w Pieninach. Odwiedzili Wąwóz Homole i Szczawnicę, zwiedzili zamek w Niedzicy, popłynęli w rejs po Zalewie Czorsztyńskim…

Uczniami opiekowali się: prof. Agata Zegar (wychowawca klasy 1M), prof. Barbara Pac (wychowawca klasy 1L), prof. Zuzanna Sala, prof. Anna Jurczak, prof. Sławomir Bielecki.

Kilka wspomnień z Australii 2019


Zdjęcia to efekt wymiany, którą w czerwcu zorganizowała prof. Elżbieta Potępa.

październik 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 270
W tym tygodniu: 2596
W sumie: 5260387

bip