eTwinning w Sobieskim

W tym roku szkolnym w ramach eTwinningu realizować będziemy założenia projektu pt.: ” English is easy when we learn together”. Pracować będziemy  oczywiście w międzynarodowym gronie.

Tematem tego projektu jest integracja w zakresie 4 umiejętności językowych. Uczniowie będą zachęcani do używania języka angielskiego w kontekście komunikacji międzynarodowej współpracy  w celu osiągnięcia wspólnych założeń projektowych. W ramach tego projektu będziemy tworzyli  wspólny program do współpracy z partnerami oraz rozwijania umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia przez uczniów w języku angielskim.

Ponadto, chcemy poprawić swoje uczenie się za pomocą narzędzi edukacyjnych i przygotować ćwiczenia, aby zaangażować uczniów w proces uczenia się,  wzmacniać ich kreatywność. Uczniowie będą komunikować się za pośrednictwem cyfrowego i bezpiecznego miejsca pracy zaproponowanego przez Radę Europy, zwanego Twinspace. Będą mogli wymieniać się po angielsku z innymi członkami projektu, prowadzić wideokonferencje itp.

Geografia i przygoda – zajęcia terenowe w Dolinie Szklarki

28-09-2019 Dziś grupa Pasjonatów Geografii wędrowała ścieżkami Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Warsztaty dla uczniów prowadziły studentki z Koła Naukowego Geoturystyka, działającego na Akademii Górniczo-Hutniczej. Sobieszczacy podziwiali różnorodność przyrody ożywionej, jak i nieożywionej. W jesiennej aurze poznawali walory geologiczne obszaru oraz procesy i zjawiska, które doprowadziły do powstania wyjątkowego krajobrazu Doliny Szklarki. Opieka ze strony szkoły prof. Eliza Wojtasik.

Wrześniowa diagnoza maturalna z Wydziałem Chemii UJ

27 września uczniowie z klas 3a, 3c i 3i, realizujący chemię w zakresie rozszerzonym, wzięli udział we Wrześniowej diagnozie maturalnej  organizowanej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczniowie klas maturalnych po raz pierwszy w tym roku szkolnym zmierzyli się z próbnym arkuszem egzaminacyjnym z chemii. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia z ramienia UJ byli dr Karol Dudek-Różycki, dr Michał Płotek i mgr Tomasz Wichur.

Wyjście na próbny egzamin maturalny zorganizowały prof. Agata Zegar i prof. Barbara Pac.

Złota medalistka Drużynowych Mistrzostw Polski Kadetek w tenisie ziemnym z II LO

Miło nam poinformować, że Karolina Mazurek kl. Id w dniach 13-16.09.2019 r. brała udział w turnieju tenisowym, na którym wraz ze swoją drużyną BTK Advantage BB wywalczyła złoty medal, a tym samym drużynowy tytuł Mistrzyni Polski. Serdecznie gratulujemy! Zdj.: Krakowska Szkoła Tenisa/UKS Tenis24.

Mistrzowie i Wicemistrzynie Turnieju Aktywny Student na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie


20-09-2019 Dziś reprezentacje naszego Liceum w siatkówce dziewcząt i chłopców brały udział w Turnieju Aktywny Student na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Do udziału w turnieju zaprosili studenci UEK oraz AZS Kraków w ramach zadania w III Edycji Budżetu Obywatelskiego woj. małopolskiego Aktywny Student. Nasze reprezentacje zdobyły tytuł mistrzowski w kategorii mężczyzn oraz tytuł wicemistrzowski w kategorii kobiet. Tytuł MVP otrzymał Wojtek Skiba kl. 3a. Opiekunami drużyn byli prof. Elżbieta Kaszyńska i prof. Tomasz Kaszyński. Serdecznie gratulujemy!

II Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna z udziałem Krystiana Nalepy

W dniach od 24 do 31 lipca 2019 r. w Sankt Petersburgu (Rosja) odbyła się II Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna (International Economics Olimpiad). Do zawodów II Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej przystąpiło około 150 reprezentantów z 24 państw ze wszystkich części świata.

Po raz pierwszy o miano najlepszych młodych ekonomistów globu w szranki stanęli reprezentanci Polski, a wśród nich uczeń naszego Liceum Krystian Nalepa – ubiegłoroczny laureat IV miejsca Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (klasa 3d w roku szk. 2018/2019). Więcej: tutaj

Serdecznie gratulujemy!

 

Uczeń II LO reprezentantem Polski na Międzynarodowym Turnieju Chemicznym w Moskwie

W dniach 20 – 25 sierpnia 2019 na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie odbył się Międzynarodowy Turniej Wiedzy Chemicznej (International Chemistry Tournament). Brały w nim udział drużyny z całego świata – m.in. z Węgier, Iranu, Rosji, Czarnogóry, Singapuru, Tajlandii i Polski. Nasz kraj reprezentowało sześciu uczniów małopolskich szkół – w tym sobieszczak Patryk Pyrek (klasa 3i).

Patryk został zaproszony do udziału w zawodach po tym, jak uzyskał jeden z najlepszych wyników w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej klas II (opieka prof. A. Zegar).

Turniej Chemiczny (International Chemistry Tournament) to drużynowe zawody o charakterze debaty naukowej. Tematyka konkursu znana jest wcześniej i wymaga od uczestników starannego przygotowania. Do każdego problemu należy opracować prezentację przedstawiającą rozwiązanie, a następnie trzeba obronić swoje stanowisko przed zarzutami innych drużyn oraz jury złożonym z pracowników naukowych wyższych uczelni. Udział w zawodach wymaga od uczestników nie tylko szerokiej wiedzy z zakresu chemii i innych nauk matematyczno-przyrodniczch, ale również zdolności oratorskich, błyskotliwości i dobrej znajomości języka angielskiego.

Uczniowie z Polski świetnie spisali się w tegorocznej edycji turnieju – zajęli miejsce tuż za podium. Serdecznie gratulujemy Patrykowi i jego kolegom: Aleksandrze Drozd, Gabrieli Kucko, Weronice Łukaszczyk, Emmie Mażul-Kulesza i Tomaszowi Ślusarczykowi!

Dziękujemy dr. Karolowi Dudkowi-Różyckiemy i dr. Michałowi Płotkowi, którzy zorganizowali wyjazd uczniów na turniej, opracowali atrakcyjny plan ich pobytu w Moskwie i zdobyli na to środki finansowe.

Szczególne podziękowania kierujemy również do Rady Rodziców II LO, która pokryła koszt biletów lotniczych dla Patryka.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć tutaj: strona 1, strona 2, a na tematu udziału w nim polskiej drużyny tutaj

Obchody 336. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Wiedniu z udziałem delegacji II LO


12-09-2019 Delegacja klasy 3d w składzie: Weronik Gończ, Natalia Irlik, Aleksandra Matlak, Paulina Natońska, Karina Rzegotka, Jan Sarapata i Jerzy Stanek pod opieką prof. Barbary Skawińskiej reprezentowała naszą szkołę podczas uroczystości 336. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pod wodzą naszego Patrona, króla Jana III Sobieskiego. Uroczyste obchody rocznicy odbyły się na wzgórzu Kahlenberg pod Kościołem p.w. św. Józefa, gdzie król Jan III Sobieski modlił się przed decydującym starciem oraz pod kościołem św. Augustyna w Wiedniu, gdzie król uczestniczył w mszy świętej po zwycięskim wjeździe do Wiednia. Zdjęcia prof. Barbara Skawińska.

Bardzo serdecznie dziękujemy również Panu dr. inż. Leszkowi Faliszewskiemu za przekazanie swoich prywatnych zdjęć naszej delegacji, które publikujemy poniżej.

Obchody 336. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w II Liceum


12-09-2019 Równolegle do obchodów w Wiedniu – w Zaułku Sobieskiego – Dyrekcja, przedstawiciele Grona Pedagogicznego i delegacje klas pierwszych uczcili 336. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Uroczystość rozpoczął hymn narodowy oraz przemówienie dyrektora II Liceum Marka Stępskiego. Pan Dyrektor przybliżył młodym Sobieszczakom historię utworzenia szkoły oraz przedstawił losy kilku wybitnych jej absolwentów. Ceremonię zakończył krótki wykład dr. Marcina Spórny, przybliżający zebranym historyczny kontekst wydarzeń z 12 września 1683 r. – wielkiego zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami. Prelegent podkreślił, że pamięć o Odsieczy Wiedeńskiej jest „przyjemnym obowiązkiem” wszystkich tworzących szkolną społeczność II Liceum, gdyż wydarzenia sprzed 336 lat na zawsze złączyły je z historią Szkoły. Tekst dr Marcin Spórna. Zdjęcia Andrzej Szablewski kl. 3a.

Dyplomy uznania za udział w Międzynarodowym Konkursie Projektów Języka Niemieckiego 2018/2019

W ubiegłym roku szkolnym jedenaście osób z grupy językowej 1D1 DSD II oraz grupy 2-godzinnej 2n6 brało udział w Międzynarodowym Konkursie Projektów Języka Niemieckiego „Begegnung mit Osteuropa 2019”. Prezentujemy właśnie otrzymane indywidualne dyplomy uznania za udział w konkursie. Opieka prof. Małgorzata Sobolewska.

Wicemistrz świata z kl. 1d w układaniu Kostki Rubika w konkurencji Pyraminx


Z przyjemnością informujemy, że Dominik Górny kl. 1d wywalczył tytuł wicemistrza świata w układaniu Kostki Rubika w konkurencji Pyraminx. Mistrzostwa Świata odbyły się w Australii, w Melbourne, w dniach 11-14 lipca tego roku i wzięło w nich udział ponad 800 zawodników z 47 krajów świata.

Warto również nadmienić, że Dominik jest aktualnym rekordzistą świata (singiel Pyraminx), a film z jego rekordowym ułożeniem jest dostępny pod linkiem:

Sukces brydżystów z II LO na Mistrzostwach Świata Juniorów w Chorwacji 2019

Miło nam jest poinformować, że na zakończonych w Opatiji w Chorwacji Mistrzostwach Świata Juniorów w brydżu sportowym reprezentacja Polski z udziałem uczniów II LO odniosła znaczące sukcesy. W kategorii U-16 Teamów Konrad Ciborowski kl. 1b, Franciszek Kurlit kl. 1n, Michał Stasik kl. 1k i trzej inni brydżyści zdobyli srebrny medal. W kategorii U-16 w parach Franciszek Kurlit w parze zdobył brązowy medal.
W kategorii U-16 Teamów on-line Michał Stasik i Franciszek Kurlit odebrali na rozpoczęciu tych mistrzostw złoty medal. Zmagania o ten medal trwały od kwietnia do maja 2019.
Szczegółowe informacje o zawodach zawiera biuletyn dostępny na stronie organizatorów tutaj. Zawodnicy są wychowankami Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Serdecznie gratulujemy! Zdjęcie: facebook/Gmina Skawina.

„Jak nie czytam, jak czytam” – dyplom dla II LO za udział w ogólnopolskiej akcji 2019

W gronie placówek, które lubią czytać, jest również nasza szkoła. Potwierdza to podziękowanie, które otrzymaliśmy od organizatorów IV ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Relacja z wydarzenia na naszej stronie internetowej Serdecznie gratulujemy wszystkim czytającym oraz prof. Annie Czepiec-Mączce, organizatorce wydarzenia.

wrzesień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 377
W tym tygodniu: 5215
W sumie: 5225051

bip