Spotkanie z aktorką Danutą Stenką

31 maja 2019 roku w naszym liceum gościła wybitna aktorka teatralna i filmowa – pani Danuta Stenka. Spotkanie dotyczyło życia, kariery, fascynacji czytelniczych, wartości istotnych zarówno w życiu młodego, jak i dorosłego człowieka.
Pochodząca z Kaszub aktorka wspominała dzieciństwo jako pełne beztroski i swawoli, podkreśliła, że był to dla niej bardzo ważny czas. Jako uczennica liceum w Kartuzach została zainspirowana przez swoja nauczycielkę języka polskiego do udziału w konkursie czytelniczym. Był to impuls do zmiany przedmiotów ścisłych zdawanych na maturze na przedmioty humanistyczne. W dużym skrócie – kończąc klasę matematyczno-fizyczną odkryła swe predyspozycje, by zostać aktorką. Jednym z większych wyzwań aktorskich była dla Danuty Stenki rola w Fedrze. Z sentymentem aktorka wspominała też rolę w serialu w reżyserii Izabelli Cywińskiej Boża podszewka, w której skonfrontowała się m.in. z tematem starości. Lód, Fedra, Krum – to tytuły spektakli, w których aktorka zmierzyła się nie tylko z narzuconym scenariuszem, ale i ze swoim rozedrganiem, emocjami. Perfekcję w grze aktorskiej uczniowie mieli okazję zobaczyć w teatrze Łaźnia Nowa w spektaklu Koncert życzeń.

Podczas rozmowy mieliśmy okazję doświadczyć możliwości głosowych aktorki, która często dubbinguje filmy i bardzo chętnie pracuje w radiu.
Kolejną cześć stanowiło przedstawienie fascynacji literackich. Przebudzenie Antonego de Mello, reportaże Wojciecha Tochmanna Pianie kogutów, płacz psów to ostatnie ważne książki, które aktorka poleca.
Danuta Stenka przeczytała fragmenty książki Olgi Tokarczuk Bieguni. Wybór konkretnego tekstu i jego interpretacja stanowią przesłanie skierowane do młodych ludzi – jak ważne jest człowieczeństwo, hierarchia życiowych wartości i bycie dla drugiego człowieka. To odczytanie wzbudziło w nas ogromne emocje.
Dziękujemy Pani Danucie Stence za to, że znalazła dla nas czas. Dziękujemy również naszym nauczycielom, którzy zorganizowali to spotkanie – panu prof. Pawłowi Szuleckiemu i pani prof. Annie Czepiec-Mączce.

Spotkanie poprowadzili: Anna Suruło klasa 2h, Andrzej Szablewski klasa 2a, Mikołaj Marcinowski klasa 2h.
Tekst: Anna Suruło klasa 2h
Zdjęcia: Sara Zawadzka klasa 2h

czerwiec 2019
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 426
W tym tygodniu: 2752
W sumie: 5260543

bip