IV Sobieski Parlament

Obrady IV Sobieskiego Parlamentu odbędą się 11 stycznia 2019 r. o godz. 9:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Projekt, który będzie miał w tym roku już czwartą odsłonę, jest wieloetapowy i rozpoczyna go zorganizowanie dwudziestoosobowych grup (kluby poselskie). Następnie uczestnicy tworzą logo ugrupowania, określają swoją politykę, nierzadko zaczynają również działalność w mediach społecznościowych.
Kolejnym, najważniejszym zadaniem uczestników jest stworzenie projektu ustawy na wylosowany temat. Na przestrzeni kilku edycji, młodzi posłowie mierzyli się z zagadnieniami takimi jak: terroryzm, adopcja czy posiadanie broni. W tym roku tematyka ustaw dotyczyć będzie ograniczenia sprzedaży plastikowych opakowań, instytucji Rzecznika Praw Seniora, likwidacji zmiany czasu, oraz uczestnictwa kandydatów bezpartyjnych w wyborach samorządowych. Więcej szczegółów tutaj

Seminarium w Konsulacie Generalnym Węgier

26 listopada 2018 r. w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie odbyło się seminarium rolnicze pt. „Przemiany w rolnictwie europejskim, a rola samorządu rolniczego”. Seminarium zorganizowane przez  Panią konsul dr Adrienne Koermendy przy współudziale Towarzystwa  Historycznego im. Szembeków z jego prezesem Władysławem Szelągiem, wpisuje się w cykl rozlicznych wydarzeń w Centenarium Odzyskania Niepodległości, a dodatkowo upamiętniało 90. rocznicę śmierci dr. Aleksandra hr. Szembeka (1886-1928) wielkopolskiego działacza gospodarczego, prezesa poznańskiej Izby Rolniczej, współzałożyciela Uniwersytetu Poznańskiego i prekursora tamtejszej Akademii Rolniczej, który położył wielkie zasługi dla podniesienia polskiej kultury rolnej na ziemiach ówczesnego zaboru pruskiego. Był także politykiem, odgrywającym znaczącą rolę przy wyznaczeniu przyjętej Traktatem Wersalskim zachodniej granicy Polski.

Udział w spotkaniu, moderowanym przez Panią konsul  Adrienne Koermendy, wzięli m.in. polscy i węgierscy przedstawiciele resortów rolnictwa i samorządu rolniczego, którzy wygłosili zajmujące referaty, dające precyzyjny wgląd porównawczy w usytuowanie gospodarki rolnej Polski i Węgier na tle rolnictwa Unii Europejskiej. Referaty te, wygłaszane treściwym i zwięzłym językiem przy pomocy multimediów, znacząco wzbogaciły wiedzę nie tylko ekspertów, ale i osób nie interesujących się na co dzień problematyką rolniczą.
Ze strony polskiej obecni byli także przedstawiciele sektora bankowego i świata nauki.

W swym wystąpieniu prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysław Szeląg oprócz upamiętnienia Aleksandra hr. Szembeka przywołał także współczesną mu a nieco już zapomnianą postać ks. Piotra Wawrzyniaka (1849-1910), najwybitniejszego działacza gospodarczego w Wielkopolsce tamtego czasu, organizatora spółdzielczości rolniczej i kredytowej, twórcy Polskich Banków Ludowych i Spółek Rolniczych w zaborze pruskim i posła do Sejmu Pruskiego.
W pracach seminarium udział wzięła także delegacja naszego Liceum w osobach dyr. Leszka Lupy, prof. Katarzyny Kamizeli, prof. Tomasza Podgórskiego oraz uczniów kl. 2a. Po zakończeniu seminarium odbył się bankiet w salach pobliskiego Hotelu Europejskiego.

styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 12
Dzisiaj: 414
W tym tygodniu: 2740
W sumie: 5260531

bip