Kochamy język polski!

Miło nam poinformować, że uczniowie naszego liceum zajęli I miejsce w niezwykłym przedsięwzięciu o zasięgu ogólnopolskim pod tytułem ”Pan Tadeusz” – konkurs z cytatami online. Aby dobrze przygotować się do finału, uczniowie musieli nie tylko uważnie przeczytać poemat Adama Mickiewicza, lecz również ćwiczyć rozpoznawanie cytatów. Służył do tego przygotowany przez organizatorów bank pytań, który był dostępny na stronie kochamjp.pl. Do rozgrywki finałowej stanęli uczniowie klas drugich oraz przedstawiciele klas trzecich. Ze względów organizacyjnych część z nich zmagała się z pytaniami dotyczącymi „Pana Tadeusza” w klasach, natomiast pozostali spotkali się w Auli naszej szkoły. Oprawę przedsięwzięcia stanowiły fragmenty muzyczne skomponowane przez Wojciecha Kilara do ekranizacji dzieła Adama Mickiewicza autorstwa Andrzeja Wajdy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza zwycięzcom: I miejsce zajęła kl. 2c opieka prof. Katarzyna Kroczek, II miejsce – kl. 2g opieka prof. Bogdan Kozak, III miejsce przypadło klasie 3b opieka prof. Ewa Wach-Czubińska. Serdecznie gratulujemy!

IV Sobieski Parlament 2019 – relacja z Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa


11-01-2019 Tak jak w ubiegłych latach IV sesja Sobieskiego Parlamentu odbyła się w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa pod honorowym patronatem Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, JM Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Kazimierza Karolczaka i Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jerzego Pisulińskiego. Patronatu udzielili także: Fundacja im. prof. Kazimierza Bartla, Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, SIS Lege Artis, Młodzieżowa Rada Krakowa oraz media Radio Kraków i Dziennik Polski. W tej edycji był także realizowany projekt „ Umysł bez granic” w ramach programu Erasmus +.

Obrady otworzył ustępujący Marszałek Wojciech Firek, zaś Sobieszczaków przywitali m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji, Sportu i Turystyki Pani Anna Korfel-Jasińska, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki, Prorektor ds. kształcenia UP prof. dr hab. Bogusław Skowronek oraz Prezes Fundacji im. prof. Kazimierza Bartla Paweł Nowak  i Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców Jerzy  Poźniak.

Tegoroczna edycja została zrealizowana przez dr Olgę Błyskal z II LO, Wojciech Firka i Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce.

Sobieszczacy zmierzyli z aktualnymi problemami zarówno o charakterze politycznym, społecznym jak i pro-zdrowotnym. Tegorocznym NAJLEPSZYM MÓWCĄ IV SOBIESKIEGO PARLAMENTU został poseł Antoni Kowalczyk z klasy 3c, zaś najlepszą partią został SKS – Sobieski Komitet Socjalliberalny, który funkcjonuje od samego początku projektu.

Na obszerną relację fotograficzną przygotowaną przez Aleksandrę Piechotę oraz film zapraszamy na stronę Sobieski Parlament na facebook’u.

Kwalifikacja do etapu centralnego XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Z radością informujemy, że Alina Woyna – Orlewicz kl. 3f zakwalifikowała się z 4 miejsca w okręgu do finału XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. III etap olimpiady odbędzie się w dniach 28-30 marca 2019 r. Opieka prof. Edyta Heiza. Olimpiada daje szerokie uprawnienia podczas rekrutacji na studia wyższe, w tym na Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Serdecznie gratulujemy!

Kwalifikacja do etapu okręgowego 43 Olimpiady Artystycznej

Do etapu okręgowego 43 Olimpiady Artystycznej zakwalifikowało się 11 osób z II LO, w tym sześć uczennic klasy 2e o profilu artystyczno-architektonicznym. Wszyscy zakwalifikowani realizują rozszerzenie z historii sztuki pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek i prof. Marka Batorskiego. Są to:
Katarzyna Barańska, kl. 3f,
Zuzanna Gawior kl. 2e,
Maria Hawryś kl. 2e,
Mateusz Kaliński kl. 3d,
Zuzanna Karczewska kl. 2e,
Julia Kucharska kl. 2e,
Wiktoria Ligęza kl. 2e,
Aurora Lipartowska kl. 3e,
Magdalena Mróz kl. 3c,
Magdalena Trędowicz kl. 3f,
Emilia Zaczek kl. 2e.
Gratulujemy!

Anna Dudek finalistką Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy

Z radością informujemy, że Anna Dudek z klasy 2d (menedżersko-ekonomicznej) zdobyła tytuł finalisty VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy.

Część pierwszą Etapu Finałowego stanowił test składający się z 30 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru. Do części drugiej Etapu Finałowego zakwalifikowało się 20 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu. W części drugiej uczniowie opowiadali przed publicznością na wylosowane pytania. Ania zajęła 11 miejsce w Polsce! Serdecznie gratulujemy!

Najżyczliwsi w Sobieskim

21 listopada nasze Liceum uczestniczyło w Światowym Dniu Życzliwości. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z prezentacją „Życzliwość na co dzień” inspirującą do pomocy innym. Jej elementem był krótki film ukazujący, że dobro które dajemy od siebie, często do nas powraca.
Na korytarzach pojawiły się również kartki pt. „Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej”. Uczniowie rozdawali sobie pozytywne słowa np.: dzięki Tobie dzień jest lepszy, uśmiechnij się, miłego dnia itp. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że każdy tego dnia poczuł się doceniony.
W grudniu odbył się konkurs na najżyczliwszych Sobieszczaków. W głosowaniu wzięli udział  uczniowie oraz nauczyciele.

Laureatami konkursu zostali:

Julia Fidelus klasa 3h
Aleksandra Piechota klasa 3j
Marcel Loster klasa 2d

Serdecznie gratulujemy !!!

I pamiętajcie:
Każda życzliwie wyciągnięta ręka,
uśmiech na twarzy,
drobny gest wdzięczności,
to przecież tak mało,
a tak wiele znaczy w szarej codzienności
Krystyna Jabłońska „Szczęście”

IV Sobieski Parlament

Obrady IV Sobieskiego Parlamentu odbędą się 11 stycznia 2019 r. o godz. 9:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Projekt, który będzie miał w tym roku już czwartą odsłonę, jest wieloetapowy i rozpoczyna go zorganizowanie dwudziestoosobowych grup (kluby poselskie). Następnie uczestnicy tworzą logo ugrupowania, określają swoją politykę, nierzadko zaczynają również działalność w mediach społecznościowych.
Kolejnym, najważniejszym zadaniem uczestników jest stworzenie projektu ustawy na wylosowany temat. Na przestrzeni kilku edycji, młodzi posłowie mierzyli się z zagadnieniami takimi jak: terroryzm, adopcja czy posiadanie broni. W tym roku tematyka ustaw dotyczyć będzie ograniczenia sprzedaży plastikowych opakowań, instytucji Rzecznika Praw Seniora, likwidacji zmiany czasu, oraz uczestnictwa kandydatów bezpartyjnych w wyborach samorządowych. Więcej szczegółów tutaj

Seminarium w Konsulacie Generalnym Węgier

26 listopada 2018 r. w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie odbyło się seminarium rolnicze pt. „Przemiany w rolnictwie europejskim, a rola samorządu rolniczego”. Seminarium zorganizowane przez  Panią konsul dr Adrienne Koermendy przy współudziale Towarzystwa  Historycznego im. Szembeków z jego prezesem Władysławem Szelągiem, wpisuje się w cykl rozlicznych wydarzeń w Centenarium Odzyskania Niepodległości, a dodatkowo upamiętniało 90. rocznicę śmierci dr. Aleksandra hr. Szembeka (1886-1928) wielkopolskiego działacza gospodarczego, prezesa poznańskiej Izby Rolniczej, współzałożyciela Uniwersytetu Poznańskiego i prekursora tamtejszej Akademii Rolniczej, który położył wielkie zasługi dla podniesienia polskiej kultury rolnej na ziemiach ówczesnego zaboru pruskiego. Był także politykiem, odgrywającym znaczącą rolę przy wyznaczeniu przyjętej Traktatem Wersalskim zachodniej granicy Polski.

Udział w spotkaniu, moderowanym przez Panią konsul  Adrienne Koermendy, wzięli m.in. polscy i węgierscy przedstawiciele resortów rolnictwa i samorządu rolniczego, którzy wygłosili zajmujące referaty, dające precyzyjny wgląd porównawczy w usytuowanie gospodarki rolnej Polski i Węgier na tle rolnictwa Unii Europejskiej. Referaty te, wygłaszane treściwym i zwięzłym językiem przy pomocy multimediów, znacząco wzbogaciły wiedzę nie tylko ekspertów, ale i osób nie interesujących się na co dzień problematyką rolniczą.
Ze strony polskiej obecni byli także przedstawiciele sektora bankowego i świata nauki.

W swym wystąpieniu prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysław Szeląg oprócz upamiętnienia Aleksandra hr. Szembeka przywołał także współczesną mu a nieco już zapomnianą postać ks. Piotra Wawrzyniaka (1849-1910), najwybitniejszego działacza gospodarczego w Wielkopolsce tamtego czasu, organizatora spółdzielczości rolniczej i kredytowej, twórcy Polskich Banków Ludowych i Spółek Rolniczych w zaborze pruskim i posła do Sejmu Pruskiego.
W pracach seminarium udział wzięła także delegacja naszego Liceum w osobach dyr. Leszka Lupy, prof. Katarzyny Kamizeli, prof. Tomasza Podgórskiego oraz uczniów kl. 2a. Po zakończeniu seminarium odbył się bankiet w salach pobliskiego Hotelu Europejskiego.

Listy do Nauczycieli


Listy do N to akcja świąteczna polegająca na pisaniu listów przez uczniów naszego Liceum do swoich Nauczycieli.

Organizacja: prof. Anna Szefer-Kłęk oraz Samorząd Uczniowski

Podsumowanie projektu współfinansowanego przez NBP

W dniu 21 czerwca grupa 50 uczniów z klas 1a (M+) oraz 1d (klasy ekonomiczno-menedżerskiej) uczestniczyła w projekcie z zakresu edukacji ekonomicznej. Uczniowie zwiedzili m. in. bibliotekę Szkoły Głównej Handlowej, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na Giełdzie Papierów Wartościowych, zwiedzili Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego, w którym uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych na temat historii pieniądza. Projekt był współfinansowany z funduszy NBP (kwota dofinansowania: 6 567,00 zł). Szczegóły: tutaj

Projekt zakładał następujące rezultaty miękkie:

1. Zwiększenie zainteresowania rynkiem finansowym (szczególnie pieniężnym, kapitałowym, walutowym),
2. Wykształcenie odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji finansowych w zarządzaniu budżetem domowym,
3. Wykształcenie odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji finansowych w trakcie korzystania z usług finansowych.

W wrześniu, w formie kahoot, odbył się szkolny konkurs wiedzy na temat rynku finansowego w Polsce. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie klasy 2d.

W kolejnych miesiącach zwycięzcy konkursu, podczas wykładów, zachęcali uczniów klas I do nauki o rynkach finansowych.

styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 423
W tym tygodniu: 3831
W sumie: 5191887

bip