Cykl spotkań organizowanych przez bibliotekę szkolną II LO Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o…. – spotkanie III – gość: Ewa Lipska


09-10-2018 Dziś nasze liceum miało przyjemność gościć Ewę Lipską – poetkę, felietonistkę, dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu w latach 1995-97, członkinię-założycielkę Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ewa Lipska przyjęła zaproszenie prof. Anny Czepiec-Mączki w ramach cyklu spotkań organizowanych przez bibliotekę szkolną II LO Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o….

Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć wiele nie tylko o jej utworach, ale także o samej autorce, poruszaliśmy tematy egzystencjalne, problem przemijania współczesnego świata oraz zagubionego w nim człowieka. Tytuły niektórych tomików poetki, jak np. „Czytnik linii papilarnych” i „Pamięć operacyjna” sugerują, że Ewie Lipskiej bliska jest technologia i postęp, docenia ich możliwości, choć widzi również zagrożenia – przy czym niezmiennie ważny pozostaje człowiek jako źródło fascynacji i lęków.
Odczytując „dentystyczny” fragment najnowszej pozycji literackiej, która prezentuje rozmowy Stanisława i Tomasza Lema z Ewą Lipską poznaliśmy specyficzny humor poetki i charakter relacji z ważnymi dla niej osobami. Podczas spotkania zapytaliśmy o znajomość z Wisławą Szymborską oraz o współpracę z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem i Skaldami. Poetka opowiadała o magicznych miejscach związanych z literaturą w Wiedniu i o wymagającym przełożonym w pracy – Władysławie Bartoszewskim. Z nostalgią mówiła o przeszłości kulturalnej Wiednia i Krakowa. Wskazała na swoje młodzieńcze fascynacje czytelnicze – Faulknera, Hemingwaya, Remarka, Manna i literaturę iberoamerykańską. Ewa Lipska ujęła publiczność rozmyślaniami o matematyce jako poezji oraz zachwytem nad jej wykładaniem i studiowaniem.

Interesującym i zmuszającym do refleksji zakończeniem spotkania było odczytanie przez autorkę fragmentów prozy poetyckiej z tomiku „Droga pani Schubert”.
Pozostaliśmy z niedosytem z powodu zbyt szybkiego zakończenia tak ciekawej rozmowy, ale też z przemyśleniami na temat natury ludzkiej i poezji.
Ważną, godną zapamiętania jest myśl, którą Ewa Lipska podzieliła się z nami – nie jest ważna interpretacja, szukanie odpowiedzi na pytanie: „co autor miał na myśli?” – ważne, co Ty – odbiorca – czujesz, czytając poezję teraz, w tym momencie, jakie towarzyszą Ci emocje, nastrój. Poezji nie trzeba rozumieć – warto ją czuć.
Prowadzenie spotkania: Anna Kulma kl.3j, Aleksandra Łabędzka kl. 3j.
Wykonanie piosenki Nie baw się więcej kulą ziemską (słowa Ewa Lipska): Małgorzata Grad kl. 3i.
Nagłośnienie: Mikołaj Marcinowski kl. 2h.
Zdjęcia: Aleksandra Piechota kl. 3j.

październik 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 459
W tym tygodniu: 3867
W sumie: 5191923

bip