Klaudia wyjedzie na wakacyjne stypendium do Frankfurtu

Po raz kolejny uczennica naszej szkoły będzie reprezentować Kraków na Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży we Frankfurcie. Uczennica klasy 1c Klaudia Zięba (grupa 1D2 pod opieką prof. Ilony Zych-Chodak) wygrała konkurs o Stypendium Instytutu Goethego we Frankfurcie. Uczestnicy konkursu ubiegający się o stypendium mieli za zadanie napisać esej o Frankfurcie oraz wyrazić swoja opinię na temat Interail -Ticket dla młodzieży. Klaudia będzie uczestniczyć w spotkaniu w dniach 29.07- 18.08.2018. Serdecznie gratulujemy!

Rozdanie dyplomów języka niemieckiego DSD II z udziałem Pierwszej Damy


30-05-2018 Na zaproszenie Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Pana dra Michaela Großa odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów języka niemieckiego DSD II dla uczennic i uczniów małopolskich liceów prowadzących program DSD II. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser-Duda. W swoich przemówieniach Pierwsza Dama oraz Pan Konsul Generalny złożyli serdeczne gratulacje wszystkim zdającym.
W gali udział również nasze grupy DSD pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej, prof. Ilony Zych-Chodak i prof. Waldemara Grzebienia. Zaproszenie na spotkanie otrzymało 18 Sobieszczaków.
Bardzo cieszy nas, że wśród wyróżnionych dziesięciorga najlepszych z wszystkich szkół znalazło się aż troje zdających z II LO: Daniela Wessa kl. 3j (opieka prof. Waldemar Grzebień), Robert Karpiński kl. 3e (opieka prof. Małgorzata Sobolewska) oraz Filip Ratajczyk kl. 3j (opieka prof. Małgorzata Sobolewska). Daniela zdała egzamin najlepiej w całej Małopolsce z wynikiem maksymalnym 96/96 punktów.

Po gali wszyscy zostali zaproszeni przez Pana Konsula Generalnego na poczęstunek. W tym roku rozdanie dyplomów odbyło się w Auli VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Relacja z uroczystości znajduje się na stronie internetowej www.prezydent.pl oraz www.dziennikpolski24.pl
Zdjęcia: Małgorzata Sobolewska, Grzegorz Jakubowski KPRP www.prezydent.pl.

Dwoje laureatów w konkursie „W ułamku sekundy – tajemnicze oblicza Małopolski”

Z radością informujemy, że Gabriela Musialik kl. 2i zdobyła I miejsce w sekcji fotografii, a Oskar Brandys kl. 1g został Laureatem i otrzymał nagrodę Jury za najlepszy reportaż w sekcji filmowej Konkursu na Reportaż Fotograficzny i Filmowy „W ułamku sekundy – tajemnicze oblicza Małopolski” organizowanym przez Dom Harcerza w Krakowie. Opieka prof. Agata Reichert-Zaczek. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki Olimpiady Teologii Katolickiej

Uczniowie naszego Liceum Jakub Kryszkiewicz z kl. 1e oraz Marcin Lebiest z kl. 2c wraz z opiekunem prof. Grzegorzem Bobkiem uczestniczyli w gali rozdania nagród za sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych z religii. Marcin otrzymał dyplom i nagrodę za tytuł Laureata I miejsca w etapie archidiecezjalnym (odpowiednik okręgowego), a Kuba za tytuł Laureata II miejsca. Obydwaj zostali finalistami etapu ogólnopolskiego, który odbył się w Łodzi. Uroczystość odbyła się 21 maja 2018 r. w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Nagrody wręczyli metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski oraz małopolska kurator oświaty pani Barbara Nowak.

Spotkanie w II LO w ramach projektu „Rusztowanie Sztuki”

Grupa czterech uczennic z V Liceum – Luiza Krzepkowska, Ola Kijanka, Ewa Kożuch i Julia Markusiewicz w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” realizuje projekt Rusztowanie Sztuki. Projekt odpowiada na problem zaniedbywania tematu sztuki użytkowej w liceach ogólnokształcących. Celem jest pokazanie innego spojrzenia na przedmioty codziennego użytku i wzbudzenie wrażliwości na nie.

W ramach swojego projektu dziewczyny nawiązały kontakt z absolwentami Akademii Sztuk Pięknych i namówiły do podzielenia się swoją historią z młodzieżą. Podczas krótkich wykładów uczniowie mieli szansę poznać sztukę użytkową i jej rolę, ale także dowiedzieć się więcej na temat studiów artystycznych, aplikacji na ASP i pracy związanej ze sztuką użytkową, bazując na doświadczeniach osób, które zajmują się nią zawodowo i osiągają znaczące sukcesy. W Dwójce odbyły się dwa spotkania – z Piotrem Hojdą i Natalią Legutko.

Marcin Lebiest zwycięzcą Konkursu Papieskiego

Z ogromną radością informujemy, że w dniu 19 maja, dzień po 98. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, uczeń naszej Szkoły Marcin Lebiest z klasy 2c, zwyciężył w największym Ogólnopolskim Konkursie Papieskim „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”. W Sali Okna Papieskiego,  małopolska kurator oświaty pani Barbara Nowak oraz przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa  wręczyli Marcinowi główną nagrodę w postaci pielgrzymki do Rzymu. Dodatkowo Marcin Lebiest otrzymał nagrody rzeczowe (m. in. książki) oraz zdobył wyróżnienie za najlepszy esej konkursowy. w tej ostatniej kategorii fundatorem głównej nagrody była Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

Więcej tutaj

Opiekunem Marcina jest prof. Grzegorz Bobek

XV Międzynarodowe Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży

Miło nam poinformować o sukcesie uczennicy z klasy 3j Igi Łużniak, której praca została nagrodzona w konkursie plastycznym podczas XV Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży z cyklu „Wielcy znani i nieznani” „WILIAM TURNER – SŁOŃCE WE MGLE.” Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 12 czerwca 2018 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka i prof. Marek Batorski. Serdecznie gratulujemy!

Julian Pagaczewski Absolwentem maja

Julian Pagaczewski urodził się 14 stycznia 1874 roku jako syn Juliana i Michaliny z Zarewiczów. Uczęszczał do III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Od 1900 roku przez jedenaście lat pracował jako kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jednocześnie dokształcał się na zagranicznych uczelniach (w Paryżu, Rzymie oraz w Berlinie). Był kierownikiem I Katedry Historii Sztuki UJ. Od 1926 roku był członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a w 1933 stał się jej czynnym członkiem. Kierował Komitetem Gabinetu Rycin PAU i Komisją Historii Sztuki PAU. Więcej o Julianie Pagaczewskim oraz innych sławnych Absolwentach naszego Liceum tutaj

Dwa medale w Brydżu Sportowym na XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży


W dniach 9-13 maja w Żerkowie odbyła się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych w konkurencji Brydż Sportowy. Nasze liceum zdobyło dwa medale.
Emilia Szkaradek z klasy 1e razem z Gabrielą Gibek (Kennet School Wielka Brytania) zajęły 3 miejsce w konkurencji dziewcząt na impy, a Dominik Rajtar z klasy 1j razem z Kacprem Wieczorkowskim (XLII LO Kraków) zajęli 3 miejsce w konkurencji chłopców na impy .
Odznaczyli się również:
Natalia Staroń kl. 1a z Martą Armułą kl. 1c,
Gabriela Kisielewska kl. 2a z Weroniką Tarnawską (V LO Kraków),
Bartosz Wróbel kl. 2d z Bartoszem Wolakiem kl. 2a.
Serdecznie gratulujemy!

Klasa 1e na warsztatach w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha


10-05-2018 Dziś klasa 1e o profilu architektoniczno-artystycznym odwiedziła Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na początku uczniowie zwiedzili aktualne wystawy, a potem uczestniczyli w warsztatach z kaligrafii i origami. Podczas warsztatów każdy uczestnik uczył się kreślić pędzelkiem podstawowe znaki pisma japońskiego i poznał podstawy języka japońskiego.

Podczas warsztatów z origami uczniowie nie tylko ćwiczyli zdolności manualne, ale również poznali tajniki sztuki składania papieru oraz genezę samego słowa origami. Składa się ono z dwóch wyrazów: ori, od czasownika „składać”, oraz kami, oznaczającego papier. Sztuka znana w Japonii już od VII wieku dzisiaj jest popularna na całym świecie.

Ostatnia cześć spotkania składała się z dziesięciominutowego filmu pokazującego Japonię na tle zmieniających się pór roku oraz z prezentacji multimedialnej wraz z komentarzem o wybranych zagadnieniach kultury, sztuki i życia codziennego w Japonii. Opieka ze strony szkoły: prof. Katarzyna Jedynak.

UJ wspiera maturzystów II LO

Dzisiaj każdego ucznia, który w naszym Liceum zdawał egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym, witali przed wejściem do budynku Szkoły, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Organizacja: Dział Promocji UJ.

Matura 2018

4 maja o godz. 9.00 rozpoczął się pierwszy w tym roku egzamin maturalny. Do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło w naszym Liceum 353 uczniów. Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu, maturzysta ma obowiązek przystąpić do trzech pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Będzie też musiał przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru, ale maksymalnie do sześciu. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i mocno trzymamy kciuki!

227. Rocznica Konstytucji 3 Maja z 1791 roku

Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

konstytucja-3-maja

Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieżenie możliwości przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego państwa. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa. Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.

Konstytucja 3 Maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich.  W dniu ustanowienia Konstytucji 3 Maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita PolskaZniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.  Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku.  Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo.  Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji.

Konstytucja 3 Maja przetrwała czternaście miesięcy, prawa jego wprowadzała do zdemoralizowanej przez przywileje Rzeczpospolitej, były nie do zaakceptowania przez warstwę magnacką. To oni obok szlachty zagrodowej stracili najwięcej. Z dniem kiedy tzw gołota, została odsunięta od władzy państwowej, magnateria często na zlecenie agentów pruskich czy rosyjskich nie mogła kupczyć ustawami, czy zgłaszać liberum veto ustami przekupionych posłów. W dniu 27 kwietnia  1792 roku w Petersburgu zawiązała się konfederacja później nazwana targowicką. Należeli do niej Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski. Na ich „prośbę” połączone siły targowiczan 20 tysięcy i   armii rosyjskiej w liczbie 97 tysięcy wkroczyły do Polski.  Król zdołał wystawić tylko 37 tysięczną armię składającą się z rekrutów. Mimo kilku wygrany bitew, kiedy wojska rosyjskie dotarły pod Warszawę, król zdecydował się na kapitulację i przyłączenie do targowiczan. Armia polska poszła w rozsypkę a sen o wolności umarł na kolejny wiek. Więcej tutaj

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.

Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne wyłącznie na barwach narodowych.

Więcej tutaj

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 251
W tym tygodniu: 2577
W sumie: 5260368

bip