Ogólnopolski konkurs „Olimpijczycy” WFAiIS UMK w Toruniu

Konkurs adresowany jest do uczniów klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad lub wojewódzkich konkursów przedmiotowych, z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych lub technicznych oraz zamierzają rozpocząć studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunkach oferowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w szczególności na kierunkach fizyka lub fizyka techniczna, nie później niż w roku uzyskania świadectwa maturalnego. Szczegóły na stronie www Fundacji Aleksandra Jabłońskiego

Szkolny Konkurs Geograficzny GEO-EKSPERT

Pytanie 6: Tym razem prawdziwych geografów czeka szaradziarska kraina lingwistyczna. Zadania są dwa. Po pierwsze należy podać rozwiązania trzech poniższych zagadek oraz wyjaśnić ich znaczenie:
1. Grenlandzki wprost i wspak.
2. Zwierzę na mapie, które drapie.
3. Lem po zmianie litery w galilejskiej depresji.
Po drugie: do każdej z tych zagadek należy podać rodzaj zastosowanej szarady.
Odpowiedzi przysyłajcie na sobieskigeoekspert@interia.pl w ciągu 24 godzin.
Na pytanie 5 odpowiedzieli: Julia Sałaja, Ewa Bubula, Tomasz Mucha, Agnieszka Welian i Anna Kwaśnicka. Zachęcamy do zabawy, nawet jeśli nie braliście udziału w poprzednich zmaganiach (lub Wasze odpowiedzi nie dotarły w ciągu doby cywilnej)! Wszystkie rozwiązania zostaną przedstawione na koniec konkursu.

Zaproszenie do udziału w obchodach 250. rocznicy zawiązania Konfederacji Barskiej

Patronat honorowy: Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Konfederacja barska 1768 – zbrojny związek szlachty, zawiązany 29 II 1768 w Barze na Podolu pod przywództwem M.H. Krasińskiego i J. Pułaskiego w obronie niepodległości Rzeczypospolitej. Celem konfederacji barskiej było zniesienie wszystkich ustaw od 1764 (zwłaszcza narzuconego przez Rosję na sejmie 1767–68 równouprawnienia dysydentów) oraz obalenie Stanisława Augusta i wprowadzenie na tron Wettinów. Jej inicjatorami byli: A.S. Krasiński, J. Mniszech, J.K. Potocki, marszałkiem — M. Krasiński, marszałkiem związku wojskowego — J. Pułaski. Konfederacja barska liczyła na pomoc Turcji, Francji, Saksonii, Austrii, a nawet Prus (Turcja 1768 wypowiedziała wojnę Rosji, Francja płaciła niewielkie subsydia i przysłała grupę oficerów, Austria pozwalała tworzyć bazy na swym terytorium). Konfederaci walczyli z wojskami rosyjskimi, a także królewskimi; ruch konfederacki na południowo-wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej został zahamowany przez antyszlacheckie powstanie chłopskie (koliszczyzna). W 1768 konfederacja barska objęła Małopolskę, Wielkopolskę, 1769 — Litwę; 1769 powstała naczelna władza konfederacji barskiej — tzw. Generalność (z siedzibą w Preszowie w Słowacji, później w Cieszynie), w której główną rolę odgrywali A.S. Krasiński, T. Wessel, I. Bohusz. W roku 1770 Generalność ogłosiła akt bezkrólewia, a 1771 konfederaci dokonali próby porwania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W czteroletnich walkach konfederatów z wojskami rosyjskimi przeważały klęski; sukcesy były nieliczne (obrona Częstochowy, Tyńca, Lanckorony); talentem dowódczym wyróżnili się m.in. K. Pułaski, Sawa-Caliński. Mocarstwa sąsiednie wykorzystały konfederację barską, aby oskarżyć Polskę o anarchię i dokonać jej I rozbioru; konfederacja barska jako masowy ruch zaktywizowała szlachtę, rozbudziła patriotyzm, zaowocowała również bardzo obfitą okolicznościową poezją polityczną, liryką pieśniową (zwłaszcza religijno-patriotyczną). Literatura romantyczna stworzyła wyidealizowany obraz konfederacji barskiej; jej ocena do czasów obecnych wywołuje spory. Źródł0: https://encyklopedia.pwn.pl

Turniej Zielonych 2018

 

09-02-2018 Dziś odbyła się pierwsza edycja Turnieju Zielonych – mecz siatkówki i koszykówki Uczniów i Absolwentów. Turniej otworzył Dyrektor II Liceum Pan Marek Stępski. Widzowie na trybunach dopingowali wszystkich Sobieszczaków na parkiecie oraz podziwiali pokazy szkolnych cheerleaderek. Oba mecze zakończyły się wygraną Absolwentów. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia naszemu kontuzjowanemu zawodnikowi!

Zdj.: prof. Małgorzata Sobolewska.

Walentynkowy Dzień Czynienia Dobra w Sobieskim


07-02-2018 Dziś obchodziliśmy w szkole Walentynkowy Dzień Czynienia Dobra zorganizowany przez prof. Katarzynę Pysz, prof. Annę Srokę i prof. Agnieszkę Jochymek-Trela. Wszystkie datki pozyskane w tym dniu zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację Agatki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego prowadzili cieszącą się ogromnym zainteresowaniem loterią fantową. Grupa DSD 1D2 pod opieką prof. Ilony Zych-Chodak zaprosiła widzów na brawurowe przedstawienie w języku niemieckim „Królewna Śnieżka – Schneewittchen”. Również grupy języka angielskiego 1C4  i 2A8 (organizacja gry) pod opieką prof. Anny Wierzbickiej z ogromnym sercem zaangażowały się w akcję charytatywną. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli  udział w charytatywnych warsztatach tańca szkockiego i irlandzkiego. Kolejną atrakcją była licytacja przedmiotów ofiarowanych przez nauczycieli II LO, uczniów oraz ich rodziców, a także innych darczyńców. Finałem Walentynkowego Dnia Czynienia Dobra był Walentynkowy Koncert Charytatywny, w czasie którego można było usłyszeć artystów – uczniów II LO oraz ich przyjaciół – wykonujących m. in. swoje własne kompozycje i słynne utwory muzyki pop i nie tylko. Do zobaczenia i do usłyszenia za rok!
Zdj.: prof. Małgorzata Sobolewska.

Spotkanie z misjonarzem

W dniu 5 lutego br. gościliśmy jedynego polskiego misjonarza, który pracował w Panamie (miejscu gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży).

Mowa o Ojcu Józefie Gwoździu – ze zgromadzenia Księży Werbistów. Mieliśmy sposobność usłyszeć od niego historie o misjach w Ameryce Środkowej, o żywotności Kościoła Panamy i Nikaragui, o trudach życia tamtejszej ludności, zmaganiu się z biedą i korupcją. Doświadczyliśmy także, jak wiele dobrego może uczynić dwóch katolickich kapłanów – z Polski i Irlandii.  Usłyszeliśmy o ich misyjnych sukcesach, takich jak wybudowanie studni, szkoły, kościoła (w którym, co ciekawe, zaczęli spotykać się zwaśnieni ludzie) oraz o tym, jak tamtejsi chrześcijanie gromadzą się na modlitwie, pomagają sobie wzajemnie i żyją Ewangelią. Organizatorem tego inspirującego spotkania był O. Marcin Siemek O. Carm.

342. rocznica koronacji Jana III Sobieskiego na króla Polski

2 lutego 1676 koronowano w Krakowie na Wawelu króla Jana III Sobieskiego. Z tej to okazji, w piątek, z udziałem dyr. Marka Stępskiego, uczniów naszego Liceum, aktorów Teatru Starego (Rafał Jędrzejczyk wcielił się w rolę króla), przedstawicieli Bractwa Kurkowego, historycznych grup rekonstrukcyjnych, zainaugurowano rocznicowe obchody. Rozpoczęły się one pod tablicą pamiątkową ku czci króla Jana, umieszczonej na ścianie bazyliki Mariackiej. Pod nią odmówił modlitwę ks. prof. Jacek Urban – kanonik wewelski. Następnie drogą królewską orszak wraz królem Janem i jego żoną Marysieńką ul. Floriańską i Basztową przemieścił się do hotelu Europejskiego, gdzie w reprezentacyjnej sali odtworzono ceremoniał koronacji Sobieskiego na króla. Jak podkreślił przewodniczący komitetu obchodów, brat kurkowy Piotr Zapart, zwieńczeniem tegorocznych obchodów będzie odsłonięcie 12 września br. pomnika króla Jana dłuta prof. Czesława Dźwigaja na Kahlenbergu pod Wiedniem. Źródło: www.gazetakrakowska.pl

Zdjęcia: Andrzej Szablewski 1a oraz www.gazetakrakowska.pl

Sobieski w Słowackim. Klub Wyspiańskiego – przestrzeń do rozmowy.

2 lutego br. uczniowie klas I i II uczestniczyli w spektaklu „Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]” w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze im. J. Słowackiego.

Punktem wyjścia do opowieści teatralnej był spektakl „Z biegiem lat, z biegiem dni” z roku 1978, wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę i wystawiony na scenie Starego Teatru w Krakowie. Opowieść o dwóch rodach żyjących na przełomie XIX i XX wieku w szerokim młodopolskim kontekście z wieloma wątkami – roli sztuki, artysty, emancypacji połączona została z osobistą historią reżyserki – opowieścią o prababci – Pepi, a raczej jej nieobecności spowodowanej śmiercią w obozie zagłady.

Dyskusję młodzieży z aktorami, występującymi w spektaklu,  poprowadził prof. Piotr Augustyniak. Rozmowa stała się przestrzenią do wymiany spostrzeżeń o spektaklu oraz głębszych refleksji dotyczących przenikania się historii i teraźniejszości. Sprowokowała do odwagi w próbach formułowania opinii o dotyczących nas wszystkich kwestiach – zagładzie Żydów, emancypacji, multikulturowości, procesie wypierania i zapominania. Uświadomieniu, że przeszłość ciągle jest w nas. Po raz kolejny uczniowie mogli poczuć, jak ważne są kontakt z teatrem, doświadczanie sztuki teatralnej –  jak wiele niosą ze sobą emocji, jak poruszają, skłaniają do przemyśleń. Myślimy już o kolejnej wizycie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Organizacja:  prof. Anna Czepiec-Mączka

Zdjęcia: Aleksandra Piechota kl. 2j, Andrzej Szablewski kl. 1a

 

Klasa Id w RMF Classic

Uczennice i uczniowie kl. I d wzięli udział w audycji radiowej. W niedzielę 21 stycznia przed południem opowiadali w RMF Classic o swoich babciach i dziadkach.

Świąteczna Paczka od Sobieszczaka dla Sobieszczaka

Z radością informujemy, że również w tym roku udało się spełnić życzenia wszystkich uczniów, którzy zdobyli się na odwagę i podzielili swoimi marzeniami.

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Zgodnie z regulaminem akcji, nie udzielamy informacji o osobach obdarowanych.  Na prośbę Darczyńców również nie ujawniamy ich tożsamości.

 

IX Małopolski Konkurs Fotograficzny „Leśne inspiracje” rozstrzygnięty

Miło nam poinformować o wynikach Małopolskiego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie i Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Na tegoroczny konkurs, którego temat brzmiał Las, nadesłano prace z 13 nadleśnictw. Podczas II etapu konkursu wybrano 99 zdjęć, spośród których wyłoniono najciekawsze, o dużej wartości artystycznej i technicznej. Jak ocenili członkowie komisji w tym roku poziom prac był wysoki.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Julia Myszkowska kl. 1h za fotografię pt. Skóra, a miejsce II – Gabriela Ślusarek kl. 3f za pracę Leśne tajemnice. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka. Serdecznie gratulujemy!
Wręczenie nagród i pokonkursowa wystawa prac – 23 marca (piątek) godzina 11 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, ul. Rajska 1.

 

Krakowski Festiwal Piosenki Francuskiej z udziałem uczennic naszej szkoły


02-02-2018 Dziś w Domu Kultury im. Andrzeja Bursy odbyła się kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej. W wydarzeniu wzięło udział 38 uczestników, którzy musieli w tym roku zaprezentować utwór skomponowany w latach 2000- 2017 z tekstem napisanym w języku francuskim. Uczestnicy,
podzieleni na 3 kategorie wiekowe – od 6 do lat 10, od 11 do 14, oraz od 15 do 18, zaprezentowali się przed Jury, które oceniało muzykalność, poprawną wymowę francuskich zgłosek oraz osobowość sceniczną i oryginalność. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice: Adrianna Szarek, Kamila Kazior i Wiktoria Jurczyk.
Kamila i Wiktoria zakwalifikowały się do finału,który odbędzie się 16 marca 2018 r. w MDK im. Andrzeja Bursy. Życzymy sukcesu! Opiekun prof. Anna Mazan-Stachura.

Dzień Języka Francuskiego w II LO


01-02-2018 Dziś Sobieszczacy mieli możliwość obcowania z kulturą francuską podczas Dnia Języka Francuskiego. Uczniowie przenieśli się na chwilę do czasów Ludwika XIV
podczas prezentacji o Wersalu oraz do czasów Impresjonistów słuchając prezentacji o Prowansji. W tym dniu można było wiele dowiedzieć się o technologii i wynalazkach pochodzących z Francji, zarówno tych najnowszych, jak i starszych , awangardzie francuskiej i zwyczajach Francuzów. Jak co roku uczniowie II LO mogli spróbować specjalności kuchni francuskiej, sprawdzić swoją wiedzę w licznych quizach i pośpiewać
francuskie przeboje. Dużo emocji wzbudził w tym roku mini recital, w którym zaprezentowały swoje umiejętności wokalne Kamila Kazior, Adrianna Szarek i Magdalena Rodzeń. Nad całością wydarzenia czuwały prof. Anna Mazan-Stachura i prof. Dorota Loos.

luty 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 245
W tym tygodniu: 5862
W sumie: 5225698

bip