Szkolny Konkurs Geograficzny GEO-EKSPERT

Pytanie 4: Niektóre państwa na świecie posiadają określenia, które jednoznacznie kojarzą się z danym krajem. Na przykład Japonię zwykło nazywać się Krajem Kwitnącej Wiśni, a Sri Lankę – Łzą Indii. Czy znacie inne popularne określenia, których używa się mówiąc o danym państwie? Odpowiedzi przysyłajcie na sobieskigeoekspert@interia.pl w ciągu 24 godzin. Prawidłową odpowiedź na pytanie 3 przysłali: Ewa Bubula, Julia Sałaja, Tomasz Mucha, Agnieszka Welian, Agnieszka Lewińska, Anna Kwaśnicka, Andrzej Szablewski, Kacper Starzyk oraz Małgorzata Majewska.

Wyjazd do Szwajcarii jako stypendium Towarzystwa Szkół Twórczych

Uczniowie klasy 2a Eryk Faracik oraz Andrzej Radzik uczestniczyli w wyjeździe do Szwajcarii. Wyjazd był formą nagrody – stypendium od Towarzystwa Szkół Twórczych – stowarzyszenia łączącego 30 polskich szkół, wyróżniających się niekonwencjonalnym i indywidualnym podejściem do pracy z uczniem zdolnym. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili szwajcarskie miasta, a także Międzynarodowe Centrum Badawcze – CERN. Zapraszamy do obejrzenia materiału stworzonego podczas podróży.

Prezent od wszystkich maturzystów 2017 i ich rodziców

Dyrekcja Liceum serdecznie dziękuje ubiegłorocznemu Komitetowi Studniówkowemu, reprezentowanemu przez panie Janinę Pokrywę, Annę Lesiak, Adriannę Łatecką, Beatę Omilianowską i Małgorzatę Sosnowską za zakup rolet do pracowni komputerowej i sali 16 oraz nagłośnienia do szkolnej auli .

Szczególne podziękowania kierujemy do pani Małgorzaty Sosnowskiej, która koordynowała wszystkie działanie w tym obszarze.

III Małopolski Konkurs Wiedzy o Kulturze i Historii USA

Agnieszka Łyczak, Jakub Skupień, Wiktoria Kolaszyńska wykazali się wiedzą o amerykańskiej historii, kulturze, geografii i polityce, zdobywając w imponującym stylu I miejsce w Małopolsce już trzeci raz z rzędu.

Pytania, przygotowane przez redakcję „Zoom in on America”, oparte były na materiałach ukazujących się w tym elektronicznym miesięczniku, a uczniowie z 11 szkół ponadgimnazjalnych odpowiadali w formie ustnej i pisemnej na pytania przygotowane przez ekspertów z Konsulatu Generalnego w Krakowie. Gratulujemy!

Opieka: prof. Justyna Grzegorzyca

Świąteczna Paczka od Sobieszczaka dla Sobieszczaka

W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowana została w naszym Liceum inicjatywa Świątecznej Paczki od Sobieszczaka dla Sobieszczaka.
Dzięki pomocy Rodziców oraz Nauczycieli udało się spełnić marzenia kilku uczniów.W tym roku nasi uczniowie marzą o:

-„Eneida” Wergiliusz (przekład dostępny)
-„Metamorfozy” Owidiusz (przekład -A. Kamieńskiej w serii Biblioteka Narodowa)
-„Uczta” Platon ( przekład Witwickiego)
-„Człowiek Grecji” red. Jean-Pierre -Vernant, tłum. P. Bravo, Ł. Niesiołowski-Spano, Warszawa 2000
-„Człowiek Rzymu” red. A. Giardina, tłum. -P. Bravo, Warszawa 2000 albo wydania wcześniejsze
-Słownik języka niemieckiego: „Duden: Deutsches Universal Worterbuch A-Z”
-„Chemia. Repetytorium dla przyszłych maturzystów i studentów”, Krzysztof M. Pazdro, Anna Rola-Noworyta, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, 2014.
-powerbank

Wszystkie osoby, które chciałyby spełnić marzenia Sobieszczaków, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: dyrekcjasobieski@gmail.com

W imieniu uczniów, którzy zdobyli się na odwagę i podzielili swoimi marzeniami dziękujemy!

W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze

W ramach projektu „W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze”, który porusza tematykę sacrum oraz szeroko pojętą rolę sztuki religijnej w kulturze, klasa 1h wybrała się do jednego z oddziałów organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie”, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat prześladowania ludzi z powodów wyznania(z naciskiem na chrześcijaństwo) na świecie.

Jednym z celów projektu jest promocja wśród młodych ludzi działań i postaw otwartych na inne kultury i religie oraz budowanie szacunku do różnych wyznań i kultur. Właśnie tego doświadczyliśmy na spotkaniu z młodymi, pełnymi wiary i szacunku do każdego człowieka ludźmi.

W czasie spotkania mogliśmy poznać poruszające losy chrześcijan, współczesnych męczenników, którzy wiarę cenią ponad wszelkie inne wartości. Nie samymi rozmowami żyje człowiek. Po rozmowie zatem udaliśmy się do pomieszczenia obok, by obejrzeć zdjęcia i przedmioty z krajów bliskiego wschodu. Elementy sztuki sakralnej takie jak: krzyże, księgi liturgiczne, fragmenty figur zniszczone przez prześladowców. Widzieliśmy zdjęcia dzieci w obozach, zdjęcia punktów z żywnością – to przerażający obraz niszczenia sakralnych elementów sztuki chrześcijańskiej bliskiego Wschodu.

Byliśmy zgodni z tym, że dwie godziny minęły jak dziesięć minut, a dyskutować moglibyśmy zdecydowanie dłużej. Tak to już jest kiedy spotka się dobrych, ciekawych ludzi…

Opieka: prof. Grzegorz Bobek

Udział II LO w projekcie „Edukacja Oknem na Świat”


Globalizacja niesie ze sobą wiele wyzwań. Sobieszczacy również podzielają pogląd o współzależności świata i dlatego przystąpili do projektu 'The Bridge Foundation – Edukacja Oknem na Świat’. Promowanie solidarności globalnej oraz podnoszenie świadomości na temat współodpowiedzialności za losy świata jest teraz zadaniem sześciorga uczniów z klasy 1a. Opieka nad projektem ze strony szkoły prof. Katarzyna Pysz oraz prof. Eliza Wojtasik. Zdj.:fb/TheBridgeFoundation2015

Cykl spotkań organizowanych przez bibliotekę szkolną II LO. Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o …

7 grudnia b.r. na zaproszenie prof. Anny Czepiec-Mączki w ramach projektu prowadzonego przez bibliotekę szkolną Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o …, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole prawdziwego człowieka renesansu w dziedzinie literatury, który nie boi się tworzyć tekstów różniących się od siebie zarówno formą jak i tematyką. Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, recenzował książki w programie „Sztuka czytania”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem Znak oraz Tygodnikiem Powszechnym.

Z autorem rozmawialiśmy tylko 45 minut, ale te trzy kwadranse przyniosły wiele refleksji. Jedna z nich dotyczyła oszczędności słowa. Wojciech Bonowicz znany jest z krótkich, lakonicznych tekstów, część z nich mieliśmy okazję usłyszeć podczas spotkania. Oto jeden z nich:

„Medium”  Wiem co jest święte. Nie wiem co jest grane.

Poeta dał się poznać jako osoba otwarta i niezwykle sympatyczna. Zaproponował nam rozpoczynanie dnia od spotkania ze słowem – od przeczytania wiersza, myśli, cytatu, który zainspiruje nas do działania w ciągu dnia, skłoni do refleksji. W trakcie rozmowy podjęliśmy również temat pisania o religii i o ludziach związanych z wiarą (W. Bonowicz jest autorem biografii ks. Józefa Tischnera, rozmów z o. Leonem Knabitem). Wspólnie zauważyliśmy jak silnie może na nas oddziaływać drugi człowiek i jego pozytywne nastawienie do życia. Zaproszony gość podzielił się z nami również swoimi fascynacjami czytelniczymi. Na długiej liście znajdują się między innymi tacy autorzy jak.: John Maxwell Coetzee, Raymond Carver, Jiri Kolar, Stanisław Jerzy Lec Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Andrzej Bursa.

Spotkanie zaowocowało pomysłem warsztatów poświęconych tematyce szeroko pojętego dziennikarstwa. Bardzo dziękujemy Panu Wojciechowi Bonowiczowi za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoimi fascynacjami czytelniczymi oraz własną poezją.

Prowadzenie spotkania: Aleksandra Filipek, klasa 3j i Anna Kulma, klasa 2j
Zdjęcia: Aleksandra Hajdas, klasa 3j
Tekst: Anna Kulma, klasa 2j

Warsztaty w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przygotowujące do Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej

06.12.2017 r. i 14.12.2017 r. odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie warsztaty przygotowujące uczestniczki V edycji Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Zajęcia przeprowadziły dr Beata Janik i mgr Marzena Sula-Matuszkiewicz z PBW w Krakowie. Podczas warsztatów omówiono historię pisma, druku i bibliotek, funkcjonowanie bibliotek, książek i bibliotekarzy w literaturze pięknej i kulturze oraz zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej w kulturze cyfrowej. Uczennice miały okazję zapoznać się ze starodrukami znajdującymi się w zbiorach biblioteki. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka i prof. Elżbieta Kramarz.

Świąteczna atmosfera w pracowni języka niemieckiego

13-12-2017 Grupy dwugodzinne języka niemieckiego 121, 1n2, 1n6 oraz 1n7 pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej przygotowały na lekcji świąteczne kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Frohe Weihnachten!

Zajęcia laboratoryjne z chemii na Akademii Górniczo-Hutniczej

Już po raz trzeci odbyły się zajęcia z chemii w ramach współpracy naszego Liceum z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Zajęcia podzielone były na dwie części: przygotowujące, prowadzone przez prof. Wojciecha Biedermana oraz laboratoryjne, prowadzone przez pracownika WIMiC oraz prof. Agatę Patriak. Brało w nich udział 10 uczniów klas trzecich, którzy  realizowali program innowacji pedagogicznej przeprowadzając samodzielnie 10 doświadczeń z zakresu chemii fizycznej i analizy miareczkowej oraz pisząc sprawozdania z przeprowadzonych badań. A oto jak wyglądała ich praca w ciągu kolejnych 5 tygodni…

Świąteczna Paczka od Sobieszczaka dla Sobieszczaka

W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowana została w naszym Liceum inicjatywa Świątecznej Paczki od Sobieszczaka dla Sobieszczaka.
Dzięki pomocy Rodziców oraz Nauczycieli udało się spełnić marzenia kilku uczniów.
W tym roku kontynuujemy akcję.

Zgłoszenia do 13 grudnia br.
Dyrekcja gwarantuje całkowitą anonimowść wnioskodawcy.
Jeśli chcesz i możesz pomóc swoim kolegom, wkrótce poinformujemy Cię jak to zrobić.

Etap szkolny Olimpiady Przedsiębiorczości w NBP

Tegoroczny etap szkolny Olimpiady Przedsiębiorczości odbył się w Narodowym Banku Polskim. Do XIII edycji Olimpiady zgłosiło się ponad 13 tys. uczniów z 867 szkół, w tym 22 uczniów naszego Liceum. Szacunkowe progi punktowe poznamy jutro, ostateczne wyniki 15 stycznia.

Po napisaniu testu uczestnicy olimpiady obejrzeli widowisko „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Spektakl powstał z okazji wydania przez Narodowy Bank Polski serii monet poświęconych żołnierzom wyklętym. 

Więcej o Feliksie Selmanowiczu ps. „Zagończyk” tutaj.
Organizacja: dyr. Wioletta Nogaj

Zmiana organizacji ruchu na ulicach dojazdowych do ulicy Sobieskiego

Od niedzieli 10.12.2017 nastąpi na stałe zmiana organizacji ruchu na ulicy Siemiradzkiego. Odcinek od ulicy Łobzowskiej (od Szpitala) do ulicy Sobieskiego będzie jednokierunkowy z obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym od strony Komendy Miejskiej Policji (zdjęcia 1-2-3-4). Fragment ulicy Siemiradzkiego od Komendy Miejskiej Policji do ulicy Sobieskiego będzie jednokierunkowy (w kierunku szkoły, zdjęcie 5).

Lekcja muzealna i warsztaty w Muzeum Książąt Czartoryskich


W ostatnim czasie uczniowie z grup rozszerzenia i uzupełnienia z historii sztuki uczestniczyli pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek w warsztatach muzealnych w Muzeum Książąt Czartoryskich, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Młodzież aktywnie zwiedzała kolekcję najcenniejszych eksponatów oraz brała udział w lekcji muzealnej pt. „Sławne postacie historii Polski”. Zajęcia prowadzone są przez pracowników muzealnych w ramach akcji „Kultura dostępna”, będącej dla uczniów szkół krakowskich szansą bezpłatnego zwiedzania Muzeum Narodowego.

Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora XLI Liceum Ogólnokształcącego oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy I w Krakowie


08-12-2017 Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie szachistek II LO. Alicja Grochot kl. 2j oraz Justyna Filipek kl. 2f reprezentowały naszą szkołę w Turnieju Szachowym, którego organizatorem było XLI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, Rada Dzielnicy I Stare Miasto, Straż Miejska Miasta Krakowa i Małopolski Związek Szachowy. Nasze zawodniczki nie dały szans rywalom zajmując odpowiednio I oraz II miejsce w turnieju. Opieka: prof. Aleksander Władyka i prof. Weronika Olszewska – Łach. Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty architektoniczne „Architektura dla wszystkich”


08-12-2017 W piątek odbyła się II edycja wydarzenia artystyczno-edukacyjnego pt.”Architektura dla wszystkich”, organizowanego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przez Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W warsztatach i wykładach na temat architektury uczestniczyło około dwustu uczniów, w tym pięćdziesiąt z naszej szkoły. Grupy rozszerzeń i uzupełnień z historii sztuki oraz zainteresowani sztuką uczniowie z klas pierwszych 1a, 1b, 1d, 1e i 1h, pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek i prof. Moniki Madej przeżyli fascynującą przygodę z architekturą i projektowaniem. Zostali podzieleni na grupy, gdzie pod opieką wykładowców i studentów tworzyli konstrukcje przestrzenne i makiety osiedli mieszkaniowych. Ich prace ozdobiły hol uczelni.​

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

5 grudnia rozpoczęły się obchody 150-lecia urodzin Józefa Piłsudskiego. Młodzież krakowskich szkół złożyła kwiaty na sarkofagu Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Następnie ulicami Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, Retoryka przeszła pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. Pod pomnikiem delegacje młodzieży złożyły kwiaty, po czym została wygłoszona krótka prelekcja na temat osoby Marszałka. Wywiadu dla TVP Kraków udzielił prof. Marcin Spórna. Nasze Liceum reprezentowała klasa 1h.

Zdjęcia: http://www.dziennikpolski24.pl

Wczoraj odwiedził nas Św. Mikołaj

Święty Mikołaj jest zwykle zapracowany o tej porze roku. Ale znalazł odrobinę czasu i wręczył grzecznym uczniom prezenty!


Organizacja: Samorząd Uczniowski

grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 436
W tym tygodniu: 6053
W sumie: 5225889

bip