Dyplomacja europejska i światowa oraz teki Jana hr. Szembeka

7 listopada br. w Konsulacie Generalnym Republiki Węgierskiej w Krakowie odbyła się konferencja naukowa Dyplomacja europejska i światowa oraz teki Jana hr. Szembeka. Organizatorem tego wydarzenia był prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie pan Władysław Ryszard Szeląg, który jednocześnie obchodził jubileusz 25-lecia działalności na niwie Towarzystwa w Małopolsce.

W trakcie sesji przypomniana została w wielu aspektach sylwetka i działalność wybitnego absolwenta Liceum Sobieskiego (ówcześnie III Gimnazjum) hr. Jana Szembeka, wiceministra spraw zagranicznych okresu II RP, jednego z najbardziej zaufanych dyplomatów Józefa Piłsudskiego, którego linię w polityce zagranicznej we współpracy z ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem nieugięcie realizował.


Spotkanie zainaugurowała Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie dr Adrienne Körmendy, której niezmierna gościnność powoduje, że wszyscy czujemy się w tej placówce dyplomatycznej jak w drugim domu. Szczególnie serdecznie przywitana została przez nią delegacja II LO im. Sobieskiego, w skład której wchodzili: wicedyrektor Leszek Lupa, prof. Katarzyna Kamizela z klasą Ia oraz dr Tomasz Podgórski. Ponadto udział wzięli historycy akademiccy oraz przedstawiciele świata kultury i polityki. Młodzież naszej Szkoły z zainteresowaniem zapoznała się z mało znanymi jej do tej pory faktami historycznymi, dotyczącymi postaci hr. Jana Szembeka i celów polityki zagranicznej II RP.

Wygłoszone zostały następujące referaty:
– dr Jan Stanisław Ciechanowski (Uniwersytet Warszawski): Jan hrabia Szembek jako uchodźca wojenny w Portugalii (1940-1945)
– dr Dariusz Grzegorczyk (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Działania Jana hr. Szembeka na rzecz zbliżenia polsko-francuskiego w latach 30. ubiegłego wieku
– mgr Ewelina Dziewońska-Chudy (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Wiceminister Spraw Zagranicznych II RP Jan hr. Szembek-piłsudczyk i dyplomata
– mgr Jan Kaczmarczyk (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Przyjazne nastawienie Węgier do Polski w XIX i XX wieku
– mgr Iwona Latkowska (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Polsko-niemiecka dyplomacja wobec wydarzeń na Górnym Śląsku w pierwszej połowie lat 20. XX wieku
Wszystkie referaty cechowało dobre przygotowanie, zwięzłość i należyty poziom naukowy. W przerwach między nimi dwukrotnie wystąpił z recitalem fortepianowym świetny węgierski pianista młodej generacji (ur. 1993) Zsolt Medgyesi (Akademia Muzyczna im. Ferenca Liszta w Budapeszcie i Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu), który w porywający sposób wykonał wiązankę utworów, m.in. Liszta, co widownia nagrodziła gromkim aplauzem.
Tekst: dr Tomasz Podgórski

Przypominamy, że w dniu 26 października 2015 r. Prezydent RP Andrzej Duda oraz pani Elżbieta Łastowiecka z rodu Szembeków odsłonili w naszym Liceum tablicę Jana hr. Szembeka. Relacja z tego wydarzenia dostępna tutaj.

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 321
W tym tygodniu: 3729
W sumie: 5191785

bip