Jan Marcin Szancer Absolwentem listopada

Urodził się 12 listopada 1902 r. w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, nazywano go „królem ilustratorów” i „malarzem dziecięcych marzeń”. Zilustrował ponad 200 książek, w tym „Akademię Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy, który był jego przyjacielem oraz wieloletnim współpracownikiem. Szancer był niezwykle wszechstronnym człowiekiem – sam również pisał bajki dla dzieci, był wykładowcą na warszawskiej ASP, pracował jako kierownik artystyczny Państwowego Instytutu Wydawniczego oraz dyrektor artystyczny Telewizji Polskiej. Za swoja działalność artystyczną w 1952 r. otrzymał nagrodę państwową II stopnia i Złoty Krzyż Zasługi. Zmarł 21 marca 1973 r. w Warszawie. Więcej informacji tutaj

Hubert Kret z kl. 3g zwycięzcą w międzynarodowym konkursie literackim


O wierszu komisja napisała: „ Piękny, dojrzały,   mądry wiersz o przemijaniu ujęty w ciekawą, precyzyjnie skonstruowaną formę filmowej stop – klatki. Krótkie lapidarne, a jednocześnie głębokie obrazy w przejmujący sposób nakreślają psychologiczny portret starszej osoby u schyłku życia.  Autor z empatią i powagą oddaje złożoność ludzkiej egzystencji. Panie i panowie! Czapki z głowy! Wiersz podziwu godny!”
Więcej informacji tutaj.

Hubert jest już laureatem wielu konkursów literackich m. in. w Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości w Słupsku, Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Lublinie, Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Świat bez barier” w Wałbrzychu, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Bez tytułu” w Mikołowie,   Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O złote Pióro” Warszawa, Konkursie Poetyckim „Piórem po mapie wyobraźni” w Warszawie i wielu innych. Serdecznie gratulujemy!

Rozpoczął się egzamin języka niemieckiego DSD II

28-11-2017 Na całej półkuli północnej rozpoczął się dziś egzamin DSD II. W części pisemnej uczennice i uczniowie grup DSD 3D1 oraz 3D2 pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej i prof. Waldemara Grzebienia zmagali się z czytaniem ze zrozumieniem, rozumieniem ze słuchu oraz pisaniem eseju na podany temat.
Przed egzaminem DSD Dyrektor Leszek Lupa odwiedził zdających i życzył im sukcesu na egzaminie. Przed nami dwa dni egzaminów ustnych. Relacja z części ustnej tutaj

Wyniki rozgrywek w tenisie stołowym

W dniu 20 listopada br. drużyna dziewcząt w składzie: Julia Kostrzewa (klasa 3a), Aleksandra Paryła (klasa 1c) oraz Julia Sałaja (klasa 1a) wywalczyła II miejsce w Krakowie oraz awans do zawodów na stopniu wojewódzkim. Chłopcy w składzie: Leon Zieleniewski (klasa 1g), Szymon Pawełczyk (klasa 2c), Fabian Koziołek (klasa 2g) zajęli miejsce w przedziale 9-12. Gratulujemy! Opieka: prof. Lech Iwański.

Licealiada – srebrny medal w szachach drużynowych dla II LO


27-11-2017 Drużyna II LO w składzie:
Justyna Filipek kl. 2f
Alicja Grochot kl. 2j
Piotr Jaśkowiec kl. 3i
Radosław Peszkowski kl. 1a
reprezentowała szkołę i powiat krakowski na Wojewódzkich Drużynowych Zawodach Szachowych w Myślenicach zdobywając II miejsce. Opieka prof. Aleksander Władyka. Serdecznie gratulujemy!

Nowy Samorząd Uczniowski

Anna Kulma Prezydent Samorządu Uczniowskiego

Sekcja organizacyjna

Sekcja sportowa

Sekcja informacyjna

Sekcja artystyczna

Sekcja fotograficzna

oraz

Zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego

W dniu 15 listopada odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego. Nowym przewodniczącym SU została Anna Kulma z kl. 2j. Do momentu zaprzysiężenia obowiązki Prezydenta Liceum pełnił Jędrzej Kurek z kl. 3d. Dyrekcja Liceum serdecznie dziękuje Jędrzejowi oraz pozostałym osobom wchodzącym w skład Samorządu za działalność na rzecz Szkoły w roku 2017. Nowemu SU życzymy tylko sukcesów!


Debata wyborcza odbyła się w dniu 23 października br.

Remont pracowni komputerowej (dziękujemy Absolwentom z rocznika 1997)

Dobiegł końca kompleksowy remont pracowni komputerowej (pomieszczenia, wyposażenia i instalacji).

Jedną z inwestycji jest interaktywny telewizor sfinansowany w całości z funduszy Absolwentów z rocznika 1997 oraz darowizny 1% podatku na rzecz Szkoły.
Dziękujemy serdecznie za tę piękną inicjatywę!
Poniżej kilka słów od pana Andrzeja Zięby – koordynatora przedsięwzięcia i Absolwenta z rocznika 1997.

21 kwietnia 2017 świętując 20-lecie matury, jako Absolwenci naszego znakomitego Liceum z rocznika 1997 podjęliśmy się organizacji aukcji pamiątek z tego wydarzenia w postaci koszulek, plakatów i kubków.
Nasi licznie zgromadzeni absolwenci w liczbie 120 osób chętnie podjęli wyzwanie i w wyniku aukcji udało nam się zebrać kwotę 4700,00 pln, która od początku miała stanowić wsparcie dla szkoły i pozostawienie pamiątki tego wydarzenia, a jednocześnie stać się inspiracją dla innych, że można i warto!
Chcieliśmy pokazać następnym pokoleniom jak ważny był to dla nas okres, jak wiele wspólnych dróg pociągnęły te lata za sobą i jak dalej stanowimy zgraną grupę Sobieszczaków.
Bądźcie z siebie dumni, zaangażowani, zgrani i przyjacielscy dla Siebie, wspierajcie się w każdych sytuacjach i zawiązujcie przyjaźni jakie nam udało się zawiązać.

Absolwenci Rocznik 1997!


Tablo można obejrzeć w pracowni komputerowej.

Szkolny Konkurs Geograficzny GEO-EKSPERT Pytanie 3

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisuje się tylko te dzieła człowieka lub twory natury, które posiadają wartości niezwykłe, uznane za unikatowe dla całego świata. Ostatnio na tej prestiżowej liście znalazł się piętnasty polski obiekt – pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór. Konkursowe zdjęcie nie przedstawia wprawdzie żadnego z wszystkich obiektów, ale jest z nim związane poprzez położenie (i to bardzo bliskie!). Pytanie: jak nazywa się ten obiekt i w którym roku został wpisany na listę UNESCO? Odpowiedzi przysyłajcie na sobieskigeoekspert@interia.pl w ciągu 24 godzin (obowiązuje doba cywilna!). Zdj.:Eliza Wojtasik.

Prawidłową odpowiedź na pytanie 2 przysłali: Ewa Bubula, Julia Sałaja, Marta Piechówka, Anna Sierka, Tomasz Mucha, Aleksander Milc, Aleksandra Nalepa, Agnieszka Welian, Sara Piwowarczyk, Agnieszka Lewińska, Anna Kwaśnicka, Krzysztof Parocki, Kacper Starzyk oraz Paweł Pycia.

KSIĄŻKA INSPIRUJE … Sleeveface z książką – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Biblioteka szkolna II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie ogłasza wyniki szkolnego konkursu:
nagroda: MARTYNA STELMASZAK, klasa 1d
nagroda: MARIANNA KUC, klasa 2e
nagroda: KLAUDIA NIZIOŁEK, klasa 2e
wyróżnienie: WERONIKA JUSZCZAK, klasa 1d
wyróżnienie: TOMASZ MUCHA, klasa 1j
wyróżnienie: PATRYCJA SŁODOWSKA, klasa 1c
GRATULUJEMY!

Gala Dyktanda Niepodległościowego w NBP


V edycja Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, której organizatorami są Fundacja „Zawsze warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów, zakończyła się 17 listopada 2017 roku uroczystą Galą w gmachu Narodowego Banku Polskiego. Zostali na nią zaproszeni laureaci oraz wyróżnieni uczniowie wszystkich rodzajów szkół. Byli wśród nich również nasi uczniowie: Weronika Jankowska z kl. 2b – laureatka V miejsca (uczennica prof. Ewy Wach-Czubińskiej) i wyróżniona na etapie wojewódzkim Karolina Pachota z kl. 2f (uczennica prof. Katarzyny Kroczek).
W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie wszystkich typów szkół nie tylko z województwa małopolskiego, ale również z województw łódzkiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego. Po raz pierwszy dyktando pisali także uczniowie polskich szkół na Ukrainie oraz na Łotwie.
Dyplomy pamiątkowe, upominki od sponsorów, w tym również pamiątkowe monety wyemitowane przez NBP z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wręczała Małopolska Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak, która objęła honorowy patronat nad konkursem. Gratulujemy sukcesu i już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję dyktanda w przyszłym roku szkolnym!

Zdj.: Fundacja „Zawsze warto”.

Trójstronna wymiana – pobyt w Blois


W dniach 6-12 listopada br. pięć naszych uczennic pod opieką prof. Doroty Loos oraz prof. Agaty Reichert-Zaczek wzięło udział w kolejnej edycji wymiany trójstronnej (francusko – niemiecko – polskiej). Tym razem miejscem spotkania było Blois. W krainie zamków nad Loarą uczestnicy wymiany pracowali nad projektem dotyczącym wybranych postaci historycznych pochodzących z trzech krajów oraz związanych z zamkami Chambord i Montresor. Efektem wspólnego zwiedzania i warsztatów były dzienniki podróży – opracowane w języku francuskim przez międzynarodowe zespoły. Był to niezapomniany, pełen inspiracji tydzień. Do zobaczenia za rok w Krakowie!

Dyplomacja europejska i światowa oraz teki Jana hr. Szembeka

7 listopada br. w Konsulacie Generalnym Republiki Węgierskiej w Krakowie odbyła się konferencja naukowa Dyplomacja europejska i światowa oraz teki Jana hr. Szembeka. Organizatorem tego wydarzenia był prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie pan Władysław Ryszard Szeląg, który jednocześnie obchodził jubileusz 25-lecia działalności na niwie Towarzystwa w Małopolsce.

W trakcie sesji przypomniana została w wielu aspektach sylwetka i działalność wybitnego absolwenta Liceum Sobieskiego (ówcześnie III Gimnazjum) hr. Jana Szembeka, wiceministra spraw zagranicznych okresu II RP, jednego z najbardziej zaufanych dyplomatów Józefa Piłsudskiego, którego linię w polityce zagranicznej we współpracy z ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem nieugięcie realizował.


Spotkanie zainaugurowała Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie dr Adrienne Körmendy, której niezmierna gościnność powoduje, że wszyscy czujemy się w tej placówce dyplomatycznej jak w drugim domu. Szczególnie serdecznie przywitana została przez nią delegacja II LO im. Sobieskiego, w skład której wchodzili: wicedyrektor Leszek Lupa, prof. Katarzyna Kamizela z klasą Ia oraz dr Tomasz Podgórski. Ponadto udział wzięli historycy akademiccy oraz przedstawiciele świata kultury i polityki. Młodzież naszej Szkoły z zainteresowaniem zapoznała się z mało znanymi jej do tej pory faktami historycznymi, dotyczącymi postaci hr. Jana Szembeka i celów polityki zagranicznej II RP.

Wygłoszone zostały następujące referaty:
– dr Jan Stanisław Ciechanowski (Uniwersytet Warszawski): Jan hrabia Szembek jako uchodźca wojenny w Portugalii (1940-1945)
– dr Dariusz Grzegorczyk (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Działania Jana hr. Szembeka na rzecz zbliżenia polsko-francuskiego w latach 30. ubiegłego wieku
– mgr Ewelina Dziewońska-Chudy (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Wiceminister Spraw Zagranicznych II RP Jan hr. Szembek-piłsudczyk i dyplomata
– mgr Jan Kaczmarczyk (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Przyjazne nastawienie Węgier do Polski w XIX i XX wieku
– mgr Iwona Latkowska (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie): Polsko-niemiecka dyplomacja wobec wydarzeń na Górnym Śląsku w pierwszej połowie lat 20. XX wieku
Wszystkie referaty cechowało dobre przygotowanie, zwięzłość i należyty poziom naukowy. W przerwach między nimi dwukrotnie wystąpił z recitalem fortepianowym świetny węgierski pianista młodej generacji (ur. 1993) Zsolt Medgyesi (Akademia Muzyczna im. Ferenca Liszta w Budapeszcie i Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu), który w porywający sposób wykonał wiązankę utworów, m.in. Liszta, co widownia nagrodziła gromkim aplauzem.
Tekst: dr Tomasz Podgórski

Przypominamy, że w dniu 26 października 2015 r. Prezydent RP Andrzej Duda oraz pani Elżbieta Łastowiecka z rodu Szembeków odsłonili w naszym Liceum tablicę Jana hr. Szembeka. Relacja z tego wydarzenia dostępna tutaj.

Nagrody dla nauczycieli

Z dumą informujemy, że w dniu 15 listopada br.  odznaczono troje nauczycieli naszego Liceum. W imieniu  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Wicewojewoda Małopolski pan Józef Gawron w asyście małopolskiego Wicekuratora Oświaty pani Haliny Cimer.
Za długoletnią służbę odznaczenia otrzymały prof. Elżbieta Kaszyńska (Złoty Medal za długoletnią służbę) oraz prof. Iwona Dolnicka (Srebrny Medal za długoletnią służbę). Za szczególne zasługi na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został prof. Grzegorz Bobek.
To ogromne wyróżnienie nie tylko dla odznaczonych pedagogów, ale również dla naszego Liceum. Serdecznie gratulujemy!

Spotkanie z aktorką – panią Małgorzatą Hajewską-Krzysztofik

9 listopada br. podczas spotkania zorganizowanego przez prof. Pawła Szuleckiego mieliśmy zaszczyt poznać wybitną aktorkę – Panią Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik.


Okazała się ona niesamowicie ciepłą osobą z fantastycznym poczuciem humoru oraz sporym dystansem do siebie. Rozmawialiśmy o karierze teatralnej i filmowej,   o współpracy z dwoma reżyserami – Krystianem Lupą i Krzysztofem Warlikowskim. Aktorka interesująco ukazała  aspekt odgrywania tej samej roli w przedstawieniu Rodzeństwo będącym od 20 lat w repertuarze Starego Teatru.  Spotkanie było okazją do   ukazania  wpływu książki na życie aktorki, która zgodziła się odczytać fragmenty swoich fascynacji czytelniczych – „Brzydkiego kaczątka” J. CH. Andersena oraz „Zbyt głośnej samotności” Buhumiła Hrabala.

Wspomniała również o  rolach, które mogły wzbudzać kontrowersje – o przygotowaniach do ich odegrania i trudnościach z odbiorem przez publiczność.  Powiedziała nam, że aktorstwo nie było jej marzeniem, ale pojawiło się „z przypadku”.  Jednak to, co ujęło nas w aktorce to jej bezpośredniość i otwartość, a także łatwość w nawiązywaniu dialogu z publicznością, czego doświadczyliśmy przy okazji odegrania scenki rozmowy telefonicznej lub w trakcie krótkiej inscenizacji jak wygląda zachowanie fotografów na czerwonym dywanie. Spotkanie pokazało, jak skromną osobą można być w życiu prywatnym, równocześnie wykonując zawód skupiający się na zyskaniu przychylności publiczności. Bardzo dziękujemy aktorce za poświęcony czas i mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mieli okazję do zobaczenia jej na scenie teatralnej i na ekranie.

Spotkanie prowadzili: Aleksandra Filipek klasa 3j, Anna Kulma klasa 2j, Damian Kaniewski 2i.
Zdjęcia: Aleksandra Hajdas 3j
Tekst: Anna Kulma klasa 2j
Przygotowanie części dotyczącej czytelnictwa: prof. Anna Czepiec-Mączka

11 listopada obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada, na pamiątkę odrodzenia się Polski w 1918 r. po 123 latach niewoli, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono formalnie ustanowione w ostatnich latach II RP na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. jako Święto Niepodległości, zniesione 22 lipca 1945 r. przez władze komunistyczne, a następnie przywrócone w okresie transformacji ustrojowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą funkcjonującą obecnie.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było wynikiem splotu różnych działań – procesu, który rozpoczął się wcześniej. Niepodległość Polski ogłosiła już 7 października 1918 r. Rada Regencyjna. 11 listopada po kapitulacji Niemiec zakończyła się I wojna światowa. Wojska niemieckie rozbrojono i usunięto z Warszawy. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu – został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 14 listopada Rada powierzyła mu także władzę cywilną. 16 listopada Józef Piłsudski w nocie telegraficznej zawiadomił państwa zachodnie o powstaniu niepodległej Polski, a 18 listopada powołał pierwszy rząd z premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele. Źródło: www.sejm.gov.pl

Krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 8.00 na pl. Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 10.30 nastąpi złożenie kwiatów na bulwarze Czerwieńskim pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej.

Na godz. 11.00 w katedrze wawelskiej zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po mszy (ok. godz. 12.15) na Wawelu zostanie rozdanych około tysiąc flag państwowych z drzewcami. Później pochód patriotyczny przejdzie z Wawelu na Rynek Główny. Jego uczestnicy zatrzymają się na placu o. A. Studzińskiego, gdzie złożą kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.

Na Rynku Głównym o godz. 13.00 zaplanowano występ orkiestry wojskowej. Później zespół tańca Cracovia Danza wykona poloneza, którego będą mogli także zatańczyć świętujący krakowianie i turyści. Do rozdania przygotowanych będzie 800 porcji wojskowej grochówki.

Od godz. 14.30 miasto Kraków i radio RMF FM zapraszają na II Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów. Na Rynku Głównym odbędzie się największe karaoke w Polsce. Z kolei o godz. 17.00 rozpocznie się 66. Lekcja Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”.

 

Światowy tydzień przedsiębiorczości na UEK

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie organizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przez Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Innowacji już od 3 lat. W tym roku jego zakres jest wyjątkowo obszerny, a to dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który podjął się koordynacji przedsięwzięcia na terenie Małopolski. Inauguracja wydarzenia 15 listopada o godzinie 9:30 w Nowej Auli. Wstęp bezpłatny. Szczegóły tutaj

 

Sobieski czyta przedszkolakom

08-11-2017 Uczennice klasy 2j Natalia Czachor i Alicja Grochot w ramach akcji SOBIESKI CZYTA – CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM odczytały sześciolatkom z Przedszkola nr 55 w Krakowie rozdział 'Najszczęśliwszy dzień’ z książki Agnieszki Gadzińskiej Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty. Spotkanie z przedszkolakami było okazją do porozmawiania z dziećmi o tym, czym jest dla nich szczęście. Maluchy opowiadały o swoim najszczęśliwszym dniu oraz z kim i z czym kojarzą szczęście. Były to niezwykłe refleksje… Pomysłodawczynią akcji była po raz kolejny prof. Anna Czepiec-Mączka.

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 249
W tym tygodniu: 2575
W sumie: 5260366

bip