Karol Homolacs absolwentem stycznia

Prezentujemy sylwetkę kolejnego sławnego absolwenta naszego Liceum – Karola Homolacsa (1874-1962). Artysta, malarz, teoretyk sztuki, należał do Towarzystwa Polskiej Sztuki Stosowanej, Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), współzałożyciel Warsztatów Krakowskich. Prace Karola Homolacsa można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum w Sieradzu, Muzeum Tatrzańskim, Lwowskiej Galerii Obrazów. Liczne z jego dzieł są w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów.

karol-homolacs

Biogram przygotowała klasa 1c pod opieką prof. Marii Szafraniec. Więcej informacji tutaj

Pierwsza pomoc w II LO

W dniu 26 stycznia klasy 1b, 1e, 1f, 1h oraz 1i uczestniczyły w szkoleniu na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dziękujemy serdecznie Centrum Medycznemu Medicover za możliwość udziału w warsztatach.
Grono Pedagogiczne uczestniczyło w szkoleniu w grudniu 2016.
Pamiętajmy: u osoby, która nie oddycha, a jej krążenie jest niewydolne, mamy tylko 4 minuty na uratowanie jej mózgu przed nieodwracalnymi zmianami. Bierne czekanie nie daje żadnych szans!


Zdjęcia: Jan Potoczek, klasa 1f

IV Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne on-line dla młodzieży

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnych interdyscyplinarnych warsztatach online „Filozofia w praktyce”.

Zapisy do 14 lutego 2017 na adres e-mail: warsztaty.filozofia@upjp2.edu.pl Zgłoszenie powinno obejmować: imię i nazwisko ucznia; e-mail ucznia; nazwę szkoły; klasę; tytuł, imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna.

Do 20 lutego 2017 Uczestnicy warsztatów otrzymują drogą e-mailową login i hasło do swojego indywidualnego konta na platformie edukacyjnej wraz z instrukcją korzystania z niej.

Uczestnicy warsztatów mogą wziąć udział w konkursie z cennymi nagrodami: indeks, nagrody rzeczowe oraz stypendium na pierwszym roku filozofii dla 3 zwycięzców konkursu.

Wykaz zagadnień – załącznik

Komunikat: zbiórka dla bezdomnych

W szkolnej portierni można składać odzież używaną oraz przedmioty, które zostaną przekazane osobom bezdomnym w Krakowie. Potrzebne są zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet:
– odzież – wszystkie rozmiary,
– obuwie,
– bielizna,
– ciepłe kurtki,
– śpiwory, karimaty, kołdry,
– termosy,
– koce termiczne,
– mydelniczki i mydło,
– szczoteczki do zębów i pasta do zębów.
Zbiórka trwa do końca lutego 2017 roku. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!!

Komunikat: kursy dla gimnazjalisty

Planowany termin rozpoczęcia trzeciej i ostatniej tury kursów: 18.02.2017 r.

Szczegółowe informacje dotyczące formy i kosztów zajęć można uzyskać w sekretariacie II Liceum – tel. 12 633-73-92.
Terminy zajęć:
piątki (2 spotkania) oraz soboty (8 spotkań)
9.00 – 11.15 blok humanistyczny
11.30 – 13.45 blok matematyczno-przyrodniczy

Zapisy (telefoniczne) do 17 lutego w sekretariacie Liceum w godzinach pracy, a w okresie ferii zimowych w godz. 9.00 – 13.00.

Spotkanie z Prodziekanem Wydziału Chemii UJ

23 stycznia br. w naszym Liceum gościł Prodziekan Wydziału Chemii UJ ds. dydaktycznych dr hab. Andrzej Eilmes. W spotkaniu udział wzięło prawie stu uczniów klas II i III realizujących chemię w zakresie rozszerzonym.


Pan Dziekan przedstawił ofertę dydaktyczną przygotowaną przez Wydział Chemii UJ dla tegorocznych maturzystów. Na Wydziale Chemii UJ – oprócz Chemii – studiować można także Chemię medyczną oraz Ochronę środowiska. Dodatkowo, przy współudziale Wydziału Chemii, na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzone są kierunki: Biochemia i Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia oraz Studia Matematyczno-Przyrodnicze. Spotkanie zorganizowały prof. Barbara Pac i prof. Agata Zegar.

Sprawozdanie z obrad Sobieskiego Parlamentu

21

W dniu 12 stycznia br. w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa odbyły się obrady II Sobieskiego Parlamentu. W tym roku udało nam się uzyskać patronaty Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidra, JM Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr. hab. Kazimierza Karolczaka, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. dr. hab. Jerzego Pisulińskiego, Fundacji prof. Kazimierza Bartla oraz Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców (KSM). Główną nagrodą dla najlepszego posła był indeks na wybrany kierunek UP. Pozostałe nagrody zostały ufundowane przez UP, UJ, Fundację prof. Kazimierza Bartla, KSM, Max Elektro, Men`s Accessories, Rascal, Piekarnię Łysa Góra oraz Arsenał – antyki i militaria. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Radio Kraków oraz Dziennik Polski.

W obecnej edycji Sobieskiego Parlamentu debatowano m. in. nad projektami ustaw dotyczącymi obniżenia wieku uprawniającego do głosowania w wyborach samorządowych,  zmianą prawa adopcyjnego oraz nad projektem dotyczącym mediów w Polsce. W obradach wzięło udział 95 Parlamentarzystów – uczniów naszego Liceum. Autorem wszystkich zdjęć jest Kajetan Kruczek z kl. 2h.  Więcej szczegółów tutaj. Organizatorom dr Oldze Błyskal oraz Wojciechowi Firkowi z kl. 3j serdecznie gratulujemy tej wspaniałej inicjatywy!
 

Kwalifikacja do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości

Do etapu okręgowego zakwalifikowali się:
Hubert Kubik kl. 2e
Łukasz Pluszyński kl. 2e
Krzysztof Orzechowski kl. 2h
Anna Kulma kl. 1j
Opieka: dyr. Wioletta Nogaj
Serdecznie gratulujemy! Kolejny etap już 2 marca. Zadania z etapu szkolnego dostępne tutaj. Osoby chętne do udziału w OP w kolejnych edycjach zachęcamy do nauki już teraz!

Zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego

dsc_0424W dniu 17 listopada odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskigo. Stanowisko Prezydenta Liceum objął Jędrzej Kurek z kl. 2d. Ustępującemu Samorządowi serdecznie dziękujemy za trud i wysiłek włożony w organizację wszystkich przedsięwzięć szkolnych.
Nowemu Samorządowi życzymy powodzenia!
Skład nowego Samorządu dostępny tutaj

Studniówka 2017

Zgodnie z wieloletnią tradycją, styczeń dla uczniów klas maturalnych to czas, który już zawsze kojarzył się będzie z pierwszym oficjalnym balem w życiu. Tegoroczny bal studniówkowy, bo o nim oczywiście mowa, odbył się w hali Tauron Arena w Krakowie, a jego aranżacja i tło nawiązywało do słynnej gali oscarowej rodem z amerykańskiego Hollywood. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zorganizowali ten piękny bal.

Pierwszy olimpijczyk centralny w roku szkolnym 2016/2017

Z radością informujemy, że pierwszym olimpijczykiem centralnym w roku szkolnym 2016/2017 został Adrian Zagórski kl. 2c uzyskując kwalifikację do finału XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Olimpiada daje szerokie uprawnienia laureatom i finalistom podczas rekrutacji na kierunki medyczne. Finał odbędzie się 23-25 marca 2017 r. Opieka prof. Edyta Heiza. Serdecznie gratulujemy!

Srebrny Krzyż Zasługi dla mgr. Marka Ciepały

odznaczeniaDyrekcja Liceum Sobieskiego z radością informuje, że Przewodniczący NSZZ „Solidarność” naszej placówki pan mgr Marek Ciepała, został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie to przyznaje JE Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to wyraz uznania za wkład pracy na niwie zawodowej, działalności związkowej, jak i szerokiej działalności pozaszkolnej. Pan Marek Ciepała jest znany z bezinteresowności i oddania naszej szkole. W 2006 r. wraz z dr. Tomaszem Podgórskim reaktywował związek zawodowy „Solidarność”, którego po dziś dzień jest przewodniczącym. Był współorganizatorem najważniejszych imprez, takich jak wizyty JE Prezydenta Polski dr. Andrzeja Dudy, JE Prezydenta Polski na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i innych, których waga znacznie wykracza poza ramy lokalne. Jest zaangażowany całkowicie społecznie w pracochłonny proces przygotowywania od strony techniczno-graficznej szeregu wydawnictw książkowych dotyczących historii naszej szkoły, jak i projektów tablic kommemoratywnych najznakomitszych absolwentów II LO (dawnego III Gimnazjum im. Sobieskiego): Rogera i Edwarda Raczyńskich, VIRTUTE ET ARMIS Generałów Polski Niepodległej, Aleksandra hr. Skrzyńskiego oraz Jana hr. Szembeka. W jego dorobku techniczno-graficznym są także pozycje takie jak szeroka monografia historyczna o życiu gen. Józefa Gizy  – „Generał Józef Giza 1887 – 1965. Virtute et armis”, „Listy z kraju Kemet. Diariusz egipski” dokumentująca prace naukowe archeologa  dr. Tomasza Podgórskiego z szeregiem unikatowych zdjęć. Ponadto mgr Ciepała  współpracuje z autorami  publikującymi w periodykach ogólnodostępnych (m. in. miesięczniku „Sądeczanin”, kwartalniku  „Almanach Sądecki”) jak i naukowych, w tym angielsko- i niemieckojęzycznych, takich jak: „Studies in ancient Art and Civilization” czy „Mitteilungen des Deutschen Archaeologischen Instituts”. Aktualnie pracuje m.in. nad obszernym dziełem dokumentującym polski czyn zbrojny w II wojnie światowej „Pamiętnik wojenny gen. Józefa Gizy”. Jego opracowania graficzne znajdują się także w wydawnictwach  Zespołu Szkół Społecznych nr 1 (SP im. Józefa Piłsudskiego i Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta) w Krakowie. Jest stałym współpracownikiem wybitnego historyka dr. Marcina Spórny, od lat współpracującego  na polu edukacyjno-muzealnym, m.in. z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie  i Muzeum WP w Warszawie. Regularnie bierze też udział w imprezach kulturalnych i historycznych organizowanych przez Konsulat Generalny Republiki Węgier w Krakowie. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

 

 

 

W II LO odbył się etap rejonowy IV OBiI

etap rejonowy IV OBiI
13-01-2017 W Auli naszej szkoły odbył się etap rejonowy IV Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej, której patronuje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościliśmy 50 uczniów i ich opiekunów z Polski południowej. Nad przebiegiem zmagań czuwał p. dr Zbigniew Gruszka z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest organizatorem olimpiady. Z naszej szkoły test pisało 14 uczniów, których przygotowywały: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Elżbieta Kramarz, prof. Katarzyna Kamizela, prof. Katarzyna Prałat i prof. Ewa Wach-Czubińska. Teraz pozostaje nam tylko niecierpliwie czekać na wyniki, ale mamy nadzieję, że wśród uczestników etapu centralnego będą przedstawiciele II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Zdjęcia prof. Marta Kobylińska-Kędzior.

Zadania laboratoryjne z chemii

Zadania laboratoryjne z chemii 2016/2017
Jednym z elementów współpracy naszego Liceum z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego są zajęcia odbywające się w sali laboratoryjnej UJ. Są one prowadzone w dwóch częściach – jako ćwiczenia laboratoryjne (II okres) i zadania laboratoryjne (I okres).
Tegoroczna odsłona Zadań laboratoryjnych z chemii właśnie się zakończyła. Nazwa tych zajęć nie wzięła się znikąd – ich uczestnicy stawiają czoła zadaniom laboratoryjnym z wcześniejszych edycji olimpiad i konkursów chemicznych. W tym roku w zajęciach brało udział 16 uczniów z klas II i III.
Zadania i ćwiczenia laboratoryjne prowadzą pracownicy Wydziału Chemii UJ oraz prof. Barbara Pac i prof. Agata Zegar.

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego


Z radością informujemy o świetnych wynikach naszych uczennic i uczniów uzyskanych w XV Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego ‘Deutschfreund 2016/2017′ pod patronatem Politechniki Wrocławskiej.
Kornelia Krawczyk kl. 3h (opieka prof. Ilona Zych-Chodak) oraz Aleksandra Grab kl. 3c (opieka prof. Małgorzata Sobolewska) zostały Laureatami konkursu i otrzymały nagrody rzeczowe – bony podarunkowe. Uczennice zajęły w kategorii klasy II-III: Kornelia 8 miejsce w Polsce, a Ola 10 miejsce w Polsce.
Dyplom uznania otrzymują również: za bardzo dobry wynik Robert Karpiński kl. 2e, za dobry wynik Magdalena Pasternak kl. 3e (opieka prof. Małgorzata Sobolewska) oraz Julia Łukasik kl. 1g za najlepszy wynik w szkole wśród uczniów klas I (opieka prof. Ilona Zych-Chodak). Pozostałych ośmioro uczestników otrzymuje Dyplom Uczestnika. Serdecznie gratulujemy!

Podwójna Laureatka Turnieju Recytatorskiego im. Andrzeja Bursy


Turniej recytatorski im. Andrzeja Bursy organizowany od 1991 roku jest imprezą w hołdzie pamięci patrona MDK i adresowany jest do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Tradycją jest, że na Finał Turnieju zapraszani są przyjaciele i rodzina Andrzeja Bursy. Oni też, spośród wszystkich nagrodzonych, wybierają najlepiej interpretującego poezję Andrzeja Bursy (niezależnie od werdyktu oficjalnego jury), któremu przyznają nagrodę w postaci rzeźby Ludwiki Szemioth – Bursowej, żony poety, byłej wykładowczyni Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Katarzyna Ratasiewicz z kl. III k otrzymała I nagrodę oraz została Laureatem Laureatów, czyli Najlepszym Interpretatorem Poezji Andrzeja Bursy. Opieka prof. Katarzyna Kamizela. Serdecznie gratulujemy! Zdjęcia www.mdk.krakow.pl

Praca w prawdziwym labolatorium chemicznym…

W grudniu zakończyły się zajęcia labolatoryjne z chemii w ramach współpracy naszego Liceum z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Zajęcia prowadzone były przez pracownika WIMiC oraz prof. Agatę Patriak. Brało w nich udział 10 uczniów klas trzecich, którzy w ciągu 20 godzin pracowali w nowoczesnym laboratorium, przeprowadzali doświadczenia z zakresu chemii fizycznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i wreszcie nabyli umiejętności pisania sprawozdań. A tak wyglądała ich praca:

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 270
W tym tygodniu: 2596
W sumie: 5260387

bip