Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

Na okoliczność 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasy 2d oraz 1i przygotowały uroczystość szkolną w przeddzień tego święta. Uczniowie wysłuchali wykładu dr. Marcina Gadochy z Uniwersytetu Pedagogicznego, poświęconego temu wydarzeniu, a następnie wzięli udział w dyskusji. Wcześniej odbył się quiz historyczny z nagrodami. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją prof. Agnieszki Jochymek-Treli.

Uroczystość odsłonięcia napisu na pomniku gen. broni Władysława Andersa z udziałem II LO

W wigilię Święta Niepodległości 10 XI 2016 r. w Centrum Operacji Lądowych-Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie odbyła się piękna uroczystość odsłonięcia napisu na pomniku gen. broni Władysława Andersa, patrona tej ważnej struktury wojskowej. Na zaproszenie d-cy Centrum gen. dyw. dr. Cezarego Podlasińskiego uczestniczyli w nim ze strony Liceum Sobieskiego dyr. Marek Stępski i dr Tomasz Podgórski wraz z pocztem sztandarowym.


Honory gospodarza pod nieobecność niedysponowanego gen. Podlasińskiego pełnił jego z-ca gen. bryg. Sławomir Kowalski, który niezwykle serdecznie powitał delegację naszej Szkoły, określając foro publico dyr. Stępskiego mianem „najwybitniejszego pedagoga wszechczasów”. Ze strony generalicji brali udział jeszcze m.in. inni przyjaciele Szkoły, gen. broni Edward Gruszka oraz gen. bryg. w stanie spoczynku Bogdan Tworkowski, niegdyś uczestniczący w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej braci Edwarda i Rogera Raczyńskich przez JE prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Liceum Sobieskiego. Udział wzięli też przedstawiciele Bractwa Kurkowego i harcerze, a na szczególną uwagę zasługuje obecność jednego z ostatnich żyjących w Krakowie weteranów spod Monte Cassino, prof. Wojciecha Narębskiego (rocznik 1925), znakomitego geofizyka, petrologa i geochemika, który we wspaniałej polszczyźnie przypomniał krótko swój niezwykły życiorys od momentu aresztowania przez sowiecki NKWD poprzez ewakuacje z „nieludzkiej ziemi” w 1942 r. (ważył wtedy 42 kg) aż po kampanię włoską, gdzie służył w zaopatrzeniu artylerii. Prof. Narębski podkreślił ogromne zainteresowanie gen. Andersa sprawami kształcenia żołnierzy oraz edukacji i kultury w II Korpusie Polskim i jego najżyczliwszy, ojcowski stosunek do nich, niezależnie od stopnia.


W trakcie uroczystości odznaczeniami MON udekorowano zasłużonych żołnierzy krakowskiej jednostki i odczytano akty awansowe. Uroczystość zakończyła efektowna defilada kompanii reprezentacyjnej w strojach podhalańskich, po czym w sali konferencyjnej Centrum Operacji Lądowych orkiestra Czerwonych Beretów dała wspaniały koncert melodii wojskowych. Całość była znakomitym preludium do obchodów Święta Niepodległości 11 XI.

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 16
Dzisiaj: 832
W tym tygodniu: 832
W sumie: 5239995

bip