X edycja Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

Od października rozpoczyna się internetowa rejestracja do tegorocznej edycji Olimpiady. Każdy nauczyciel może zgłosić maksymalnie 3 uczniów. Jeśli będzie więcej chętnych, przeprowadzony zostanie etap szkolny.  Szczegóły tutaj. Przypominamy, że w IX edycji Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 – „Od Obertyna do Wiednia” Krzysztof Chrzanowski z kl. 3j pod opieką prof. Marcina Spórny zajął 1 miejsce w Polsce.

Stypendia Klubu Krakowskiego

Stowarzyszenie Klub Krakowski przyznaje stypendia wybijającym sie uczniom krakowskich szkół średnich
Szczegóły tutaj
Podania należy złożyć do 20 października 2016 roku (termin został wydłużony przez organizatorów).

Relacja z Łotwy – Międzynarodowy finał „Young People in European Forests” 2016

26/28-09-2016 W Tervete na Łotwie miał miejsce europejski finał konkursu „Młodzież w lasach Europy”. W wydarzeniu tym uczestniczyli zwycięzcy finału krajowego Mariola Klaś, Katarzyna Leszczyńska oraz Kamil Sado z kl. 3a pod opieką prof. Elizy Wojtasik. Zawodnicy z dwunastu państw Europy, którzy startowali w konkursie, zostali podzieleni na drużyny międzynarodowe. Pierwszym zadaniem było wykonanie i przedstawienie prezentacji na zadany temat. Drugie działanie – w terenie – polegało na odnalezieniu punktów orientacyjnych, w których należało wykonać zadania.
Miejsce na podium zajęła Kasia, która współpracowała w zespole austriacko-greckim. Trzecie miejsce zapewniła im m.in. niezwykła prezentacja na motywie bajki o Czerwonym Kapturku. Zwycięstwo przypadło w udziale drużynie łotewsko-niemiecko-węgierskiej.
Konkurs stanowił okazję nie tylko do doskonalenia umiejętności językowych, ale również zawarcia międzynarodowych przyjaźni. Niezapomniane chwile miały miejsce podczas zakończenia zawodów, gdy poszczególne narodowe drużyny opowiadały o swoich krajach – były tańce oraz wspólne śpiewy. Okazało się, że to co nas łączy, jest znacznie silniejsze od tego, co nas dzieli. Montaż filmu prof. Eliza Wojtasik.

Konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych Know America 2017 – zaproszenie

Fundacja Wspomagania Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Amerykańską w Polsce zapraszają młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie „Know America 2017”
W pierwszym etapie uczniowie, po zarejestrowaniu się na stronie konkursu, internetowo odpowiadają na 40 pytań w języku polskim i 40 pytań po angielsku.
60 uczestników pierwszego etapu, którzy uzyskają najwięcej punktów, zakwalifikuje się do drugiego etapu, który będzie polegał na napisaniu eseju (po polsku), na jeden z 15 tematów.
15 autorów najlepszych esejów przejdzie do finału. Odbędzie się on w Warszawie. Jednym z jego elementów będzie rozmowa z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli organizatorów. 30 autorów najlepiej ocenionych esejów zostanie zaproszonych na koszt Fundacji do Warszawy na trzydniowe spotkanie laureatów.
W programie między innymi: spotkanie z dyplomatami amerykańskimi pracującymi w Warszawie, zabawa związana z tematyką konkursu, wizyta w szkole amerykańskiej i rozrywki kulturalne. Przypominamy naszą relację z Warszawy sprzed trzech lat

Osiągnięcia brydżystów

Właśnie zakończony sezon brydżowy zaowocował wieloma osiągnięciami dla szkolnej drużyny: II LO Sobieski Kraków!
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych 2016 w kategorii Brydż Sportowy
W dniach 25-29 maja 2016 24 pary dziewcząt oraz 32 pary chłopców, które najlepiej wypadły w eliminacjach, starły się w finałach w Lidzbarku Warmińskim. Najlepsi zawodnicy między 16 a 18 rokiem życia przez cztery dni walczyli w dwóch kategoriach: na zapis procentowy oraz na zapis punktowy.
W kategorii chłopców na zapis maksymalny (procentowy) na podium stanęli:: absolwent naszego Liceum Jędrzej Hodor oraz Radosław Morek (VIII LO w Krakowie) uzyskując srebrne medale.
Również ze srebrem do Krakowa wróciły: absolwentka Angelika Konderak oraz Marianna Pasińska (3a), które wywalczyły medale w kategorii dziewcząt na zapis IMP (punktowy).
OOM w Brydżu Sportowym w tym roku uzyskała również rangę Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.
Mistrzostwa Polski Młodzieży Szkolnej w Brydżu Sportowym 2016
Odbywające się w tym roku w Szczyrku, MPMSy również pozwoliły zabłysnąć Sobieszczakom. W dniach 16-19 czerwca 2016 młodzież w wieku szkolnym (do ukończenia szkoły średniej) rywalizowała w wielu kategoriach.
Już pierwszego dnia absolwentka Maja Mrozek oraz Joanna Kokot (BKS Miles II Milicz) uzyskały tytuł V-ce Mistrzyń Polski w kategorii dziewcząt.
Na kolejny tytuł czekaliśmy aż do ostatniego dnia, kiedy to absolwentka Angelika Konderak oraz Witold Petryszyn (MPEC II Tarnów) odebrali srebrne medale wraz z tytułem V-ce Mistrzów Polski w kategorii mikst.
Dzięki staraniom włożonym przez kilkuosobową reprezentację „Sobieskiego” (Angelika Konderak, Marianna Pasińska, Maja Mrozek), II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie uplasowało się na VI miejscu w rankingu szkół ponadgimnazjalnych, wyprzedzając wiele innych szkół z całej Polski.
Serdecznie gratulujemy!

XXV Wielka Wioślarska o Puchar Brdy z udziałem Magdy – srebro

Srebro w zawodach wioślarskich 2016
Magdalena Pasternak kl. 3e wróciła z Bydgoszczy z kolejnym medalem! W wyścigu ósemek kobiet o Puchar Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (wyścig otwarty) na dystansie 2 km Magda razem z koleżankami z AZS AWF Kraków wywalczyły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

31 grudnia 2016 r. kończy się realizacja Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”

Do 31 grudnia 2016 r. istnieje możliwość bezpłatnego korzystania przez  uczniów, wychowanków, rodziców, nauczycieli ze wsparcia i pomocy w ramach zadania publicznego, pn. Prowadzenie przez specjalistów ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

W ramach tego zadania można korzystać z oferty:
1)    dwóch infolinii, tj.: telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 111 116 oraz z infolinii dla dorosłych 800 100 100;
2)     pomocy online poprzez strony: www.800100100.pl/napisz; www.116111.pl/napisz lub prze e-maila: pomoc@800100100.pl
3)    serwisów merytorycznych: www.116111.pl oraz www.80100100.pl.

„Fotospotkanie – międzypokoleniowe działania twórcze”

Otwate zapisy na nowy projekt fotograficzny Machiny ! W planie 50 godzin BEZPŁATNYCH warsztatów teoretycznych i praktycznych ,
Zajęcia odbywać się będą w godzinach 17-20 we wtorki i czwartki w MOWiS
Jak się zapisać?  telefonicznie: 505 343 132 lub mailem: olga@machinafotografika.pl

Projekt współfinansowany ze środków programu rządowego ASOS 2014-2020

Bezpłatne spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, francuskim, niemieckim i angielskim / zaproszenie 10-2016

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, francuskim, niemieckim i angielskim w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+ Młodzież”. Zajęcia rozpoczną się w październiku br. i prowadzone będą przez wolontariuszy z Hiszpanii, Francji i Niemiec. Szczegółowe informacje, terminy spotkań, ewentualne zmiany oraz formularze zapisów znajdują się na blogu wolontariuszy.

Przepióreczki wybiegały złoty medal, Sobieski Sunrise Team z pucharem za II miejsce!

VII Powiatowy Rajd na Orientację 2016
22-09-2016 Barbara Wziętek oraz Weronika Kutermak (drużyna PRZEPIÓRECZKI) zdobyły pierwsze miejsce w VII Powiatowym Rajdzie na Orientację organizowanym przez naszych kolegów ze szkolnego koła górskiego w Chrzanowie. Reprezentacja Sobieski Sunrise Team w składzie:
1. Maria Maciejowska 2a
2. Sabina Psarska 2a
3. Natalia Bajor 2g
4. Katarzyna Dudek 3d
5. Barbara Wziętek 3e
6. Weronika Kutermak 3d
zdobyła drugie miejsce dla naszego koła! Ogromne gratulacje dla naszych biegaczek!

Laureaci międzynarodowego konkursu plastycznego

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny 'Darujmy światu pokój' 2016

21-09-2016 Z przyjemnością informujemy o wynikach XV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Darujmy Światu Pokój” 2016. Dwie równorzędne nagrody (z dziesięciu przyznanych w tej grupie wiekowej) otrzymali: Joanna Iwanicka kl. 2a i Julian Frysztacki kl. 2f. Ponadto udziałem w wystawie pokonkursowej wyróżnione zostały: Weronika Tomasiczek, Magdalena Raźny, Klaudia Kubasiak, Katarzyna Pindel, Justyna Hodurek, Sabina Psarska, Zuzanna Niemiec, Małgorzata Młynarczyk, Maria Maciejewska i Agnieszka Wandas. Rozdanie nagród odbyło się na wernisażu w Oświęcimiu. Opieka prof. Agata Reichert-Zaczek. Serdecznie gratulujemy!

Konkurs wiedzy o kulturze i historii Stanów Zjednoczonych

Zapraszamy do udziału wusa konkursie wiedzy o kulturze i historii Stanów Zjednoczonych. 

 Jego celem jest rozbudzenie zainteresowań kulturą, historią i językiem angielskim wśród naszych uczniów, pogłębienie wiedzy o krajach anglojęzycznych, rozwijanie umiejętności językowych  oraz zachęcenie do pozytywnej rywalizacji i rozwijania zainteresowań.

Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i małopolskiego. Zainteresowani uczniowie proszeni są o kontakt do końca września poprzez e-dziennik  z prof. Justyną Grzegorzycą.

Termin eliminacji szkolnych odbędzie się w październiku natomiast eliminacje małopolskie odbędą się  17 listopada 2016 r.  o godz. 11:00 w Budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2.

Dla gimnazjalisty – „LORD” – KURSY EDUKACYJNE

Zapraszamy na Kursy Przygotowawcze do Egzaminu Gimnazjalnego, które odbywać się będą w II Liceum Ogólnokształcącym – Kraków, ul. Sobieskiego 9 . Kursy prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli II Liceum.

Kursy obejmują dwa bloki tematyczne : matematyczno-przyrodniczy i humanistyczny. Każdy blok zawiera 30 godzin zajęć lekcyjnych.

Rozpoczęcie pierwszej tury kursów planowane na 08.10.16.

Szczegółowe informacje dotyczące formy i kosztów zajęć można uzyskać w sekretariacie II Liceum – tel. 12 633-73-92.

Terminy zajęć :
SOBOTA: 9.00.- 11.15 blok humanistyczny
11.30 – 13.45 blok matematyczno-przyrodniczy.

Małopolska Noc Naukowców 2016

MNN 2016
30-09-2016 Ostatni piątek września! Niebawem kolejna odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców – 6 miast, ponad 1400 wydarzeń i rzesza zainteresowanych. Na niektóre z wydarzeń wymagana jest odrębna rejestracja. Program MNN 2016

Szkocka przygoda – rozwiązanie zagadki: Jaki jest związek Sobieszczaków ze Szkocją?

Wnuczka Jana III Sobieskiego1, Klementyna Sobieska, była żoną Jakuba Stuarta – pretendenta do tronu Anglii i Szkocji. Ich syn, Karol Edward Stuart, pieszczotliwie zwany Pięknym Księciem Karolkiem ( ang. Bonnie Prince Charlie) wywołał w Szkocji powstanie, które po początkowych sukcesach zakończyło się krwawą klęską ale książę zdołał uciec w przebraniu kobiety. Jego ucieczka stała się kanwą romantycznej szkockiej legendy a on sam bohaterem narodowym Szkocji.

Prawidłową odpowiedź jako pierwsze przesłały prof. Małgorzata Sobolewska oraz Zuzanna Juszkiewicz z klasy II B . Serdecznie gratulujemy!

Wszystkim zainteresowanym historią Klementyny Sobieskiej i jej rodziny gorąco polecamy Pasaż Wiedzy

 

Tradycja Szkoły oraz Patron – konkurs międzyklasowy w formie graffiti

Już niedługo mur dookoła boiska naszego Liceum ożywią kolorowe graffiti namalowane przez uczniów II LO. Jest to zaplanowana akcja, mająca na celu integrację społeczności szkolnej poprzez wspólne działanie artystyczne. Prace będą nawiązywały do tradycji Szkoły i  osoby Patrona, ale także mają wyrażać osobowość i zainteresowania twórców. Akcja będzie miała formę konkursu międzyklasowego. Powstały już ciekawe projekty, są chętni do ich wykonania, czekamy teraz na osoby, które chcą nas wesprzeć radą i doświadczeniem. Bardzo liczymy też na pomoc w zakupie farb do wykonania szkolnego graffiti. W zamian za farby oferujemy możliwość wynajęcia powierzchni reklamowej w hali sportowej. Całość koordynuje prof. Agata Reichert-Zaczek.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Ani

Z radością informujemy, że Anna Światłoń z kl. 3h pod opieką wychowawczą prof. Magdaleny Zawodnik otrzymała w nowym roku szkolnym 2016/2017 Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce. Serdecznie gratulujemy!

X Noc Teatrów w Krakowie

Noc Teatrów Kraków 2016Tegoroczna X już edycja Nocy Teatrów odbędzie się w nocy z 17 na 18 września br. (sobota/niedziela), a przedstawienia odbywać się będą w salach krakowskich teatrów i w plenerze. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Program Nocy Teatrów

Wojsko Polskie docenia współpracę z naszym Liceum

W sobotę 10 IX 2016 r., w dniu obchodów święta Patrona naszej Szkoły króla Jana III Sobieskiego oraz 333. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, połączonych z uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych, miało miejsce inne doniosłe wydarzenie. Oto dowódca Centrum Operacji Lądowych-Dowództwa Komponentu Lądowego gen. dyw. dr Cezary Podlasiński uhonorował pamiątkowym medalem z podobizną gen. Władysława Andersa (który tu prezentujemy) włodarza naszej Szkoły dyr. Marka Stępskiego. Jak podkreślił Pan gen. Podlasiński w okolicznościowej dedykacji, takie wyróżnienie dyr. Stepskiego pozostaje w związku z uznaniem ze strony Armii dla niego za wieloletnią i efektywna współpracę, życzliwość oraz pomoc w organizowaniu różnych uroczystości wojskowych.

1-1

Przy tej okazji Pan generał złożył też Panu Dyr. Stępskiemu osobiste gratulacje z powodu wyboru na kolejną kadencję. Warto tu zaznaczyć, że współpraca Szkoły Sobieskiego z Wojskiem Polskim datuje się szczególnie od momentu zawarcia umowy o współpracy kilka lat temu z ówczesnym dowódcą 2 Korpusu Zmechanizowanego im. gen. Władysława Andersa w Krakowie, gen. dyw. dr. Jerzym Biziewskim.

Należy tu podkreślić, że wszyscy kolejni wyżsi dowódcy w garnizonie krakowskim zawsze niezmiernie życzliwie odnosili się do zapewnienia asystencji wojskowej przy różnych wielkich uroczystościach szkolnych i sami brali w nich udział. Wręczenie dyr. Stępskiemu tego medalu jest kolejnym dowodem docenienia jego bogatego  dorobku i zachętą do dalszej pracy i wytrwałości  w tak znakomitym zarządzaniu Szkoła Sobieskiego, a także świadectwem żywej  łączności dyrekcji i społeczności szkolnej z Armią na rzecz umocnienia Państwa Polskiego. W imieniu dowódcy Centrum  Operacji Lądowych gen. dyw. dr. Cezarego Podlasińskiego medal wręczył  zastępca dowódzcy COL gen. bryg. Sławomir Kowalski. Tomasz Podgórski

Studia za granicą

4 października w naszym Liceum odbędzie się spotkanie z przedstawicielem ELAB. Elab Education Laboratory powstał z inicjatywy studentów i absolwentów brytyjskich uczelni. Zaproszony specjalista od doradztwa edukacyjnego podpowie jak aplikować na zagraniczne uczelnie, aby marzenie studiów w Wielkiej Brytanii stało się rzeczywistością. Osoby zainteresowane (wyłącznie uczniowie klas drugich i trzecich) proszone są o kontakt z prof. Katarzyną Stępień lub prof. Elizą Wojtasik do dnia 26 września.

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 270
W tym tygodniu: 2596
W sumie: 5260387

bip