Grzegorz Antkiewicz z kl. 3e otrzymał dziś Nagrodę Edukacyjną Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przyznaną przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za osiągnięcia naukowe w ubiegłym roku szkolnym w dziedzinie geografii (pod opieką prof. Urszuli Batorskiej) i języka niemieckiego (pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej). Nagrodę krakowscy laureaci otrzymali z rąk Wiceprezydent ds. Edukacji w Krakowie Katarzyny Cięciak. Na zdjęciu Grzegorz stoi w środku. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
3 października 2015 odbędzie się III edycja Narodowego Dnia Sportu. Tego dnia w kilkuset najważniejszych placówkach sportowych w Polsce organizowany jest dzień otwarty. Polacy będą mogli nieodpłatnie korzystać ze specjalnie zorganizowanych treningów z wielu dyscyplin sportowych, a część z nich będzie mogła odbyć trening z największymi sławami polskiego sportu – mistrzami i olimpijczykami. Zapisać na zajęcia w Krakowie można się pod tym linkiem
W czerwcu gościliśmy w Krakowie uczniów z Hölderlin Gymnasium w Heidelbergu, w ubiegłym tygodniu odbyła się nasza rewizyta w Niemczech. Pod opieką prof. Bogusławy Chwastowskiej i prof. Ilony Zych-Chodak nasi uczniowie poznali nie tylko Heidelberg i okolice, ale byli również w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
28-09-2015 Otrzymaliśmy od Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dyplom dla naszej Najlepszej Maturzystki. Serdecznie gratulujemy Dominice Łącała Absolwentce kl. 3b wyniku egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015 i dołączenia do zaszczytnego grona 100 Najlepszych Maturzystów w Polsce.
Zapraszamy na pierwszą turę Kursów Przygotowawczych do Egzaminu Gimnazjalnego, które odbywać się będą w II Liceum Ogólnokształcącym – Kraków, ul. Sobieskiego 9. Kursy prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli II Liceum.
Kursy obejmują dwa bloki tematyczne : matematyczno-przyrodniczy i humanistyczny. Każdy blok zawiera 30 godzin zajęć lekcyjnych.
Rozpoczęcie pierwszej tury kursów 10.10.2015.
Szczegółowe informacje dotyczące formy zajęć można uzyskać w sekretariacie II Liceum – tel. 633-73-92.
Terminy zajęć :
SOBOTA:
9.00-11.15 blok humanistyczny
11.30-13.45 blok matematyczno-przyrodniczy
26-11-2015 W dniach 22 – 26 września 2015 gościliśmy w Krakowie uczniów z Berufliche Oberschule z miejscowości Schwandorf w Bawarii. Wizyta zorganizowana została w ramach projektu „Przeciw zapomnieniu” pod patronatem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Program spotkania obejmował wizytę w II Liceum Ogólnokształcącym, wycieczkę do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau, zwiedzanie Krakowa oraz czas wolny spędzony u polskich rodzin. Opiekunem programu była prof. Elżbieta Potępa.
Fundacja Wspomagania Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Amerykańską w Polsce zapraszają młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie „Know America 2016”.
„Świadomie do celu – edycja IV” to temat przewodni Targów Pracy, które 14 października (środa), w godz. 10:00-14:00, odbędą się w TAURON Arenie Kraków. Organizatorem wydarzenia jest Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Udział w targach jest bezpłatny.
Wydarzenie skierowane jest w szczególności do osób, które poszukują zatrudnienia, zastanawiają się nad zmianą dotychczasowej pracy, a także do młodzieży stojącej przed wyborem swojej drogi zawodowej.
Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 80 wystawców reprezentujących głównie lokalny rynek pracy.
W dniach 21-22.11.2015 odbędzie się I Krakowski Przegląd Interpretacji Piosenki Aktorskiej „Wesołe Miasteczko 2015” – zorganizowany przez TEATR STUDIO w KK „Iskierka”. Wszelkie dodatkowe informacje (regulamin, karta zgłoszeniowa) znajdują się na stronie www.arte-studio.pl
Zapowiedź XVII edycji konkursu w roku akademickim 2015/16 organizowanej przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Kolejna edycja konkursu planowo ma się rozpocząć 24 XI 2015 r. o godzinie 12.00. Nagrodami w konkursie są m.in. indeksy Politechniki Warszawskiej. Zachęcamy do śledzenia komunikatów organizacyjnych.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, francuskim, niemieckim i angielskim w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+ Młodzież”. Zajęcia rozpoczną się w październiku br. i prowadzone będą przez wolontariuszy z Hiszpanii, Francji i Niemiec. Są jeszcze wolne miejsca. Szczegółowe informacje, terminy spotkań, ewentualne zmiany oraz formularze zapisów znajdują się tutaj
To projekt, w którym młodzież w zamian za roczną pracę charytatywną na rzecz innych instytucji – może wyjechać na 3 miesiące na Dominikanę do szkoły w lokalnej miejscowości. Szczegóły na stronie: www.mojadominikana.pl oraz tutaj
W gablocie koło pracowni nr 13 na bieżąco dodawane są informacje o konkursach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zapraszamy do lektury i życzymy powodzenia!
„Nie ma Krakowa bez Henryka Halkowskiego” – jeszcze do 07 października 2015 zapraszamy do odwiedzenia wystawy dotyczącej naszego Absolwenta – historyka, dziennikarza i publicysty, znawcy historii krakowskiego Kazimierza Henryka Halkowskiego (1951-2009). Wystawę można zwiedzać w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 – organizatorką jest również nasza Absolwentka – artystka Marta Gołąb.
Grüße aus Heidelberg! Serdeczne pozdrowienia z wymiany z niemieckim liceum w Heidelbergu przesyłają uczennice i uczniowie pod opieką prof. Bogusławy Chwastowskiej i prof. Ilony Zych-Chodak.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie poszukuje kandydatów na wolontariuszy. Spotkanie organizacyjne w dniu 25 września o godz. 16.00 , ul. Ugorek 1, tel.: 12 655 00 44, e-mail: wolontariat@mops.krakow.pl. Więcej informacji tutaj
21-09-2015 Podczas gali finałowej XIV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego 'Darujmy Światu Pokój’ nasze uczennice i uczniowie odebrali nagrody i wyróżnienia. Marcin Dziedzic kl. 2a zdobył jedną z równorzędnych głównych nagród. Pochwalić możemy się również wyróżnieniami, które otrzymały Gabriela Sokorska, Joanna Skoczeń, Anna Chmielarz i uczeń Mateusz Domagała. Konkurs odbywa się co roku w Oświęcimiu pod patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim. Opieka prof. Agata Reichert-Zaczek. Serdecznie gratulujemy!
Uczestnicy będą przez rok uczyć się w szkole średniej oraz poznawać kulturę amerykańską mieszkając u amerykańskich rodzin. Program skierowany jest do uczniów klas 3 gimnazjum oraz klas 1 liceum, urodzonych między 1 stycznia 1999 a 15 lipca 2001 roku.
Program FLEX jest administrowany przez American Councils for International Education. Więcej informacji o organizacji tutaj
Od 23 lat w programie FLEX uczestniczyło ponad 24 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Udział w Programie FLEX jest całkowicie bezpłatny!
W ubiegłym roku szkolnym wielu uczniów z naszego Liceum ubiegało się o wyjazd do Chin w ramach międzynarodowego programu wymiany uczniów w prowincji Jiangsu – Discover Jiangsu. Najlepszy wynik uzyskała Julia Bednarz i w nagrodę spędziła wakacje w Chinach. Więcej o programie tutaj.
Z początkiem roku szkolnego rozpoczęła się druga edycja ADAMED SmartUP, programu naukowo-edukacyjnego skierowanego do szczególnie utalentowanej młodzieży. Uczestnicy zawalczą o wyjazd na innowacyjny obóz naukowy, a najzdolniejsi mają również szansę ubiegać się o stypendia naukowe. Więcej informacji o programie w załączniku i na stronie internetowej programu
Uczniów II LO zainteresowanych redagowaniem gazetki szkolnej FAMA zapraszamy na spotkanie w bibliotece szkolnej we wtorek, 22 września o godz. 15.00.
18-09-2015 Klasa 1i pod opieką prof. Urszuli Batorskiej i grupa P21 sprzątały w piątek świat. Na fotoreportaż z tej ciekawej akcji ekologicznej przygotowany przez Magdalenę Kuras z kl. 1i zapraszamy tutaj
To ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej. Wyzwaniem uczestników jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Ułatwia to interaktywny portal, a pomagają doświadczeni mentorzy. Wszyscy, którym uda się dokończyć projekt, dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Najlepsi zostają wyróżnieni prestiżowymi tytułami.Szczegóły tutaj
Eliminacje szkolne już 4 listopada. Hasło XXIX edycji: Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy. Regulamin olimpiady i inne szczegóły tutaj. Uczniowie zainteresowani powinni zgłaszać się do dyr. W. Nogaj. Laureaci Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej są przyjmowani na kilkadziesiąt wyższych uczelni z pominięciem postępowania rekrutacyjnego. Część uczelni stosuje również preferencje dla finalistów Olimpiady. Szczegółowe uprawnienia laureatów i finalistów ubiegających się o przyjęcie na studia wyższe wynikają z uchwał senatów poszczególnych uczelni. Wykaz uczelni stosujących preferencje w postępowaniu rekrutacyjnym dla laureatów i finalistów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej tutaj