I miejsce II LO w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży 2013/2014

W dniu 25 listopada, na zaproszenie Prezydenta Miasta Krakowa pana Jacka Majchrowskiego przedstawiciele naszej szkoły w składzie:

  • Dyrektor: Leszek Lupa
  • Prof. Leszek Mrugalski
  • Uczniowie: Aleksandra Stach z kl. III F oraz Mateusz Wdowiak z kl. III D

licealiadawzięli udział w uroczystym podsumowaniu współzawodnictwa 2013/2014 w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych, czyli Licealiadzie, klasyfikację generalną, spośród 56 startujących szkół, wygrało z dużą przewagą nasze liceum. W klasyfikacji dziewcząt również okazaliśmy się najlepsi, a chłopcy zajęli drugie miejsce. Wyróżniono również nauczyciela wychowania fizycznego, prof. Leszka Mrugalskiego, za duże zaangażowanie w sport szkolny oraz osiągane sukcesy. Ponadto złożono gratulacje na ręce Dyrektora Szkoły za osiągane sukcesy w sporcie szkolnym oraz promocję Krakowa. Uroczystość odbyła się w sali obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego. Gratulujemy młodzieży szkolnej reprezentującej naszą szkołę oraz wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Wyróżnienie dla II LO w Małopolskim Systemie Współzawodnictwa Sportowego 2013/2014

W miejscowości Białka Tatrzańska odbyło się uroczyste podsumowanie „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” Szkolnego Związku Sportowego za rok szkolny 2013/2014 przeprowadzonego pod patronatem Marszałka Województwa. Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie, a gratulacje i podziękowania za trud i zaangażowanie w pracę na rzecz propagowania idei sportu otrzymała prof. Barbara Skawińska.

MSzZS20141103_14205720141103_141837

Warsztaty: „Professions of the future”

studiaW dniu 25 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty pt.  „Professions of the futuru” („Zawody przyszłości”), prowadzone przez wykładowców jednej z brytyjskich uczelni – Buckingham New University. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z bogatą ofertą kierunków studiów dostępnych na uniwersytecie, szczególnie takich, które pozwalają łączyć naukę z pasją np. kryminologia, psychologia sportu, grafika komputerowa, projektowanie wnętrz, projektowanie mody, biznes sportowy, muzyczny i wiele innych. Uczniowie zostali zapoznani z procesem rekrutacyjnym, faktami dotyczącymi studiowania w Anglii oraz możliwościami otrzymania pomocy finansowej na okres studiów.  Szczegóły: www.studiawanglii.pl.  Strona ta jest redagowana przez jednego z absolwentów Bucks New University. Opieka: prof. Alicja Figiel

Młodzi tłumacze w Konkursie Unii Europejskiej

2014-11-27 Juvenes Translatores (1)27-11-2014 W prestiżowym międzynarodowym konkursie tłumaczeniowym Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej ‘Juvenes Translatores 2014’ startowało dziś pięcioro młodych tłumaczy z klas II, tłumacząc teksty z języka niemieckiego i angielskiego na język polski. Konkurs otworzyła dyrektor Wioletta Nogaj. W konkursie uczestniczy 51 szkół z Polski (liczba szkół jest równa liczbie miejsc w Parlamencie Europejskim przypadających na dane państwo zgodnie z traktatem lizbońskim). Etap szkolny organizowała prof. Małgorzata Sobolewska.

Debata eliminacyjna II LO – IV LO

2014-11-27 Logo27.11.2014 Teza: Kibice to niebezpieczna grupa społeczna.
Rozpoczęła się tegoroczna edycja XII Szkoły Debaty Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. W pojedynku eliminacyjnym zwyciężyło II LO (propozycja), pokonując opozycyjną drużynę IV LO stosunkiem punktów 102:69. Skład naszego zespołu: Jakub Drobny kl. 3b, Mikołaj Krupa kl. 3d i Grzegorz Nowowiejski kl. 3b. Debata odbyła się w naszej szkole w sali teatralnej. Nowe logo Szkoły Debaty zaprojektował Grzegorz Florczyk z kl. 3c. Zdj.: Krakowskie Stowarzyszenie Mówców

2014-11-27 Debata II LO-IV LO

Spotkanie z Absolwentem II LO

W dniu 21.XI.2014 r. gościł w naszej szkole Pan Aleksander Fabisiak – wybitny aktor, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i absolwent II LO z roku 1963. Szanownego gościa powitał dyrektor Marek Stępski. Spotkanie w auli z młodzieżą naszej szkoły prowadziła Redaktorka Naczelna „Famy” Anna Rzemińska kl. 2a. Organizatorem kolejnego z cyklu spotkań z wybitnymi aktorami był prof. Paweł Szulecki. Bardzo dziękujemy za wizytę! Zdj.: Marta Kobylińska-Kędzior, Paweł Szulecki, archiwum szkoły.
2014-11-21 Spotkanie z Aleksandrem Fabisiakiem (9)

Nowe regulaminy szkolne

W dniu dzisiejszym uchwałą Rady Pedagogicznej zatwierdzone zostały nowe regulaminy szkolne:

– Zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego

– Zmiana klasy, rozszerzenia, uzupełnienia

Procedury  są dostępne w zakładce Aktualności / Dokumenty.

Zajęcia laboratoryjne dla uczestników olimpiady chemicznej

W I semestrze roku szkolnego 2014/15 zostaną zorganizowane zajęcia laboratoryjne dla uczniów II LO startujących w olimpiadzie chemicznej. Zajęcia będą odbywać się w sali ćwiczeń laboratoryjnych Zakładu Chemii Środowiska Wydziału Chemii UJ zlokalizowanej w budynku Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej przy ul. Gronostajowej 7.

Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Wydziału Chemii UJ i prof. Barbarę Pac.

Zajęcia będą odbywały się w soboty. Terminy:

20.12 – 3 godz. lekcyjne

17.01 – 4 godz. lekcyjne

24.01 – 4 godz. lekcyjne

07.02 – 4 godz. lekcyjne

Zajęcia będą się rozpoczynać o godz. 10-tej.

W zajęciach mogą wziąć udział:

– te osoby z klas III, które zakwalifikują się do udziału w II etapie olimpiady,

– te osoby z klas II, które wezmą udział w I etapie olimpiady.

W trakcie zajęć uczestnicy będą rozwiązywać zadania laboratoryjne podobne do tych, z którymi mieli do czynienia uczestnicy poprzednich olimpiad.

Chęć udziału w zajęciach należy zgłosić prof. Pac do dnia 28.11.14.

„Góra Grosza” XV edycja

Góra Grosza poGóra Grosza 2014 A2_Q.cdrlega na zbiórce drobnych monet w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski w dniach od 24 listopada do 5 grudnia br. Zebrane monety pozwalają na realną pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla dzieci oraz innych formach opieki. Dotychczas zebrano ponad 26 milionów złotych, dzięki czemu udało się pomóc ponad ośmiu tysiącom dzieciom. Tylko w ubiegłym roku uczniowie z ponad 10 tys. szkół z całej Polski zebrali 250 ton drobnych monet o wartości ponad 2,6 miliona złotych. Góra Grosza, organizowana już po raz piętnasty, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce. Każda ze szkół, biorących udział w akcji otrzymuje dyplom, a te, które uzbierają najwięcej pieniędzy, dodatkowo nagrody. Tradycyjnie patronat nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej, pani Joanna Kluzik Rostkowska. Więcej informacji na stronie Towarzystwa NASZ DOM: www.towarzystwonaszdom.pl. Zbiórka w naszej szkole do puszki na ławce dyżurnych szkolnych w trakcie ich dyżuru.

 

Igrzyska wiedzy

iw1iw3iw2

Konkurs „Igrzyska Wiedzy 2014” właśnie się rozpoczął i będzie  trwał do 12 grudnia. Wziąć udział można w dowolny dzień, w wolnym czasie,  w szkolnej sali komputerowej lub w domu. Odbędą się  konkursy po jednym z następujących przedmiotów : język polski (i literatura), język angielski, matematyka, informatyka. Wszelkie informacje na temat konkursu można uzyskać dzwoniąc pod numer (+ 48 732243623 ), śląc wiadomość na adres  info@igrzyskawiedzy.pl lub poprzez formularz na stronie  Koszt uczestnictwa to 10 zł  (niezależnie od tego czy uczeń bierze udział w jednym, dwóch, trzech czy czterech konkursach). Czas trwania konkursu – 40 minut. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z panią prof. K. Pysz.

 

Brązowy medal w strzelectwie

20-11-2014 W 2014 Turniej strzelecki brązowy medalVII Turnieju Strzeleckim z okazji Święta Niepodległości 2014 brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej wystrzelał Mateusz Stojak kl. 1e, a drużyna II LO zajęła łącznie V miejsce. Opiekunem naszych strzelców jest prof. Andrzej Nurek. Serdecznie gratulujemy!

Udział w projekcie „Leonardo da Vinci” Francja

W dniach 20-24.11.2014 pięć uczennic z naszej szkoły pod opieką prof. Doroty Loos i prof. Agaty Reichert-Zaczek brało udział w warsztatach „Leonardo da Vinci – wizja miasta idealnego” w ramach międzynarodowego projektu „Spotkania z Historią”. Nasza szkoła uczestniczy w projekcie już po raz czwarty. Wymiana młodzieży polskiej, niemieckiej i francuskiej ma miejsce co roku w innym mieście – Blois (Francja), Weimarze (Niemcy) i Krakowie. W zeszłym roku odwiedziliśmy Weimar a w przyszłym roku będziemy gościć młodych Francuzów i Niemców u siebie. W trakcie pobytu we Francji zwiedzaliśmy zamki nad Loarą (m.in. Chambord), dom Leonarda da Vinci w Amboise, historyczne miasto Blois oraz wystawę najnowszych osiągnięć architektury w Centrum Sztuki Współczesnej w Orleanie.
2014-11-24 Projekt Leonardo da Vinci Francja  (8)
Językiem wymiany jest język francuski. Warsztaty polegały na zrobieniu makiety idealnego miasta przyszłości – na wodzie, lądzie, w powietrzu i pod ziemią. Uczniowie pracowali w 3-osobowych międzynarodowych drużynach.

Gwiazdka dla Zwierzaka 2014

2014 gwiazdka dla zwierzaka 2Drogi Mikołaju…
tylko Człowieka do kochania…

Sobieszczacy,
jak co roku rozpoczynamy zbiórkę karmy oraz najpotrzebniejszych rzeczy dla krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Stańmy i teraz na wysokości zadania i wzorem lat poprzednich bądźmy wielkoduszni i ofiarni dla naszych Braci Mniejszych.
Liczę na Was i dziękuję za Wielkie Serca.
Małgorzata Baran
Akcja w naszej szkole trwa do 17 grudnia bieżącego roku. Prosimy o przynoszenie karmy dla psów i kotów,
smakołyków, makaronu, misek, kuwet, smyczy, zabawek, posłań.
• Dary od klas rozliczamy zgodnie z regulaminem akcji, wg karty przekazania.
• Każdą rzecz, puszkę jedzenia, torebkę karmy itd. proszę podpisywać numerem klasy – n.p. 1a, 2a, 3a …
2014 gwiazdka dla zwierzaka
• Wypełnione karty darów klasy deponują 17 grudnia w sekretariacie szkoły.
• Opisane dary składamy na portierni.
• Akcją kieruje klasa 1i oraz prof. Małgorzata Baran

28 listopada br. upływa termin składania wniosków o stypendia

Przypominamy, że VII nabór wniosków w ramach „Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych” na rok szkolny 2014/2015 trwa tylko do 28 listopada br.

Wniosek pobrany ze strony internetowej można złożyć osobiście w siedzibie Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (Kraków, ul. Jasnogórska 11). Dokumenty można również przesłać pocztą lub kurierem.

Wniosek uznaje się za kompletny, gdy zostaną do niego dołączone dokumenty potwierdzające:

  1. wysokość dochodów uzyskanych przez członków rodziny ucznia/uczennicy w 2013 r.,
  2. szczególne osiągnięcia edukacyjne ucznia/uczennicy.

Nie będą rozpatrywane wnioski, które wpłyną do Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości po terminie naboru, tj. po 28 listopada 2014 r.

Wniosek możesz pobrać tutaj

Pora odwiedzić muzea!

2014 ProgramJubileusze i rocznice – to temat przewodni tegorocznej edycji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Już jutro, w niedzielę 23.11.2014, swoje podwoje otworzy 20 instytucji i ich oddziały. Miłośnicy sztuki i muzealnych ekspozycji będą mogli obejrzeć dziesiątki wystaw stałych i czasowych oraz wziąć udział w warsztatach, wykładach i projekcjach filmów. Zapraszamy! Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny, większość z nich będzie otwarta od godz. 10:00 do godz. 16:00. Szczegółowy program

Studia za granicą w ramach programu ERASMUS

Program Erasmus powstESN-AGH_logo_2ał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem. Chcesz dowiedzieć się więcej? W dniu 3 XII o godz. 15.00-tej w Auli odbędzie się spotkanie z polskimi studentami, którzy uczestniczyli w wymianie w ramach programu ERASMUS oraz studentami zagranicznymi, którzy dzięki ERASMUS-owi przyjechali studiować do Krakowa. Organizator: Organizacja Studencka Erasmus Student Network. Prezentacja prowadzona będzie w języku angielskim. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt z panią prof. K. Pysz. Więcej szczegółów tutaj

XXI Krakowski Turniej Wiedzy o Mitologii i Antyku 2014 – sukces!

2014 Krakowski Turniej Wiedzy o Mitologii i Antyku21-11-2014 W tym roku znów odnieśliśmy sukces w corocznych zmaganiach uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
Laureatką I miejsca w grupie poziom podstawowy została Zuzanna Zubała kl. 2g,
laureatką II miejsca Justyna Litwic kl. 2g (opiekunem obu laureatek jest prof Ewa Wach-Czubińska),
a laureatką V miejsca Paulina Godzińska kl. 2f opieka prof. Agnieszka Sułkowska.
Wyróżnienia przypadły w udziale uczennicom prof. Agnieszki Sułkowskiej: Aleksandrze Bahyrycz kl. 2f i Annie Karni kl. 2f.
Wszystkim gratulujemy! Do testu z wiedzy o kulturze, literaturze antycznej oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian przystąpiło około 200 uczniów ze szkół krakowskich, w tym ponad 40 z II LO. Po raz kolejny okazuje się, że dla naszych uczniów antyk jest wciąż żywy.

Laboratorium Przygody i Wielka Lekcja Geografii 2014

21-11-2014 XVI Explorers Festival 2014 przechodzi powoli do historii, ale dla kilkorga Sobieszczaków będzie to historia niezapomniana. Gościł nas Uniwersytet Łódzki oraz Politechnika Łódzka, gdzie po dawce ciekawych wykładów i wizualizacji czekał na uczniów test z fizyki oraz geografii. O tarciu – bez oporów – pisali fizycy pod opieką prof. Marii Szafraniec, nad ochroną przyrody głowili się geografowie pod opieką prof. Elizy Wojtasik. Jakub Węgrzynowicz kl. 3d (opiekun prof. Eliza Wojtasik) po raz kolejny został Laureatem Festivalu, zyskując miano Trzeciego Najlepszego Młodego Geografa w Polsce. W konkursie brało udział kilkuset zawodników. Relacja z Explorers Festiwal 2013 jest dostępna w archiwum

Program edukacyjny „ADAMED SmartUP”

Ruszyła pierwsza edycji ogólnopolskiego projektu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP skierowanego do młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę, udowodnić innym, że masz talent do nauk ścisłych, i wygrać stypendium na wakacyjny kurs naukowy, zarejestruj się w konkursie i podejmij wyzwanie! Rejestracja na platformie www (17.X.- 30 XI.2014 r.) Gra rekrutacyjna (01.12.2014 r. – 28.02.2015 r.) Internetowy test naukowy dla najlepszych (4.III.2015 r.) Ocena aplikacji od uczestników (marzec – kwiecień 2015 r.) Rozmowy kwalifikacyjne z najlepszymi – wyłonienie laureatów na obóz naukowy (maj – czerwiec 2015 r.) Obóz naukowy (12 – 25 lipca 2015 r.).

V edycja konkursu „Chiny: od Konfucjusza do Jackie Chana” 2014

Instytut Konfucjusza w Krakowie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wieku do 18 lat z całej Polski do udziału w V edycji konkursu „Chiny: od Konfucjusza do Jackie Chana”. Dzięki znajomości historii, geografii i kultury Chin uczniowie mają szansę rozpocząć wspaniałą przygodę i niezapomnianą z językiem chińskim. Zgłoszenia należy przesyłać do 1 grudnia 2014.
Więcej szczegółów na stronie konkursu

Dzień Języka Francuskiego 2014

18.11.2014 odbył się w szkole Dzień Języka Francuskiego organizowany przez prof. Elwirę Bazylińską. W przygotowanie imprezy zaangażowali się przede wszystkim uczniowie klas drugich. Można było zobaczyć pokaz mody francuskiej, posłuchać muzyki wykonywanej przez uczestników, wziąć udział w konkursie, a także skosztować typowo francuskich przysmaków, którymi częstowały hostessy ubrane zgodnie z modą paryską. Wszyscy panowie natomiast byli ubrani na galowo, zaś znakomici konferansjerzy (klasy trzecie) zapowiadali kolejne atrakcje w strojach kota i pingwina. Zdj.: Faustyna Łukowska kl. 2f. Madame Bazylińska est très fière de ses élèves!

Debata oksfordzka n.t. Suwerenność żywnościowa

W czwartek 20 listopada (na 3 i 4 lekcji) w ramach projektu „Małopolskie szkoły dla globalnego Południa” odbędzie się w naszej szkole debata oksfordzka, której hasłem przewodnim będzie suwerenność żywnościowa. Honorowymi gośćmi debaty, przypadającej w Tygodniu Edukacji Globalnej, będą przedstawiciele Polskiej Akcji Humanitarnej, którzy w październiku przeprowadzili z Sobieszczakami warsztaty dotyczące dostępu do żywności. Uczniów z klas pierwszych, zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu, prosimy o kontakt z prof. Elizą Wojtasik (warunkiem jest brak zajęć lekcyjnych w czwartek na 3 i 4 godzinie).

Uczniowie II LO najlepsi wśród 1774 uczestników – pięcioro Laureatów!

dyktando-niepodległościowe-logo2
17-11-2014 Znamy już zwycięzców etapu wojewódzkiego II Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Spośród 7 osób, które zakwalifikowały się do fazy finałowej, aż 5 zdobyły tytuł laureata.

Bezkonkurencyjna okazała się Karolina Bojar z kl. 2a (opieka prof. Katarzyna Wilkosz), która test z ortografii i interpunkcji napisała bezbłędnie.

Laureatkami 2 miejsca zostały Aleksandra Drewniak i Barbara Szarek, 4 miejsce przypadło w udziale Majce Olender (wszystkie uczennice z klasy 2g, opieka prof. Ewa Wach-Czubińska), a laureatem 5 miejsca został Ryszard Szlosarek kl. 2j (opieka prof. Jolanta Piwowońska).

Tytuł Finalistów Dyktanda zdobyli Olga Zaborska kl. 2g (opieka prof. Ewa Wach-Czubińska) i Damian Kosiniak kl. 1a (opieka prof. Katarzyna Kamizela). Warto wspomnieć, że nasi reprezentanci pokonali 1774 uczniów z 36 szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Gratulujemy sukcesu! (zdjęcia wkrótce)

listopad 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 270
W tym tygodniu: 2596
W sumie: 5260387

bip