Niech żyje bal…

Wybierane przez nas, uczniów, samorządy decydują o losach szkolnych społeczności, reprezentują szkołę w różnych przedsięwzięciach, a także zajmują się organizacją wszelkiego rodzaju akcji.  Czy jednak jest coś, co motywuje ich do takiej działalności? Dla wielu szkół i ich samorządów rolę motywatora spełnia  Samorządowa Liga Mistrzów.

Na pytanie, co to za projekt i jak powstał, odpowiada Pan Tomasz Talaczyński, jeden z organizatorów balu liderów Krakowskiej Akademii Samorządności, w którym FAMA, dzięki współpracy z Młodzieżową Radą Krakowa, miała zaszczyt uczestniczyć.

Od 2009 roku w Krakowie realizowany jest program aktywizacji młodzieży „Młody Kraków”. Wcześniej działał podobny projekt pod nazwą „Przeciwdziałania przestępczości młodzieży” , w ramach którego, wydawano gazetę dla gimnazjalistów „Śmigło”. Ja, jako redaktor tej gazety, spotykałem się z młodzieżą w Urzędzie Miasta, żeby dowiedzieć się jakimi sprawami interesuje się młodzież. Okazało się, że wiele młodych zgłasza uwagi, co do działalności samorządów w ich szkołach. Narodził się pomysł stworzenia programu wspierającego samorządy, aby działały lepiej, sprawniej i miały większy wpływ na życie szkoły. W 2005 roku ruszył konkurs na najlepszy gimnazjalny samorząd. Zaprosiliśmy również uczniów do Krakowskiej Akademii Samorządności. Jest to projekt szkoleniowy, uczący umiejętności społecznych, takich jak rozwiązywanie konfliktów, negocjacje czy praca w grupie. Później konkurs przekształcił się w Samorządową Ligę Mistrzów. Obecnie samorządy – także z liceów – co miesiąc internetowo raportują wybraną, zorganizowaną p
rzez siebie akcję, która jest oceniana przez jurorów.

Podczas balu członkowie KAS przedstawiali swoje projekty społeczne, którymi się aktualnie zajmują. Są to projekty poruszające problemy społeczne, a także zachęcające młodzież do aktywnego działania na rzecz swoich społeczności. Wydarzenie było również okazją do integracji między uczniami krakowskich szkół.

 

Istnienie instytucji takich jak Młodzieżowa Rada Krakowa i Krakowska Akademia Samorządności oraz projekt „Młody Kraków” zasługują niewątpliwie na aprobatę. Warto sobie uświadomić, że z ich pomocą kształtowane jest następne pokolenie. Pokolenie, którego reprezentanci już za parę lat będą
troszczyć się o dobro nas wszystkich, pełniąc różne funkcje społeczne i zawodowe.

 

Redaktor: Anna Kulma