Misja – książka!
To pierwsze tego typu przedsięwzięcie organizowane przez wydawnictwo Ridero. Ogólnopolski turniej literacki o interesującej nazwie Misja – książka! ma na celu przede wszystkim rozwijanie kreatywności i talentów literackich oraz zachęcenie do pracy zespołowej. Zasady są proste: wystarczy stworzyć grupę, która liczy od 3 do 10 osób i napisać książkę na dowolny temat. Wyzwanie podjęli uczniowie z klasy IC: Antoni Kowalczyk, Justyna Cyzio, Marta Kozłowska, Agnieszka Talik, Bronisław Gębik, Magdalena Mróz, Aleksandra Jaworska, Remigiusz Kowalewski stworzyli razem tomik opowiadań kryminalnych pt. (Nie)winność. Do wygrania tablety, prestiż, sława i wielka satysfakcja.
Autorzy nie tylko w oryginalny sposób bawią się językiem, jak to można już zauważyć czytając tytuł książki, ale także i czytelnikiem –w opowiadaniach jest dużo zagadek, pytań i refleksji. Strzał w tył głowy autorstwa Justyny Cyzio to mroczna historia o pewnej dziewczynie, która budzi się w swoim mieszkaniu z ogromnym bólem głowy i całkowitym zanikiem pamięci. Podczas czytania tego opowiadania chwilami czuć przerażenie, ale ciekawość nie opuszcza czytelnika aż do ostatnich linijek tekstu. Wydarzenia rozegrane na końcu opowiadania niebywale zaskakują – bardzo w stylu Jo Nesbo. Marta Kozłowska w swoim tekście To nie ja przedstawia mężczyznę, który wiedzie idealnie poukładane, spokojne życie: ma kochającą rodzinę, piękny dom i przez cały czas znajduje radość w prostocie codzienności. Lecz te sielankowe chwile zostają nagle przerwane przez jedno zasadnicze wydarzenie… W Wierności Antoniego Kowalczyka spotykamy się z długoletnią i wierną przyjaźnią, studencką miłością, zdradą, pewną obietnicą i wątpliwościami głównego bohatera, które, niestety, okazują się jak najbardziej słuszne. Magdalena Mróz przedstawia idealne życie zakochanych, które zostaje nagle przerwane przez nieszczęśliwy wypadek. Lecz Szukaj mnie w piekle to opowiadanie o czymś więcej niż o wspólnym cierpieniu dwojga kochanków – ktoś skrywa tajemnicę, która będzie tragiczna w skutkach. Remigiusz Kowalewski w Przyjacielu dowodzi, jak ludzka pamięć może zawodzić i do jakiego stopnia można manipulować psychiką – wciągająca opowieść z niebanalnym zakończeniem. Miłość autorstwa Aleksandry Jaworskiej jest opowiadaniem o kochającej się rodzinie, w której doszło do niewyobrażalnej straty. Kto jest winny tak okropnej zbrodni? Bronisław Gębik stworzył energiczną, z każdym zdaniem coraz bardziej ciekawą i oryginalną historię zatytułowaną Niewinność. Najlepiej podsumowują ją słowa autora: Jest morderstwo. Jest ofiara. (…) I jest morderca. Wybrane sceny z każdego opowiadania zostały przedstawione na fascynujących rysunkach, które wykonała jedna z autorek przedstawionych wyżej historii – Justyna Cyzio.
Przede wszystkim motywowała nas możliwość poszerzenia horyzontów i zintegrowania się – opowiada Antek o początkach pracy. Kiedy decydowaliśmy się na założenie zespołu, nie znaliśmy się zupełnie. Nasza grupa z biegiem czasu się uszczupliła, ale, dzięki wspólnemu wsparciu, udało się nam przetrwać kryzys weny twórczej. I oto, po wielu godzinach poprawek powstała nasza „(Nie)winność” – kontynuuje. Podczas rozmowy wspomina też o pewnych nadziejach, które wiążą z konkursem – nie wykluczają, że pomimo kształcenia na kierunku matematycznym, taka forma pracy nie stanie się dla kogoś z zespołu w pełni satysfakcjonującą alternatywą. W trakcie rozmowy padają z jego ust bardzo ważne słowa, które zaprzeczają popularnemu w dzisiejszych czasach mitowi i potwierdzają, że nigdy nie należy wierzyć w stereotypy: Niezależnie od zajętego miejsca wiemy, że obcowanie z książkami, wbrew powszechnej opinii, jest bliskie młodym ludziom, o czym świadczy ilość osób zaangażowanych w projekt, nie tylko w naszym liceum. Opowiada też o procesie powstawania całej książki. Jak twierdzi, koncepcja od początku była taka sama, w trakcie pracy oczywiście nastąpiły liczne poprawki, ale tylko na podstawie tego samego zamysłu. Z kolei pomysł na zbiór opowiadań napisanych w takim schemacie jest przypisany kilku pasjonatom z wyjątkowo nieszablonowym sposobem myślenia. A jak wyglądała praca nad tak długim i, niestety, często wykańczającym projektem? Każdy szczegół – czy to szkic, czy akapit – był omawiany wspólnie przez zespół, a decyzje podejmowane były na grupowym czacie na Facebooku. Wszystko odbywało się w spokojnej atmosferze, każdy współpracował, nikt nie doświadczał faworyzowania jednostki. Jakie były ich sposoby na kryzysowe momenty, kiedy któregoś z członków dopadał ten mistyczny brak weny, a czas nadal gonił? Brak weny trzeba przeczekać, przespać, przetańczyć… – najwidoczniej proste środki sprawdzają się najlepiej także i w takich sytuacjach. Tym samym Antek zachęca także i innych uczniów, aby brali udział w konkursach, odważyli się zrobić ten pierwszy krok i sięgnęli po marzenia: Nie trzeba być olimpijczykiem języka polskiego, nie trzeba analizować zbiorów biblioteki uniwersyteckiej, żeby tworzyć. Nam pisanie dało frajdę, zwiększyło poczucie własnej wartości, zintegrowało nas. Innymi słowy, czerpaliśmy z niego radość. I o to właśnie chodzi we wszystkim. Chociaż, jak przyznaje Antek, krzyki i zamęt, a także niepokój pojawiły się w grupie tuż przed publikacją. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – Praca w stresie przyniosła jednak genialne efekty. Z niestarannych bazgrołów, nasze opowiadania przeradzały się w rozbudowane teksty, które wzbudziły zachwyt przyjaciół. Mamy nadzieję, że szersze grono także je doceni.
Jeżeli przeczytaliście całą książkę, a może jedno wybrane opowiadanie lub spodobał wam się tytuł – możecie w prosty sposób docenić wysiłek tych pierwszoklasistów, oddając na nich głos w konkursie. Reguły głosowania spełniają wszystkie elementy, które powinny posiadać te przeznaczone nawet dla najbardziej sceptycznych, bądź leniwych odbiorców – jest darmowe i trwa sekundy. Głosować można tylko raz, do 15 stycznia, a z oficjalnymi wynikami będziemy mogli się zapoznać już dwa dni później. Wystarczy wejść tu: https://ridero.eu/pl/books/nie_winnosc , zalogować się przez Facebooka, Twittera lub e-maila i oddać swój głos. Zespół z IC zrobił wszystko co w swojej mocy i poświęcił dużo pracy i czasu, aby ta książka powstała – reszta należy już tylko do nas.
Autor: Julia Żaba