Koło inne niż wszystkie – Debaty w Sobieskim

„To, że konik polny nazywa się konik, nie znaczy, że jest koniem. Tak samo to, że sztuka współczesna nazywa się sztuką współczesną, nie znaczy, że jest sztuką.”  ~ Kasia Kosak 2kl.

Tak głębokich i skłaniających do refleksji cytatów, rozpoczynających ten artykuł, mogłoby być znacznie więcej. Impulsem do ich powstawania są zajęcia, odbywające się co piątek o godz. 1500 w sali teatralnej.

Szkolne Koło Debat to miejsce, które daje młodzieży możliwość na
bywania  – cenionych już od starożytności – zdolności retorycznych. Umożliwia również próby przekonywania innych do swoich poglądów na drodze zdrowej, ciekawej, a także bardzo często zabawnej, rywalizacji.

„Pomysł założenia SKD narodził się, gdy chodziłem jeszcze do liceum. Byłem wtedy jednym z reprezentantów szkoły w debatach i bardzo brakowało mi takich systematycznych zajęć. Niestety, w liceum zabrakło mi czasu, ale obiecałem sobie, że takie koło założę jako absolwent. No i udało się, dzisiaj na moje zajęcia przychodzi średnio ponad 20 osób, osiągamy coraz więcej sukcesów i widzę, że uczniowie się rozwijają, a to był mój priorytet – dać im szansę rozwoju retoryki już w szkole średniej. Poziom debaty w Polsce trzeba stale zwiększać i cieszę się, że SKD, które jest bez wątpienia najlepiej działającym kołem w Sobieskim, bierze w tym udział.” – mówi Mikołaj Krupa,  który wspólnie z dr Olgą Błyskal, powadzi koło. 

W zajęciach SKD mogą wziąć udział wszyscy uczniowie. W końcu umiejętność ładnego wypowiadania się nigdy nie wyjdzie z mody i jest przydatna każdemu z nas – choćby na maturze z języka polskiego. Ponadto uczymy się oswajać  tremę przed wystąpieniami publicznymi.  Dlatego w naszej grupie są osoby o bardzo różnych zainteresowaniach, a także „rozszerzeniach” – poczynając od typowych „humanów”, aż po „emplusy”.

Teraz trochę o zasadach i przebiegu spotkań. Oprócz odbywających się raz na jakiś czas warsztatów, ćwiczących m.in. dykcję, obowiązkowym punktem w każdy piątek jest debata. Parę dni przed zajęciami zostaje opublikowana teza. Uczestnicy zgłaszają się do drużyny propozycji, której zadaniem jest obrona tezy i przekonanie o jej prawdziwości lub do drużyny opozycji, która obala tezę.  Oto kilka perełek, pochodzących ze Szkolnego Koła Debat. Oczywiście, są one wyrwane z kontekstu, dlatego ich sens może się nieco różnić. Jednak to one najlepiej pokazują,  ile radości przynosi nam debatowanie:


„Państwo socjalistyczne? Jestem trzy razy na tak!”

 „Czym jest pań
stwo socjalistyczne wobec mleka pasteryzowanego?”

„A co ma robić kuria? Kopać rowy melioracyjne?”

„J.K Rowling jest chora psychicznie, fani Harrego Pottera też są chorzy psychicznie!”

„Uwolniony przestępca będzie zabijał całe dnie jak zostanie uwolniony. Podkreślam paradoks całych dni od 8:30 do 19:30”

 

Celem każdego „debatanckiego świrka” jest osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie. Jak wiemy, jest to możliwe, co już nie raz udowodniła nasza drużyna, która może się pochwalić: 3 miejscem w ogólnokrajowym Turnieju Debat Oksfordzkich „Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem”, udziałem w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich oraz w kilkunastu turniejach towarzyskich, wygraniem eliminacji do ogólnokrajowego Turnieju Debat Oksfordzkich IPN oraz  zakwalifikowaniem się do półfinału obecnej Szkoły Debaty.

Zatem życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy na zajęcia już w najbliższy piątek o 1500 w sali teatralnej. Szkolne Koło Debat liczy na Ciebie!

Zdjęcia: Facebook – Szkolne Koło Debat II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego Kraków

Redaktor: Anna Kulma