MRK

Gazetka FAMA rozpoczęła współpracę z Młodzieżową Radą Krakowa. W tej zakładce publikujemy informacje nt. działalności MRK.

Jakiś czas temu pisaliśmy, czym jest Młodzieżowa Rada Krakowa, jak powstała i jakie są jej cele. Dzisiaj chcemy wam przestawić plany organizacji, które mogą mieć realny wpływ na życie krakowskiej młodzieży.

Najważniejsze punkty VIII Sesji Młodzieżowej Rady Krakowa IV kadencji z dnia 26 stycznia 2017 r.

Młodzieżowa Rada Krakowa zdecydowała się na interpelację do Prezydenta Miasta prof. Jacka Majchrowskiego w sprawie zamieszczenia na rozkładach jazdy komunikacji publicznej informacji o czasie dojazdu do następnego przystanku oraz o czasie przejazdu całą trasą linii tramwajowej lub autobusowej.

Przegłosowano także wniosek podejmujący temat smogu. Powołano komisję zadaniową, która ma zbadać poziom zainteresowania uczniów krakowskich szkół zakupem masek antysmogowych. Powodzenie całego projektu może pomóc w ochronie zdrowia młodzieży przed szkodliwym wpływem smogu.

MRK objęła swoim patronatem projekt „Świadkowie historii” realizowany przez uczniów II LO, a także debatowała nad wydarzeniem o nazwie „Kongres Młodzieżowych Rad Małopolski”, które ma się odbyć w kwietniu tego roku  i na który zaproszeni zostaną przedstawiciele wszystkich młodzieżowych rad z terenu Małopolski.

Mamy nadzieję, że MRK zrealizuje wyznaczone cele. Uważamy, że warto wspierać działania instytucji, która stara się dbać o dobro młodzieży, dodatkowo ucząc się o funkcjonowaniu prawa i poznając problemy społeczne. Zapraszamy do dalszego obserwowania działań Młodzieżowej Rady Krakowa.

Redaktor: Anna Kulma

 

Relacja z Wigilii Samorządów Uczniowskich 17.12.2016r.

„My młodzi, uczymy się działalności na rzecz szkoły, zdobywamy cenne doświadczenie”

Tymi słowami Konrad Grybel – przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa –rozpoczął uroczystość Wigilii Samorządów Uczniowskich, która odbyła się 17.12.2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego, w Krakowie.

Wiele z nas nie dostrzega roli wspomnianych samorządów w szkolnej codzienności. Czy to oznacza, że nie mają one wpływu na życie szkoły? Otóż wygłoszone przez zaproszone szkoły przemówienia na temat ich działalności samorządowej (nad których kolejnością czuwał Wojciech Firek – uczeń II LO) wykazały, że absolutnie tak nie jest. Oczywiście, są także placówki, w których dzieje się mniej. Myślę jednak, że konfrontacja swoich osiągnięć z osiągnięciami innych samorządów podziała na owe szkoły motywująco.

Młodzieżowa Rada Krakowa postarała się również o umilenie tego szczególnego wydarzenia występem chóru, który wprowadził nas w świąteczny nastrój. Nuda?  Nie z naszymi Radnymi, którzy w pewnym momencie poderwali się do tańca w rytm bożonarodzeniowych hitów, wykazując  poczucie humoru. Zgodnie z tradycją, nie mogło zabraknąć również wspólnego śpiewania kolęd oraz dzielenia się opłatkiem. Organizatorzy zadbali także o nasze doznania smakowe – Zespół Szkół Gastronomicznych nr I zaserwował naprawdę pyszne przekąski.

Wigilię swoją obecnością zaszczycili: Marta Patena – Radna Rady Miasta oraz Bogusław Kośmider – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który w swoim przemówieniu życzył, „abyście budowali ten Kraków lepszy, bo to Wy za chwilę przejmiecie stery”.  Wydarzenie zakończyło wręczenie drobnych upominków przez Świętego Mikołaja – Panią Teresę Grzybowską, koordynator działalności MRK. Liczymy, że takie wydarzenia pozwolą na integrację krakowskich szkół i zaowocują ich współpracą.

Relacja: Anna Kulma 1j

 

Wywiad z Bogusławem Kośmiderem – przewodniczącym Rady Miasta Krakowa

Jakie były przyczyny założenia Młodzieżowej Rady Krakowa?

Panie Radne: Marta Patena, Małgorzata Jantos, Agata Tatara oraz obecna Pani kurator oświaty cztery lata temu wyszły z inicjatywą utworzenia Młodzieżowej Rady Krakowa. W przeszłości podobna rada już istniała, ale nie funkcjonowała w pełni satysfakcjonująco. Były więc obawy, jak będzie tym razem. Jednak konsultując się z różnymi środowiskami (także z byłymi uczestnikami), zdecydowaliśmy się z Paniami stworzyć projekt ustawy.  Uznaliśmy, że powinien on być bardziej edukacyjny niż polityczny – wpływać na wychowanie młodzieży i pogłębiać wiedzę na temat lokalnej polityki.

Co należy do celów działalności MRK?

Rada Miasta opracowała ogólny zakres działalności, natomiast to młodzież określa, co chce osiągnąć. Poszczególne kadencje różnią się swoją polityką. Niektóre są otwarte na współpracę z samorządami, młodzieżą oraz szkołami, a pojawiają się również takie, które wybierają współpracę z innymi miastami. Cele są różne, ale to młodzież o nich decyduje.

Czy jest pan zadowolony z tego przedsięwzięcia?

Generalnie tak. Jestem zadowolony, ponieważ przynosi ono korzyści –  jest to forma organizacji młodzieży, która pozwala na samowychowywanie. Jako uczeń II LO należałem do harcerstwa i uważam, że to na pewno wpłynęło na moje wychowanie, a zaangażowanie przyniosło efekty. Dowodem jest moja działalność samorządowa. Plusem Rady jest również oddziaływanie na młodzież także w innych środowiskach – nie tylko w Krakowie, ale też w Polsce. MRK poprzednich kadencji była dobrze oceniana przez inne miasta. Niestety, szkół ponadgimnazjalnych jest dużo więcej niż uczestników projektu, ale z roku na rok widać postęp.
Dziękuję za udzielenie wywiadu.
Również dziękuję.

Anna Kulma 1j