Wyobraźmy sobie miejsce, w którym będziemy mogli, siedząc wygodnie w fotelu, zjeść coś smacznego, napić się dobrego cappuccino, przeczytać książkę, w spokoju odrobić pracę domową, obejrzeć film, nauczyć się hiszpańskiego albo spotkać jednego ze swoich ulubionych pisarzy. Brzmi nierealnie? Niekoniecznie. Takie miejsce to Arteteka.
Arteteka to część Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i łączy się z Małopolskim Ogrodem Sztuki. Na czym polega jej fenomen? Jak podaje WBP, jest to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli i rozwojowi kultury. W realizacji tych zamierzeń sprzyjają organizowane tam liczne wykłady, warsztaty czy spotkania – wszystko to oczywiście jest darmowe. Jedynym warunkiem korzystania z zasobów mediateki jest posiadanie darmowej karty bibliotecznej.
Na całość Arteteki składają się trzy piętra oraz kawiarnia. Każde z pięter zostało poświęcone innej dziedzinie, są to kolejno: słowo, obraz i muzyka. Na pierwszym piętrze mieszczą się pozycje na temat teatru i poezji. W sumie jest tam 60 tys. artykułów ze 170 czasopism i 360 książek i streszczeń prac doktorskich, zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej, 65 tys. płyt CD i 96 tys. e-booków. Na następnym piętrze znajdziemy zbiory na temat malarstwa, rzeźby i rysunku, a także jeden z największych zbiorów komiksów w Polsce. Wszystkie komputery zostały wyposażone w najnowsze programy graficzne. Na ostatnim, trzecim piętrze znajdziemy ogromne zbiory dotyczące przede wszystkim muzyki współczesnej, a na komputerach mamy dostęp do ponad 900 godzin nagrań różnych spektakli teatralnych, baletowych i układów tanecznych. Jednak Arteteka to nie tylko książki i komputery. To także specjalistyczne tablety graficzne, tablety internetowe, konsole PlayStation z kontrolerem ruchu Move, pianino cyfrowe, odtwarzacz Blu-ray oraz 60 czytników Kindle i Onyx Book, z których połowę można wypożyczyć do domu. W zbiorach biblioteki znajdziemy także wiele filmów DVD, gier planszowych, komputerowych i na PlayStation.
Na sukces tego miejsca składają się także wydarzenia, które odbywają się na jego terenie. W ofercie mamy możliwość uczestniczenia w darmowych kursach językowych prowadzonych przez native speakerów. Oprócz tego organizowane są liczne spotkania i wykłady, np. warsztaty BeCom o programowaniu czy Krakowski Czwartek Kryminalny.
Bez wątpienia jest to miejsce, które warto odwiedzić. Spełnia ono wszystkie wymogi nowoczesnej, przyjaznej dla ludzi biblioteki – przełamuje stereotypy nudnego, cichego pomieszczenia pełnego książek, ukazując nam miejsce, gdzie możemy swobodnie obcować ze sztuką. Jednocześnie jest to miejsce, do którego wszyscy lubią wracać i mam nadzieję, że o tym przekonacie się sami.
Tekst: Dominika Kondyjowska 1g
Zdjęcia: Natalia Bajor 1g