„I śmiech niekiedy może być nauką […]’’. Kilka słów na dobry początek od Wiceprezydent Szkoły – Martyny Kołtun

„I śmiech niekiedy może być nauką […]’’

– Ignacy Krasicki

                Minęło błogie lato jak jeden długi dzień… żółkną liście i dżdżysta nadchodzi pora. Witamy budzący się jesienny dzień. Pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2016/17 już za nami. Zaczęła się nauka. Serdecznie witamy wszystkich, a w szczególności tych, którzy niedawno zasiedli w ławach Sobieskiego po raz pierwszy. Musimy wiedzieć jedno: wszyscy jesteśmy tu potrzebni! Niech słowa te towarzyszą nam w obecnym roku szkolnym.DSC_1461.JPG

Naszą szkołę oprócz wspaniałych korytarzy i wielkich schodów tworzą przede wszystkim ludzie. Tworzycie ją Wy. Tak, Ty również, Drogi Czytelniku. Tworzymy społeczność jedyną w swoim rodzaju. Bądźmy dumni z faktu, że jesteśmy Sobieszczakami! Zapewne niektórzy z Was czują się zagubieni, osaczeni lub może nawet przerażeni  gwarem oraz sposobem funkcjonowania naszej szkoły. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom! Z biegiem czasu zrozumiecie, że dostaliście naprawdę dużo szczęścia od swojego losu ,trafiając do II LO.  Szkoła jest dla każdego, kto do niej uczęszcza, jak drugi dom. To tutaj zawieramy przyjaźnie na całe lata, doświadczamy naszych pierwszych miłości, rozczarowań, to tu przeżywamy lata naszej młodości, które kiedyś będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy! Apeluję do Was, Drodzy Czytelnicy! Zdobywajcie wiedzę i doświadczenia z uśmiechem! Uśmiech by­wa ak­tem męstwa. Być ra­dos­nym i dob­rym, kiedy świat jest smut­ny i zły, to do­piero odwaga.

Jak więc nie dać się zwariować w Sobieskim? Od razu żartobliwie nasuwa mi się na myśl cytat z dzieła włoskiego filozofa, Niccolo Machiavellego, (autora słynnego powiedzenia „Cel uświęca środki’’):„… trzeba być lisem i lwem”.  Można i tak, lecz po co? Jako uczennica z trzyletnim stażem w tej materii postaram się udzielić Wam parę rad.

Na początku wyznacz  sobie cele, następnie opracuj plan, w jaki sposób chciałbyś je realizować w naszej szkole. Niech nie przeraża Cię podejmowanie decyzji ‘’na całe życie”. Nic bardziej mylnego! To tylko brzmi tak strasznie. Wybór rozszerzeń i przedmiotów, które chciałbyś zdawać na maturze, niekoniecznie decyduje o Twojej karierze zawodowej i przyszłości. Wybierz zajęcia, które Cię interesują najbardziej, a nauka z nimi związana sprawia Ci przyjemność.

Nie zniechęcaj się po paru lekcjach, nie osądzaj nauczycieli oraz ich metod. Daj się zaskoczyć. Grunt to pozytywne nastawienie. Już po paru miesiącach zrozumiesz, jak ważne są dobre stosunki z każdym w tej szkole. Dla każdego pracownika II LO to uczniowie są najważniejsi, nie warto się uprzedzać.

Wszyscy ludzie, nie tylko w szkole, lecz i w życiu, cenią sobie prawdę i uczciwość. Pamiętaj, że nauczyciel nie przybył z obcej planety. Choć czasem trudno w to uwierzyć, każdy z nich chce dla Ciebie jak najlepiej. Pragnie Cię wychowywać, tak jakby wychowywał własne dziecko, nauczyć sumienności, rzetelności i pracowitości. Wpoić wiedzę i zasady, które zaowocują na Twojej dalszej drodze. Czasami tylko niektórzy okazują to na swój specyficzny sposób. W każdym  razie pamiętaj, aby postępować zgodnie z własnym sumieniem, być szczerym i otwartym. Dobra wiedza uwalnia, leczy i buduje, powodując wzrost i rozwój.

Jeżeli ktoś obstaje uparcie przy swoim i uważa, że jest całkowicie niezależny i nie podlega żadnym wpływom, to wtedy jego rozwój jest niemożliwy. Bądź kompromisowy! Czasem trzeba zacisnąć zęby i przyznać, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nie wdawaj się w dyskusje z nauczycielami. Nie jest to mile widziane.

Nie uciekaj od wymagającego i surowego nauczyciela.  Nie zniechęcaj się. Spokój wewnętrzny trzeba sobie po prostu wypracować przez trud pracy wkładany w naukę. Pamiętajcie, że każdy nauczyciel dostrzeże Wasze starania, które również mają ogromne znaczenie. Czasem warto zasugerować się sentencją Grahama Cooke’a :” Twoja osoba rośnie w siłę w zmaganiach” i wytrwale dążyć do celu.

Znajdź w sobie wewnętrzną, osobistą motywację  do radosnego i spełnionego życia w naszej szkole. Jest ona szkołą niezwykłą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ogrom przeróżnych konkursów, olimpiad, zawodów sportowych, wyjazdów edukacyjnych i rekreacyjnych, DSC_1473.JPGprelekcji, spotkań z ważnymi osobistościami. Nikt nie jest w stanie wymienić tego na raz. Czy jesteś umysłem ścisłym czy humanistą,  sportowcem, malarzem, aktorem, czy piosenkarzem, a może jeszcze nie odkryłeś swojego talentu, nieważne! Każdy jest w czymś dobry. Wiedz jedno, znalazłeś się w odpowiednim dla Ciebie miejscu.

Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć o FMFT, czyli Festiwalu Małych Form Teatralnych – chyba najbardziej wyczekiwanym wydarzeniu kulturalnym w naszej szkole, które ma za sobą już 47 edycji! Festiwal jest miejscem realizacji wizji artystycznych uczniów naszej szkoły. Składa się z pięciu kategorii: poezji śpiewanej, recytacji, teatru, filmu i tańca. Laureaci wszystkich kategorii prezentują się również na uroczystej Gali Festiwalowej w Teatrze Groteska. W ubiegłym roku szkolnym miałam przyjemność być młodzieżową organizatorką 47 edycji i powiem krótko: niesamowita przygoda, wspaniali ludzie i doświadczenie. Serdecznie zachęcam do udziału w  kolejnych odsłonach.

Człowiek, który się uczy – młodnieje, a który przestaje się uczyć – zaczyna się starzeć! Pamiętaj, aby jak najlepiej wykorzystać czas w naszej szkole. Za kilka lat będziesz mógł tylko nucić: „Ale to już było…” Teraz jest czas Twojej edukacji, niech Ci się chce! Rozwijaj swoje zainteresowania i dawaj z siebie wszystko.

DSC_1468.JPG

Bądź dla innych otwarty i uprzejmy. Współtwórz ze swoimi rówieśnikami  zgrane klasy. Zaufaj mi, że im bardziej zżyjesz się teraz z ludźmi, tym lepiej będziesz wspominać czas spędzony w naszym liceum. Klasa niech nie ogranicza się do spotkań wyłącznie w szkolnych murach. Spotykajcie się, spędzajcie razem wolny czas. Pomagajcie sobie w nauce. Kibicujcie, wspierajcie się nawzajem, imprezujcie razem, jesteście sobie nawzajem potrzebni do szczęścia.

To by było na tyle z morałów. Przyszedł czas na parę krótkich, mniej refleksyjnych rad.

  1. Środek korytarzy powinien być zawsze wolny dla spieszących się nauczycieli, nas zaś obowiązuje ruch prawostronny. Na litość Boską, nie zatrzymuj się na środku przejścia, miły przyjacielu, gdy spotkasz znajomą Ci osobę i masz ochotę zamienić z nią parę słów!
  2. Jeżeli chciałbyś się zwolnić, a na portierni urzęduje akurat Pani Jola, przygotuj sobie dzienniczek z podpisanym zwolnieniem. Bez niego może być ciężko opuścić Ci teren szkoły.
  3. Pamiętaj, że nauczyciele też korzystają z toalet. Zawsze wyrażaj się w sposób kulturalny, aby uniknąć sytuacji rozczarowania Twoją osobą, gdy nagle z kabiny dla pracowników szkoły wyjdzie Twój nauczyciel, który przez przypadek musiał słuchać czegoś, czego usłyszeć nie powinien.
  4. Savoir-vivre niech będzie Waszym znakiem rozpoznawczym.
  5. Codziennie zaglądaj na tablicę z zastępstwami. To wspaniałe uczucie zobaczyć przy oznaczeniu Twojej grupy  ”klasa zwolniona”.
  6. Jeśli masz jakieś pytania lub jeżeli chcesz śledzić na bieżąco, co dzieje się w naszej szkole, odwiedzaj stronę internetową oraz Sobieską Platformę Informacyjną. Lecz miej na uwadze to, że nauczyciele też mogą używać portali społecznościowych. To jest właśnie argument dla wszechobecnego savoir-vivre’u.
  7. Codziennie sprawdzaj e-dziennik Librus. Czasami możesz nie znaleźć wytłumaczenia, dlaczego nie przeczytałeś jakiejś ważnej wiadomości od nauczyciela. Musim14527381_1136177659805886_1796500091_n-pngy jeszcze trochę poczekać, aż aplikacja na telefony zostanie wzbogacona o opcję „wiadomości”
  8. Funkcję Rzecznika Praw Ucznia pełni: Alicja Dworak z kl. 3 f ;        Ty też masz swoje prawa.
  9. Zapoznaj się dokładnie ze Statutem II LO dostępnym na stronie internetowej. Zawarte są w nim wszystkie ważne kwestie dotyczące: sprawdzianów, kartkówek, nieprzygotowań, szczęśliwego numerka, progów procentowych ocen, zwolnień, usprawiedliwień, spóźnień, okresu ochronnego itd. Na pewno znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
  10. Na koniec warto wspomnieć o wyglądzie. Szkoła dopuszcza jedynie cztery podstawowe odcienie włosów: blond, brązowy, czarny i rudy. Wszelkie inne są zabronione. Farbowanie włosów jest dopuszczone tylko w tych odcieniach. Makijaż oraz manicure są dozwolone. Jeśli mówimy o stroju… pamiętajmy, że szkoła jest miejscem pracy i nauki. Zostawmy stroje dyskotekowe i plażowe na inne okazje. Dresy natomiast na lekcję WF-u.

martyna-koltun

Drogi Czytelniku,

Życzę Ci powodzenia, które na pewno Ci się przyda!

Wiceprezydent Szkoły

Martyna Kołtun,

Klasa 3g

 

Zdjęcia: Natalia Bajor